Acid formic

Creat de PricopArthur, Decembrie 16, 2007, 06:38:36 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Stie cineva de felul in care se foloseste acidul formic, de unde se procura? eficienta ...
Miere multă şi inimă curată!

leoman

Informatii despre acidul formic (si nu numai...), gasiti pe www.eurohinig.com.
As fi, totusi si eu curios daca este cineva care foloseste produse bio in tratarea varoozei (eficienta, rezultate etc).

leoman


D006

Da eu am facut tr cu acid form 60% la jum luni aug din cite am citit este singurul trat. care distr. paraz.si in celulele capacite.In noiemb.alt trat cu acid oxalic si atit pe 2007.Acum as vrea sa exp cu timol si camfor dar nu detin inform.
:hi:

PricopArthur

Acidul formic, luat din fixanale e cristalizat. Cu toate corectiile, il diluezi in si il dai la albine ca la tratament eurohonig?
Rezultatele au fost bune? Ai mai incercat altceva dupa?
In august temperaturile au fost destul de ridicate.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am scris undeva pe forum despre acidul formic .... Cautati

D006

Si asa arata dusmanul

D006

Pentru ca tratamentele cu acid formic sau varachet sa fie eficiente nu este indeajuns numai tratamentul , dupa cum stiti Iacobsoni isi revine dupa tratamentul cu varachet daca solutia nu a fost in concentratia care trebuie , musai dupa tratament (la cateva ore sau eventual a doua zi cel tarziu) trebuie curatate fundurile anti-varoua sau cel al stupului (NU TREBUIE LASATI IN STUP)
PS In cartile de specialitate se scrie ca o infectare de 5% a familiei cu varoa se incareaza in limitele normalului .............?

D006

La 5% colonia se considera serios infestata. Intre 18 - 20 % albine parazitate, tulburarile sunt evidente, la 20% familia va pieri in cateva zile sau saptamani, albinele parasasc stupul individual sau in masa. Familiile slabite vo fi atacate de albinele hoate, mai ales toamna cad nu mai sunt surse de nectar, fapt care accelereaza evolutia spre moartea familiei. La peste 30% familia este definitiv condamnata.
Daca un acarian este adus intr-un stup care prin absurd este curat, (din pacat la noi acestea sunt vise), si nu se intervine cu nimic, in 4-5 ani acea familie dispare.

PricopArthur

Cand spui 5% intelegi 5 paduchi la 100 albine? sau volum paduchi raportat la volum albine (sau masa)?
Intreb deoarece nu vad unde este legatura dintre cantitatea de  Jacobsoni si albina din stup.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Da 5 paduchi la 100 albine.

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

D006

Stie cineva de ce survine moartea matcilor in familiile in care se fac tratamnete repetate cu acid formic?
Moartea survine prin contact direct cu acidul formic prin alte mecanisme?
Am citit pe un site ca sa descoperit ce omoara matcile si ca prin adaugare de ``ceva`` in acid poti stopa moarte matcilor

PricopArthur

Citat din: octav88Stie cineva de ce survine moartea matcilor in familiile in care se fac tratamnete repetate cu acid formic?
Moartea survine prin contact direct cu acidul formic prin alte mecanisme?
Am citit pe un site ca sa descoperit ce omoara matcile si ca prin adaugare de ``ceva`` in acid poti stopa moarte matcilor
Ce concentratie ai folosit?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Nu am folosit inca studiez inca problema. Am citit de 60%. Toti asa declara ca maxim 5 tratamente rezista reginele si apoi trebuie schimbate :hi: