gradina de langa casa- coltisor de rai si mijloc de trai

Creat de ion patrut, Mai 24, 2012, 12:05:46 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

Citat din: marian sima din Iunie 20, 2012, 10:02:31 PM
Rasad capsuni remontanti (prins din semine)
in primul rand felicitari pentru tot ceea ce faci si acum am o intrebare ;capsunul care la-i obtinut din seminte se preteaza la cultura intensiva?(la banda ma refer) eu culti soiuri cu un singur sezon si ma-r interesa soirile remontate

bismark

    Marian imi place preocuparea ta pentru fructele ca zmeura,agrise,afine etc. Nu stiu ce s-a intimplat anul acesta cu agrisele mele sint patate si le-am vauzut pe ale tale foarte frumoase,le-ai tratat cu ceva?. Referitor la capsuni cum procedezi sa obtii din samanta noi plante? m-ar interesa procedeul. Am achizitionat anul acesta inca citiva arbusti si pomi ca aluni pentru polen timpuriu catina alba si afini.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marian sima

Salutari.Sa raspund in ordine.
Adrian lasa adresa pe M.P.si am sa i-ti timit seminte dar trebuie mai intii sa stii ceva.
Semintele de capsun nu germineaza daca sint semanate in anul in care au fost recoltate,capsuni curgatori si o parte din remontanti i-am achizitionat rasad ,pe linga acel rasad au iesit alte plantute de capsun din seminte ceia ce inseamna ca rasadul a fost obtinut din seminte,i-ti dau seminte din acesti capsuni fiinca a certitudinea ca semintele germineaza,capsunul remontant cu flori mai multe este inmultit prin divizarea tufei (nu emite stoloni) nu am incercat inmultirea lui prin seminte dar am sa incerc este un capsun bun daca are un pamint bun in conditii mai vitrege nu produce mare lucru .
Dl Ion Patrut am un singur soi remontant care a-r merge in cultura intensiuva si ala nu este obtinut din seminte,dar economic este mai bun tot capsunul extratimpuriu,culeg din capsunul din fotografie cind alte soiuri nici ideie nu au sa se coaca si cin se importa capsuni la caserola.

marian sima

Dl Bismark fructele de padure nu le-am stropit beneficiaza de perioade cu soare si perioade cu umbra.
Despre capsuni din seminte este mai mult de spus ramina sa discutam miine seara acum nu prea am timp.

marian sima

Despre capsunii obtinuti din seminte sint soiuri de capsun care permit inmultirea prin seminte si sint hibrizi de capsun care nu permit inmultirea prin seminte,eu unul am cumparat seminte de la bulgari si de la noi,am in gradina mai multe soiuri de capsun remontant albina polenizeaza dimineata florile de capsun prin aceasta polenizare plantele iesite din seminte nu a-r corespunde unui soi anume,din aceasta cauza nu am pus seminte de la mine dar am sa incerc.
Acum capsunile la vinzare nu merge decit pe litoral sau in Bucuresti la o piata mai centrala.
Cine vrea sa semene seminte culese in anul in curs trebuie sa tina semintele 3-4 saptamini la frig ,dar acum cit le tii la frig si pina germineaza vine vremea rece si prind rasadurile nedezvoltate pentru iarna.
Semintele se obtin prin introducerea capsunelor intr-un blender se adauga apa si se da citeva secunde la o viteza mai mica ,se pun la uscat citeva zile.
Se seamana deasupra pamintului dar pe urma cernem putina turba peste ele dupa aceasta operatiune se acopera cu nutrasil (un material cum este cel de la servetelele umede)acest material se tine pina cind planta are 1-2 cm inaltime este important acest material el nu permite deranjarea semintelor in momentul udari si mentine umezeala in pamint.
Asezarea alveolelor cu seminte la semiumbra sporeste numarul de seminte germinate.

State

Salut Marian,

Am o casa intr-o zona de deal-munte si vreau sa plantez capsuni. Stii vreun soi care s-ar preta pentru o clima mai rece, cum este la mine ? Momentan am niste capsuni(nu stiu cum se numeste soiul), care sunt pitice, nu cresc mult. Nici fructele nu sunt mari.
De unde as putea cumpara un soi mai rasarit ? Sau unde pot intreba despre un soi care ar merge la mine in zona ?
Multumesc! :beer: