Constructie program evidenta stupina

Creat de struan, Septembrie 06, 2014, 08:14:16 AM

« precedentul - următorul »

struan

#15
Citat din: romikele din Septembrie 08, 2014, 09:41:29 PM
La ce tip de baza de date te-ai gandit, SQL sau altceva mai cu pretentii?

In mod curent lucrez pe baze Oracle cat si MS SQL Server. O voi face pe baza Oracle pentru ca pune la dispozitie o gramada de scule de calitate in mod gratuit si pentru ca in varianta gratuita duce pana la 10 Gb, suficient zic eu. In plus, pana acum, n-am vazut baze Oracle corupte datorita penelor de curent. In plus, cei care stiu Linux, pot sa isi instaleze baza Oracle singuri pe un sistem compatibil. Pe Ubuntu e ceva mai dificil. Pe CentOS s-ar parea ca merge mai bine. N-am incercat sa instalez pe CentOS dar am incercat pe Ubuntu si a fost mai dificil. Nu sunt un expert in Linux dar imi place sa il folosesc. Intentia mea facand prima postare a fost ceva ajutor pe partea de entitati. Concret, ar fi fost ca fiecare sa-si dea cu parerea de ce date ar fi relevante pentru fiecare, in asa fel incat, daca tot proiectez baza sa o fac cuprinzand cat mai multe campuri necesare. Am vazut pe link-ul dat de oroles ce il intereseaza pe dumnealui. Pe mine, in plus, nu m-ar interesa nu doar Numarul familiei de albine ci si numarul fizic, pentru ca, daca mut o familie dintr-o lada in alta, n-am de gand sa mut si numarul fizic ci doar sa modific numarul fizic in tabela familiei. In plus, nu consider in cazul meu, relevant, numarul de intervale de albine sa fie completat in mod obligatoriu la fiecare control. Nici ponta matcii nu consider camp obligatoriu, ca nu desfac cuibul la fiecare vizita sau interventie sau control. Anul eclozionarii matcii e ok, dar in tabela separata ca nu stau la fiecare vizita sa scriu cand a eclozionat matca. Vizitele sau interventiile se tin in tabela separata. Matcile la fel. Familiile la fel.

Eduard Rotaru

multi folosesc windows...deci cred ca un WID (Windows Internal Database - fostul SQL Express care este free) ar fi mai mult decat suficient.
In orice caz cine doreste si considera ca e util acest soft poate sa invete un pic de administrare atat SQL cat si Oracle...

struan

#17
Citat din: Eduard Rotaru din Septembrie 08, 2014, 10:08:39 PM
multi folosesc windows...deci cred ca un WID (Windows Internal Database - fostul SQL Express care este free) ar fi mai mult decat suficient.
In orice caz cine doreste si considera ca e util acest soft poate sa invete un pic de administrare atat SQL cat si Oracle...

Saracu apicultor, daca tre sa mai invete si administrare de baze Oracle ca sa stie ce-i in stupina lui... :))). Vai de mama lui. Se lasa de apicultura si se apuca de IT.  :rotfl: Parca il si vad pe Gheo discutand cu Vasile: Ti-a roit mai vo una? Nu stiu, ca faceam back-up la baza de date.  =))

Eduard Rotaru

lasa ca din toamna si pana in primavara in loc sa frece facebook-ul in coarne mai bine se documenteaza cu ceva util...

struan

Citat din: Eduard Rotaru din Septembrie 08, 2014, 10:31:40 PM
lasa ca din toamna si pana in primavara in loc sa frece facebook-ul in coarne mai bine se documenteaza cu ceva util...

Acum vorbind la modul serios, in trecut, la sate, apicultura de succes o faceau oamenii cu ceva scoala. Stupi aveau preotul, invatatorul, primarul si taranii mijlocasi care mai puneau mana pe o carte. Asa ca in ziua de astazi nu vad de ce nu s-ar documenta, mai ales cei tineri.

romikele

Tot la modul serios, nici apicultura nu se face, nici copilul nu se creste, exclusiv din carti.
Mai e nevoie si de niscaiva experienta, daca nu personala, macar a unui apropiat.

struan

Citat din: romikele din Septembrie 08, 2014, 10:40:32 PM
Tot la modul serios, nici apicultura nu se face, nici copilul nu se creste, exclusiv din carti.
Mai e nevoie si de niscaiva experienta, daca nu personala, macar a unui apropiat.

Cred ca in orice meserie, teoria cu practica merg mana in mana. Noi avem o scoala teoretica foarte buna, cu practica stam mai prost. Pana la urma, butoaiele vorbesc si pierderea peste iarna. Albina nu iarta si sanctioneaza prompt greselile. Cine stie sa vada unde a gresit si sa nu repete, are o sansa in meseria asta.

Kiwi Bee

Mersi de raspuns Struan.
Eu as recomanda o baza de date dinamica doar cu 1-2 lucruri fixe din start astfel ca utilizatorul sasi dezvolte "scula" dupa plac si binenteles la nivel de click aici si click dincolo pt ca sa fie usor de utilizat pt toti(indiferent de virsta).

Au trecut multi ani de cind miam bagat nasul in asa ceva deci idei as avea dar practica ma omoara.  =))

Doresti sa bagi in baze si poze(adica utilizartorul sasi ataseze poze)?