Hranitorul cel mai bun

Creat de leonardus, August 25, 2016, 06:38:02 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

va supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:
1. Hranitoare de urdinis- aiureli, pericol de furtisag, blocheaza urdinisul, pericol de intrare furisata a daunatorilor
2. Hranitoare clasice ulucel- se ineaca prea multe albine chiar si in sezonul cald cand lichidul este la o temperatura rezonabila (peste 20 grade); nu mai vorbesc de vremea rece cand e un adevarat holocaust.
3. hranitoare de interior- nepractice, sa tot scoti capacul/scandurelele, plus ca exista riscul de furtisag
4. Hranitoare tip borcan de podisor (cu capacul gaurit cu burghiul de 2mm)- cel mai bun dar are dezavantajul ca siropul miroase prin fantele de aerisire si da la furtisag, plus ca de multe ori incepe sa curga lichidul prin gaurelele capacului se scurge in stup si sanse sa iasa pe urdinis dand un furtisag teribil.
Stie cineva care ar fi explicatia la necazul de astazi ? Care este cel mai bun tip de hranitor ?

filip

Batranii erau tare "prosti"in haranitoare puneau paie .......apoi sirop.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

crisian-nicolae

Pui in hrănitor plutitoare(paie,iarba,bucati lemn.)

yulian

Hranitoare de podisor..d'alea rotunde, dar trebuie sa ai gaura...pe masura. Nu miroase, nu mor albine, ca n-au cum. Dezavantaje ca ridici capacul la fiecare hranire  :rotfl:

elvis

momentan sunt supermultumit de punga
avantaje nu mor albine inecate, nu face furtisag, cost redus
dezavantaj daca nu scoti punga goala la timp blocheza urdinisul cu ea
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

crisian-nicolae


tavy

Sunt pungi de congelator un pic mai groase pe care albinele nu le toaca si nu le scot pe urdinis, le gasesti si dupa 2 luni pe rame.
Nu stiu acum firma, dar au pe ele un desen cu fructe si se gasesc in auchan

MirceaCalin

Citat din: yulian din August 25, 2016, 07:03:54 PM
Hranitoare de podisor..d'alea rotunde, dar trebuie sa ai gaura...pe masura. Nu miroase, nu mor albine, ca n-au cum. Dezavantaje ca ridici capacul la fiecare hranire  :rotfl:

Subscriu; din astea folosesc şi eu:
http://www.stuparul.ro/accesorii-stupi/hranitor-albine-rotund-2l.html

leonardus

Citat din: elvis din August 25, 2016, 09:40:25 PM
momentan sunt supermultumit de punga
avantaje nu mor albine inecate, nu face furtisag, cost redus
dezavantaj daca nu scoti punga goala la timp blocheza urdinisul cu ea
Am auzit si eu de punga asezata direct pe rame. Totusi cum de nu se scurge siropul cand albinele il inteapa ?

leonardus

Citat din: yulian din August 25, 2016, 07:03:54 PM
Hranitoare de podisor..d'alea rotunde, dar trebuie sa ai gaura...pe masura. Nu miroase, nu mor albine, ca n-au cum. Dezavantaje ca ridici capacul la fiecare hranire  :rotfl:
Vad. Dar mi-e imposibil sa cred ca albinele nu se ineaca in el.....Cum n-au cum ? E acelasi principiu ca la ulucelele de plastic: urca albina pe plastic, coboara in partea ailalta, suge sirop, cade in el si se ineaca.......

yulian

#10
Unde coboara au rizuri pe partea plasticata. De asemenea, distanta intre capacelul mic si fanta de urcare are dimensiunea unei albine...ceea ce o impiedica sa se innece.  :nono:

P.S. am sters..ai mai pus intrebarea asta... aici. Este cel prezentat de catre Cristian Ionita

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3138.0

tinumaftei

Albinele se îneacă în hrănitor dacă nu au un spațiu suficient de circulație de la hrănitor la cuib, aproape independent de tipul suprafeței hranitorului. Asta este observația mea. Se mai întâmplă și la roi mici pe timp rece atunci când albina sta prea mult timp la hrănitor.
Si eu am adoptat hrănitoarele rotunde de podisor, sunt excelente.

dan sebastian

În ultimă perioada sunt hit hrănitoarele de podișor de mari dimensiuni (10 litrii), sau clasica conducta de lor de 32 km in care se introduce direct sticla sau petul de 2 litrii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.