familii extrem de agresive

Creat de dragos2006, Aprilie 30, 2010, 12:54:10 PM

« precedentul - următorul »

D006

la 3 familii din 8 am pus colectoare de polen si am observat ca alea sunt foarte agresive. se poate sa fie din cauza colectoarelor?

D006


D006

pana se obisnuiesc cu colectorul asa fac. Daca nu ai pus colectoare la toate familiile albinele vor migra la cele fara colector.

D006

Citat din: dragos2006pana se obisnuiesc cu colectorul asa fac. Daca nu ai pus colectoare la toate familiile albinele vor migra la cele fara colector.
ms dragos

ioanardelean55

A-ti facut doua greseli ;
1 . Nu a-ti pus colectoare la toate familiile .
2 . Colectoarele trebuiau puse 1-2 zile fara placa activa tocmai pentru a se obisnui albinele cu ele .

D006

Citat din: ioanardelean55A-ti facut doua greseli ;
1 . Nu a-ti pus colectoare la toate familiile .
2 . Colectoarele trebuiau puse 1-2 zile fara placa activa tocmai pentru a se obisnui albinele cu ele .
asa este.... am aflat pe urma. deocamdata nu imi permit 10 colectoare. costa 300 de lei.

ni_nacu

Ale mele au devenit mai agresive decat in anii anteriori,fara a le pune colectoare sau alte interventii.
Astazi ma luau in primire de cum ieseam din casa.

Simi

Posibil sa fie de la culesul de rapita, in timpul infloririi rapitei albinele cresc putin agresivitatea, dar pot fi si alte nenumarate cauze.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

PricopArthur

Citat din: ioanardelean55A-ti facut doua greseli ;
1 . Nu a-ti pus colectoare la toate familiile .
2 . Colectoarele trebuiau puse 1-2 zile fara placa activa tocmai pentru a se obisnui albinele cu ele .
Se pot confectiona. Cumperi doar placa activa.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Adevarat este ca si albinele mele sunt deosebit de agresive.In nici un an nu au fost asa de agitate. Ma ataca si in curte.Ce sa fie?

dedu

Albinele in general nu sunt asa "rele" precum se zice,poate le deranjeaza ceva de sunt asa de agresive!!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

orbanstefan64

Citat din: FX2000Adevarat este ca si albinele mele sunt deosebit de agresive.In nici un an nu au fost asa de agitate. Ma ataca si in curte.Ce sa fie?
ai ceva cules in zona ?

D006

eu nu sunt tare multumit anul asta de cules. nu au miere, parerea mea. se zice ca cele agresive culeg bine dar nu stiu... o sa vad la salcam.

orbanstefan64

succes .
asteptam rezultate  doamne ajuta :hi:  :hi:

ioanardelean55

Citat din: protteuseu nu sunt tare multumit anul asta de cules. nu au miere, parerea mea. se zice ca cele agresive culeg bine dar nu stiu... o sa vad la salcam.
Pina da salcimu , trebuie sa dea stapinu . :hi:
Cred ca aici era vina din lipsa unei litere ..cred .ca n -ati inteles .