Lupul albinelor

Creat de dragos2006, Mai 17, 2010, 06:11:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

De anul asta vad zilnic misnunand pe langa stupi lupul albinelor. Rog brigada veche, veteranii si nu numai sa ne spuna cum putem scapa de acest pradator al albinelor.

D006


D006

am gasit cuibul. a zis mama ca a vazut intrand in furcitura cu fan unul.

PricopArthur

Impotriva viespilor, si nu numai, folosesc niste capcane simple.
Dintr-o sticla de plastic taiata pe din 2 si introdus gatul sticlei invers. Pe fundul ei torn cateva picaturi de miere.
Viespea intra sa manace, dar nu mai nimereste iesirea.
Le folosesc constant de cativa ani, si in aceasta primavara nr de viesi este redus.
Miere multă şi inimă curată!

D006


viorel_v2000

Un cuib de viespi comune la casa parintilor mei.
Ce se vede este un bustean care in prima faza era asezat invers. Cuibul se afla in partea inferioara a busteanului si toata "sfera" se afla in pamant.
Acum mi se pare ceva frumos dar atunci am fost foarte agitat. O viespe mi-a intepat sotia de cateva ori (seara) si pana dimineata a trebuit sa fug cu ea la Craiova la urgenta.

viorel_v2000

Aici se vede cat si ce frumos au putut sa sape in pamant. In acel loc se afla "sfera" de celuloza.

viorel_v2000

Alta

viorel_v2000

Daca eu nu am filmat ca Dl. Dragos, o sa va arat mai mute poze :nod:

viorel_v2000

Alta

viorel_v2000

In dreapta se vede o viespe mai mare. Una singura era de dimensiuni mai mari. Probabil matca. In rest erau viespi obisnuite (ca aspect).

viorel_v2000

Aceasta este impricinata.

orbanstefan64

bine operat  :nod:  :nod:  :nod:  :hi:  :hi:  :hi:

stefan1

Uneori matca lor este mult mai mare decat o matca de albine, dar numai intr-o astfel de colonie, unde matca lor se dedica numai depunerii de oua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

interesant... vad eu ce fac cu ele numai sa se faca vreme buna. maine imi iau costumul complet si o paleta de tenis ca le cam stiu zona pe unde misuna si le rad unca cate una :smile:)