inmultire controlata

Creat de dragos2006, Mai 16, 2010, 01:58:22 PM

« precedentul - următorul »

D006

Buna ziua
Dragi apicultori am o intrebare
saptanana asta am adus 4 familii albine, de unde  am cumparat mi a spus ca, la jumatatea salcamului  sa le inmultesc , adica sa se dau in doua   5 si 5 rame  .
5 rame cu matca
si 5 rame cu botca capacita
si din 4 care vor sa roiasca sa fac 8 fara a pierde vreo familie .
pe scurt roire contraolata .
pt toate aceste as sacrifica salcamul care peste 2 saptamani  trebuie sa infloreasca .
Multumesc frrumos
:hi:

D006

am uitat puiet pe toate ramele  , rama plina cu puiet
Roirea artificiala prin divizare?

D006

eu as imparti imediat dupa salcam. in primele 4 lazi as lasa matca pe 4 rame si 6 rame as lua pt stupul nou. sa iei vreo 3 rame minim cu puiet. dupa divizare automat cate o tura de sirop la fiecare familie.
deci daca sunt pe 10 rame 6 rame le scoti si 4 lasi. asa faci la fiecare.
eu asa as face

D006

dar nu as vrea sa il slabesc pe celalant
las 3 puiet la mijloc si 2 cu hrana pe parti
apoiseara stropesc putin sirop cu un pulverizator deasupra ramelor  timp de 2 seri
poze cu 2 fam care  lea m mutat

D006

p2

D006

p3

dedu

Mihai,poate ma insel,dar  ai masca peste sapca?:smile:) :rotfl:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cetin

Asa se poarta la noi in moldova!!! :)  :)  :)  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

dedu

Citat din: cetinAsa se poarta la noi in moldova!!! :)  :)  :)  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Sper ca nu o sa se supere Mihaita pe noi :hi:
Mihai,eu ti-am mai zis si pe messenger,mai bine astepti sa scoti mierea de la salcam si pe urma scoti roiuri,dupa salcam pana la toamna o sa fie ok roiurile daca o sa te ocupi putin de ele!!! :nod:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

orbanstefan64

depinde ce vrea omul sa ii inmulteasca si f putina miere sau si miere si inmultire :hi:  :hi:  :hi:

D006

Citat din: cetinAsa se poarta la noi in moldova!!! :)  :)  :)  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
nu in moldova nui moda dar na dac dv stiti ceva anuntatima
glumeam :rotfl:
nui suparare asai cand esti novice  las ca am sa  crresc ,, ma refer in familii de albine

D006

Citat din: orbanstefan64depinde ce vrea omul sa ii inmulteasca si f putina miere sau si miere si inmultire :hi:  :hi:  :hi:
as scoate si miere ma m gangit ca  dupa o saptamana dupa extractie sa fac  divizarea .
sau imediat ce gasesc botci capacite  :hi:
multumesc frumos

stefan1

E bine sa astepte pana dupa salcam, dar daca intre timp unii au botce, risca sa piarda roi, daca nu-i supravegheaza. Spune ca vrea sa faca dupa ce vede botce capacite. Sa stie ca la prima botca capacita deja se poate ca matca batrana sa plece cu primul roi. Deci atentie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Stupi sunt supravegheati  mereu
asa ca voi fi atent la ce miai spus
multumesc frumos :hi:

dan

In timpul marelui cules adica celui de salcam aproape toate albinele sunt fermecate de savoarea culesului.In acesta perioada locul matcii pt a depune oua este ff limitat albinele depozitand miere oriunde gasesc spatiu liber ca atare puiet ff putin daca-l  mai luam si pe cel existent riscam sa slabim familia in mod ingrijorator .Solutia cea  mai buna  este divizarea inaintea de salcam o masura de precautie in zonele bune impotriva roirii dar si dupa nicidecum in timpul culesului de salcam .Postez mai jos o rama in timpul culesului de salcam unde albinele depun mierea peste tot unde au posibilitatea matca avand singura solutie de a astepta trecerea placutei nebunii pt. a incepe iar ouatul.Majoritatea familiilor de albine care incep roitul inainte de salcam totul inceteaza in timpul culesului.