Cum se unifica 2 familii?

Creat de dragos2006, Iunie 09, 2009, 12:03:53 AM

« precedentul - următorul »

D006

Se pot unii 2 familii? Fiecare e pe cate 5 rame dar nu are nici una matca. Cum sa fac? Mi-e frica, ca vor incerca sa se intoarca inapoi in stupul vechi.

D006

Macar au botci ? Acum pe cinci rame si fara matca nu pre mai au nici o valoare . Eu unul pur si simplu le desfiintez , albina oricum va intra la alte familii.

bee_lover

eu zic sa le dai cate o botca capacita (daca ai de unde) si vezi daca se imperecheaza matcile. daca da, pana in toamna inca pot ajunge la 6-7 rame si cand se lasa frigul le unesti si in primavara ai o familie buna.

D006

Daca nu iti foloseste sfatul lui ``bee lover``,foloseste metoda ``cu ziarul``.Iata cum :mai intai  se unifica mirosul ambelor familii; cu ceapa, cu tuica ,cu ceva placut mirositor.CE BUN ERA PE VREMURI ARAHNOLUL.Mai exista acum ?? N-am mai vazut.Dupa  24 de ore se aseaza familia cu matca peste familia orfana ,despartite fiind doar de un ziar in care am practicat,cu un cui ,cateva gauri.In final, albinele orfane ,simtind mirosul matcii,se vor urca sus si se vor uni cu familia gazda(cu matca ) Metoda are mari sanse de reusita.Albu

D006

Citat din: protteusSe pot unii 2 familii? Fiecare e pe cate 5 rame dar nu are nici una matca. Cum sa fac? Mi-e frica, ca vor incerca sa se intoarca inapoi in stupul vechi.
E vemea  sa  incepi  cu  experimente,nu  inteleg  de  ce  vrei  sa  le  unifici.Punele  la  fiecare  cite  o  rama  cu  oua si  ceva  puiet  capacit  .Cred  ca-n  luna  iunie nu  sunt  motive de  ingrijorare,probleme  sunt  incepind  cu  luna  august-septembrie.

D006

pai cand le-am unit aveau trase botci. deja ar trebui sa iasa matca, in maxim 5 zile. daca am noroc sa eclozioneze si nu se pierde la imperechere etc., cred ca pana in toamna va fi o familie puternica.
oricum... am invatat enorm de multe de pe acest forum. mi-a fost de un real folos.
la anul nu mi-e mai frica, stiu ce am de facut. am gresit mult anul asta, am reparat si am bagat la cap :wink: numai asa se invata

D006

Citat din: dragos2006Macar au botci ? Acum pe cinci rame si fara matca nu pre mai au nici o valoare . Eu unul pur si simplu le desfiintez , albina oricum va intra la alte familii.
Numi place sa postez contra opiniei cuiva dar nu se poate ca acum sa nu mai aiba nici o valoare cinci rame si in urma cu ceva timp vindeai pe cinci rame spunand cas bune pentru salcam tu cand faci roi in iunie nu se pot face sau matci ?

D006

Citat din: protteuspai cand le-am unit aveau trase botci. deja ar trebui sa iasa matca, in maxim 5 zile. daca am noroc sa eclozioneze si nu se pierde la imperechere etc., cred ca pana in toamna va fi o familie puternica.
oricum... am invatat enorm de multe de pe acest forum. mi-a fost de un real folos.
la anul nu mi-e mai frica, stiu ce am de facut. am gresit mult anul asta, am reparat si am bagat la cap :wink: numai asa se invata
Da astepti nu cinci zile ci 15 timp in care ii stimulezi cate putin si dupa maxim acest timp trebuie ca matca sasi fi inceput ouatul si numai atunci treci la unificare dar speram ca nu va fi nevoie. Daca totusi nu reuseste vreuna si mai vrei o matca poti sai dai o rama insamantata unde se gasesc larve si oua.De invatat tot invatam si tot gresim sa nu crezi ca esti sigurul dar nici sa crezi ca acum ai invatat si nu mai gresesti o sa vezi asta in timp.

dragutul_ionel

Citat din: protteuspai cand le-am unit aveau trase botci. deja ar trebui sa iasa matca, in maxim 5 zile. daca am noroc sa eclozioneze si nu se pierde la imperechere etc., cred ca pana in toamna va fi o familie puternica.
oricum... am invatat enorm de multe de pe acest forum. mi-a fost de un real folos.
la anul nu mi-e mai frica, stiu ce am de facut. am gresit mult anul asta, am reparat si am bagat la cap :wink: numai asa se invata
la anu faci alte greseli

sfantul spiridon

uite cum am facut vineri
am gasit o familie fara regina
am luat un nucleu cu regina, nucleu pe doua rame...am bagat cele doua rame in stupul cu probleme si intre ramele cu regina si cele fara am bagat o rama de miere...am dat cu fum, balamuc si cu tuica cat sa imbat sapte cai
a mers
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro