intrebare sincera

Creat de dragos2006, Martie 27, 2010, 11:33:19 AM

« precedentul - următorul »

D006

cum sincer va intreb, sincer as dori pe cat posibil sa imi raspundeti. intrebarea este: la un nr de 20 de stupi buni, adica cu familii puternice, stupi de peste 10 rame, folositi la stationar, intr-o zona unde este salcam, rapita,porumb,floarea soarelui,tei,lucerna,pomi fructiferi, dupa parerea voastra cam ce cantitate de miere se obtine intr-un an? sau cat ati obtinut voi. v-as ruga sa nu prea ocoliti raspunsul prin...depinde de an, depinde de albine...etc

filip

Eu am stupii stationar pomi fructiferi,am salcam,tei,flora spontana,etc.Fara rapita,floarea soarelui,daca te pricepi intre 20-30Kg miere marfa e super bine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

asta inseamna 20-30 kg/an/stup? sau pe cules?

bee_lover


D006


filip

Citat din: alin2770banuiesc ca nu e rau
Depinde cum reusesti sa o vinzi,nu doar sa produci e important.
Iar sa produci trebuie sa ai stupi tari si sa stapanesti bine fenomenul apicol.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

de vandut nu ar fi o problema, insa foarte bine nu stapanesc fenomenul apicol. stupii sunt tari nu ar fi asta o problema

filip

" stupii sunt tari nu ar fi asta o problema"
Pe mine tocmai fraza asta ma sperie.
Daca nu sti sa-i stapanesti,roiesc se duc si ramai si fara miere si fara roi. :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

stiu asta, ma refeream in momentul de fata ca asa stiu ca...roiesc si daca nu sunt pe faza raman fara nimic

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

Citat din: sfantul spiridonbaza melifera=kg miere
Un raspuns sincer. Nimeni nu poate raspunde exact la aceasta intrebare, daca nu vreti sa luati in calcul aceste doua elemente de baza ,,Timp -albine " de la care se pleaca, calculati singur ecuatia de mai sus a d-lui Spiridon, iar raspunsul, sigur o sa va multumeasca .

D006

sunt convins ca nu poate nimeni sa garanteze o cantitate de miere cu exacrtitate, dar gandindu-ma ca aveti ceva experienta in plus mi-am permis sa intreb

ilalexandru

Depinde de familii si foarte mult si de timpul de afara. Cum a inceput anul asta si continua, este unul foarte prost pt apicultura. Cantitatea de miere difera si de la o familie la alta..... De exmplu, intyr-un an eu am avut scos la stupul de pe cantar 110 kg miere marfa si fara rapita facuta. Dar media per general a fost de 50kg/an. Acum totul depinde insa de vreme...albina multa, putina, culege ceva. Timp prost=jale mare

sfantul spiridon

parerea mea,
daca folositi 12 rame cu trei sferturi sus puteti sa mergeti pana la 30 kg daca nu roiti stupul si daca la intrarea in salcam ii puneti catul si daca dupa salcam mai e si ceva fanete si apoi ceva tei....raspunsul e loterie curata.....de aceea nimeni nu va poate raspunde....cred ca dumneata iti poti raspunde...daca ai nelamuriri cu privire la matci, calitate, etc, cumpara una doua, noua si apoi incepi sa rumegi ....sau poti intreba un vecin de pe langa dumneata ce productii scoate......
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gudas valentin

Citat din: alin2770stiu asta, ma refeream in momentul de fata ca asa stiu ca...roiesc si daca nu sunt pe faza raman fara nimic
Daca vrei productie,trebuie tinuti stupi,fara a intra in frigurile roitului,daca au intrat deja ai pierdut.
Roire= o stare de amorteala fara lucru=0/kg miere,pe o anumita perioada,o matca buna cu instinc de roire redus ,face toti bani,daca mai e si o rasa predispusa pe culesul dorit e si mai super. :wink:
                   valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011