Cine construieste, modifica si omologheaza camioane, pavilioane si remorci apic.

Creat de daniel.arad, August 20, 2015, 09:41:08 AM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Respecte.
Stie cineva in zona de Vest a tarii o firma care sa transforme si omologheze un camion duba, in apicol?
Dacă nu postati va rog si din alte zone...

Eugen B

Eu am auzit ca la Oradea se omologheaza apicol. Camionul care il am o sa il pregatesc pt stupi si dupa sper sa il omologhez

tassevasi

Citat din: daniel.arad din August 20, 2015, 09:41:08 AM
Respecte.
Stie cineva in zona de Vest a tarii o firma care sa transforme si omologheze un camion duba, in apicol?
Dacă nu postati va rog si din alte zone...
Daca e duba nu te intreba nimeni cu cine l-ai transformat (poti in regim propriu sa-l faci) iar de omologat se poate  face la cel mai apropiat RAR.
  O sa platesti cam 1400 lei omologarea apicola.

daniel.arad

Eugen, când te apuci de camion pot sa-ti fac o vizită pentru schimb de opinii?
Cred că esti aproape de mine.
Eu am trimis azi un email la RAR Bucuresti să văd ce răspuns vine...
Si eu am auzit ceva pe undeva de o firmă in Oradea care construiește si omologhează dar nu mai dau de ei....
Cu stimă.

daniel.arad

Azi am facut la RAR identificarea camionului care va fi modificat apicol.
Camionul este duba inchisa, iar inginerul  a spus ca daca nu modific structura si doar dau gauri pentru urdinis si pun ferestre, atunci sa montez rastelurile sa aduc o lada completa care va fi pusa pe rastel vor face tara vor adauga greutatea totala a lazilor si vor face poze si omologarea apicola...
Nu e complicat.  :hippo:

daniel.arad

Saptamana trecuta am fost la RAR Arad cu camionul pentru omologare apicola...
Este un Iveco Eurocargo de 7,5 T duba de aluminiu...
Au cerut sa am rastelurile metalice montate, gaurile facute si o lada tip folosita pe rastele...
Totul a fost simplu si ok. Am platit 1186 Lei reomologare tip si verificare tehnica...
Camionul avea verificarea valabila pana in august 2016 dar acum au refacuto...inca nu au iesit actele. Mai am de lucru la interior, vopsit rasteluri, izolare...lazile sunt gata...

nickialomita

Si ca pavilion apicol itp-ul se face la 3 ani?
Taxa de drum ca pavilion cat o costa ?
Stie cineva cat costa o asigurare pt un pavilion de 7,5t?
Ma bate si pe mine gandul sa-mi cumpar o masina de 7,5 t ca pavilion

mmacreanu

Citat din: nickialomita din Februarie 21, 2016, 12:02:49 PM
Si ca pavilion apicol itp-ul se face la 3 ani?
Taxa de drum ca pavilion cat o costa ?
Stie cineva cat costa o asigurare pt un pavilion de 7,5t?
Ma bate si pe mine gandul sa-mi cumpar o masina de 7,5 t ca pavilion

camion apicol : itp anual daca depaseste masa de 3.5 t
asigurarea e vorba sa o putem face si pe o luna din aprilie
taxa de drum este la fel ca pentru auto de 7,5t dar se poate plati pe zi
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nickialomita

Un camion de7,5t se poate inscrie la primarie si sa mergem cu nr de primarie?
Stie cineva?

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

daniel.arad

      Impozitul la primarie pentru tot ce inseamna apicol este 0 indiferent ca este omologat ori nu, azi am vb cu inspectorul de finante si a zis ca legea nu specifica omologat si trebuie doar o cerere catre primar cum ca respectivul mijloc de transport se foloseste exclusiv la transportul stupilor fiind amenajat in acest sens.

     Verificarea este pe un an la camioane mai mari de 3,5 T in schimb daca este omologat apicol scapi de verificare tahograf, si licienta de transport pentru ca faci transport in scop propriu...

florin22

ziua buna tuturor, pe acest subiect s-a vorbit la autovehicule mai mari de 3.5 t... as ridica un subiect pentru discutie... am o masina de 3.5 t izoterma... vreau sa detasez cutia izoterma si sa o transform in container apicol cu lungime 4 m cu posibilitatea de a utiliza sasiul la alte transporturi. Modificarea omologarii  si modificarile necesare in acest scop sunt o dilema pentru mine... are cineva experienta in acest demers??... multumesc anticipat

cipik

Daca o omologhezi apicol o folosesti doar pt transport apicol.
Mai bine lasi omologarea asa cum este acum, faci containerul apicol detasabil si o folosesti si la alte activitati ( asta înseamnă ca iti trebuie carlinga sau platforma pe care s-o atasezi după ce dai containerul jos).
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/