se mai poate numi apicultura?

Creat de amazon66, Martie 01, 2012, 06:29:10 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


bucursorinelionel

Dragilor, acela e doar un aspect al industrializarii apiculturii...la ei nu conteaza daca pierd/omoara 500 de albine la o turta...dupa operatiune... ei castiga inca 10000...20000 de viitoare albine...mai baga stimulatori peste o luna... cele aprox. 100..500 de albine ucise=pierderi colaterale..9expresie inventata de ei, americanii)..La noi, apicultura asta , primitiva, cum ar zice occidentalii, s-a perpetuat din pasiune si sentiment...putini care fac bani din activitatea asta ...si foarte putini care traiesc doar din albine...Acum , ce sa zic...unii zic ca-i laie (pro)..altii, ca-i balaie (contra)...eu raman la ideea mea...decat mult si prost..mai bine putin si bun...!!!...Ei s-au adaptat la conditiile economice , sociale , culturale...etc..ale lor...noi, cum bine stim...raul, ramul...vorba lui Eminescu...Nu e nici de ras, nici de plans..fiecare cu realitatea si modelele socio-comportamentale specifice...avantajul nostru e ca putem invata din greselile lor...!!!Ramane de vazut cat discernamant avem sa importam sau nu acele modele  CU sau FARA intelepciune si prudenta....!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

kamy

mie aia mi se pare apicultura ce facem noi seamana a cesornicarie!

ion patrut

adio si nam cuvinte aia da iernare cu chimicale sa se duca undeva cu apicultura lor cu tot

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Martie 26, 2012, 09:52:20 PM
adio si nam cuvinte aia da iernare cu chimicale sa se duca undeva cu apicultura lor cu tot
Cam asa-i,dar nu vezi ei fac apicultura de traiesc din ea, ok bravo lor,cred ca din cauza aia au un colaps al coloniilor,asta e,insa am o nedumerire, daca tot le da turata aia, nu puteau sa le-o administreze sub un capac ceva mai inalt ca sa nu mai zic de un cat/magazin ca ala le cerea ceva miscare in plus si poate un om in plus, poate mai multe in plus....oricum un mod oribil de lucrat cu albinele,cred ca faca economie la combustibilul solid pentru afumator :rotfl:fiecare face ce vrea in ograda lui,dar nu-i frumos! Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

milu56

Nu sunt deacord cu omorarea albinelor....

albinasebes

noi iubim albinele si ne deranjeaza cand se lucreaza industrial cu ele, cautand doar profitul
altii iubesc bovinele, porcinele sau gainile. nu ne deranjeaza cand cumparam oua de la supermarket, sau carne , lapte, produse de animale crescute in conditii de exploatare industriala.
nu tot ce accepta societatea este si moral
pe de alta parte judecam dupa mintea noastra alte mentalitati. cu siguranta ca  daca am lucra acolo o vreme, ne-am mai inmuia putin.
sa nu cadem in cealalta extrema cum sunt cei ce militeaza pt cainii vagabonzi: nu-i eutanasiati, dar lasati-i sa muste trecatorii ca ei nu au drepturi si hranitii bine. in schimb ei nu iau acasa caini pt ca sunt comozi si nu au conditii
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Dani V.

turta pusa intre caturi este pentru ca albina din ghem sa aibe mai rapid acces la ea. Este pusa in mijlocul ghemului.
Nu sunt deacord cu ce fac ei, dar.....
Fiecare lucreaz dupa cum vrea.

milu56

Citat din: albinasebes din Martie 27, 2012, 10:46:10 AM
noi iubim albinele si ne deranjeaza cand se lucreaza industrial cu ele, cautand doar profitul
altii iubesc bovinele, porcinele sau gainile. nu ne deranjeaza cand cumparam oua de la supermarket, sau carne , lapte, produse de animale crescute in conditii de exploatare industriala

A se lucra industrial nu inseamna ca neaparat trebuie sa fie omorate albine,produsele de alt tip:lactate,carne,oua..chiar industrial pot sa fie si naturale.

cristian87

prietene daca nu vrei sa omori albine lasa-te de apicultura.
nu cred ca este interventie in stup in care sa nu omor accidental macar o albina.
hai sa nu mai facem pe curvele virgine
Si inca daca obtii produse "naturale" nu tot de la animale domestice le obtii. Sau prinzi vaca cu lasoul ca sa o mulgi, sau aduni oua din padure?
Ia zi cum obtii tu sunculita fara sa omori porcul?
Mililu draga de la o vreme ori te-ai ramolit ori nu mai stii sa te exprimi in limba romana.
PS . cum merge treaba la stupi , te-ai mai eliberat ca ziceai ca doar spre toamna iti mai faci timp de noi?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

andrei_georgian

una e sa le omori accidental si alta e sa faci asta stiind ca poti evita omorarea lor....
asta e prea de tot...pana la urma sunt si ele tot niste fiinte ca si noi
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

cristian87

Giorgiane mai povestim cand o sa trebuiasca sa treci prin 50-100 familii pe zi sau prin mai multe.
oricum mesajul era pentru Milu
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

KTA-APIDORNA - Ski

Atunci cand lucram la stupi mai ales cu caturile se mai intampla daca e vremea mai urata si noi aveam de intervenit sa mai strivim cate o albina pe margine cu tot fumul folosit, deci riscurile meseriei,e adevarat ca cel care spune ca nu a strivit vre-o albina intre corpuri,minte,deci se mai intampla accidental,dar nu asa ca in video de la inceput, cand le turteste cu turta,urat! :sad:Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

pharaonu75

Fratilor, despre ce vorbim aici?
Ala nu strivea accidental o albina intre corpuri, ci omora cateva zeci prin simpla presare a turtelor peste rame. Inmultit cu numarul mare de stupi, rezulta cativa roi la pachet pe care omul ii pierdea. (asta ca sa luam in calcul si aspectul economic, nu doar sa ne dam "curve virgine" care plang de mila bietelor albine omorate)

Si bineinteles ca si ala strivea accidental 1-2 albine cand punea corpurile unul peste altul, dar asta ni se intampla si noua, deci aspectul asta iese din discutie.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nelly88

mai sunt si la noi persoane gingase cu albinele, nu le-o fi inghetat picioarele in zapada aia?...
Albine Danila (Bucovina) februarie 2012