Beneficiari PNA

Creat de ilalexandru, Martie 11, 2012, 05:21:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Hai sa fim cinstiti , esti la bio nu trebuie sa ai in vocabular cuvinte gen varachet sau mavrirol . restul e gargara.

Ella

Adica...... trebuie sa accept faptul ca nu pot beneficia de PNA!

D006

  mai exact cam ce ai vrea sa beneficiezi din PNA ?

Obombo

Citat din: Ella din August 30, 2013, 07:19:23 PM
Organismul meu de certificare stie ca beevital-ul nu da randament si-mi permita tratatementul mai sus mentionat.
Iarta-mi curiozitatea, dar un pot sa ma abtin,  cum se impaca bío cu varachetul si mavrirolul? Nu prea reusesc sa inteleg. Ce fel de bio faci?

Ella

Am solicitat apifonda, varachet si mavrirol.

D006

iesi de la bio si s-a rezolvat problema !   =))
  Ai tu stupi cum am eu Lamborghini in garaj .....

ioanardelean55

 
    =)) =)) =)) :qp: Dragos,Dragos ...............

D006

Poate ma trezesc cu un Lamburghini in curte si apoi trebuie sa-i fac o stupina lui Ella !  :wink:

Ella

Scuze ca nu sunt prea convingatoare! Am 25 de familii de albine si in august-septembrie fac tratament cu varachet ( august facut ) si in noiembrie cu mavrirol! Bine, depinde de starea familiilor de albine! Organismul de certificare nu m-a atentionat cu nimic, desi scrie totul in caietul de stupina!

D006

Asa este o problema generala in Romania , multi au eticheta de bio dar folosesc chimicale . Eu unul din acest motiv nu am vrut sa ma certific bio pentru ca as fi dus o viata in MINCIUNA . In primul rand m-as fi mintit pe mine si apoi pe altii . Nu vreau sa fiu ca pseudo-proful online Ursul care se lauda ca a inventat bio-stupul dar se vede pe tabla de la soclul stupului resturile de la fitilul de varachet.
  Daca suntem la bio nu cred ca trebuie sa ne vindem sufletul pentru o cutie de varachet , doua de mavrilol si trei de apifonda. Putem cere mai mult de la viata.

Laur24

Cer si eu putin ajutor din partea beneficiarilor PNA .
Am accesat anul trecut masura 141 , am luat banii , si acum ii investesc in ce am scris in planul de afacere, centrifuga electrica si descapacitor electric , mentionez la ca momentul actual am 70 de stupi , iar cand am facut proiectul aveam 50 .
Care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a accesa PNA ?
Prin acest program apicol national vreau sa-mi mai cumpar cateva familii , pentru a ma dezvolta .

albinasebes

mergi la asociatia din care faci parte si ti se va explica fiecare pas. citeste si mai jos in topicul PNA 2014- 2016, gasesti acolo informatii detaliate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Laur24

Am inteles asa voi face . Multumesc foarte frumos pentru sfat.