Beneficiari PNA

Creat de ilalexandru, Martie 11, 2012, 05:21:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

   La toti banii europeni sunt necesare facturi justificative . Automat apare TVA care inseamna 24% din bani in buzunarul statului . Deci primul CASTIGATOR ESTE STATUL ROMAN . In final stuparului roman ii ramane de o perfuzie care sa-l tina in viata . CE PRETENTII SA AI DE LA UN MURIBUND ???

ilalexandru

Deci de PNA nu pot sa ma ating... In afara de medicamente, totul e cu semne de intrebare. Ma duc azi la un tamplar...Vreau 12 cutii pentru pavilion. Face el niste calcule...600 roni manopera. Si cu factura???? pai....vreo 1000 de roni. Si uite asa scot cutia cu vreo 85 de roni. Cu materialul meu. Cat castiga statul de aici????????????
Sun un procesator apoi si il intreb cat mai e salcamul... pai 11 roni????? Si cica e in scadere, cu observatia ca daca se fac macar 10 kg de miere de salcam pe familie anul acesta, pretul ar putea sa ajunga cat unul de poliflora. CE vremuri frumoase ne asteapta!

D006

pentru producatori e jale mare !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 13, 2012, 10:45:05 PM
pentru producatori e jale mare !

Imi iau borcanele in traista si incep sa umblu din usa in usa, din poarta in poarta, pentru a vinde mierea.
Oricum ar fi, nu o dau la procesatori pe lucru de nimic.

Un kg de apifonda costa acum 6,5 lei. La anul sigur va fi mai scumpa. Sa luam totusi in calcul un pret de 7 lei/kg.
Zaharul se invarte undeva la 4,5 - 5 lei/kg.
Asta inseamna ca orice pret sub 7 lei/kg de miere poliflora este bataie de joc la adresa producatorilor.
Pretul unui kg de miere poliflora ar trebui sa fie echivalentul pretului a 2 kg de zahar.

In astfel de situatii, apicultorii cu un numar mai mic de stupi au avantajul ca isi pot permite sa vanda mierea en-detail.
La sute de stupi insa esti nevoit sa o dai en-gross, la orice pret iti ofera procesatorul.
O solutie viabila ar fi constituirea de cooperative/grupuri de producatori si vanzarea mierii direct in strainatate. Chiar daca si acolo preturile vor fi mai mici decat anul trecut, macar adaosul practicat de procesator revine tot apicultorilor.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#19
Eu de ce credeti ca m-am inscris intr-o cooperativa  ?

De ce fiu in asociatia X   (nu mai spun care sa nu se supere iar pe mine domni din acea asociatie SRL )  sa ma oblige sa le dau mierea la cel mai mic pret de pe piata, apoi sa ma oblige sa le cumpar produsele din 1900 toamna  la pretul cel  mai mare .

Vreti sa faceti treaba, daca sunteti 5 insi  bazati, faceti-va cooperative dragi colegi sau inscrietiva in unele deja constituite, prin astfel de organizare cooperatista voi insiva decideti de unde cumparati si la ce pret, si unde va vindeti mierea .






Alutus

#20
Oferta buna pt apiinvert prin PNA. Dar daca scad cele 24% TVA, cele 8% comision , cele cateva sute de lei date pe crotalii (conditie), pe cotizatii, cele cateva sute cheltuite pt galeti sau butoaie de depozitare, imobilizarea ambalajelor timp de 6 luni, ratele la banca timp de sase luni, plus riscul de a nu se plati  subventiile, cred ca este mai bine sa le iernezi cu miere sau sirop de zahar.
Sa nu uiti Darie!

ilalexandru

A fost cineva azi la intalnirea de la bucuresti cu reprezentantii Apia? Ca persoana din partea Apicola de la mine din judet era foarte nervoasa dupa respectiva intalnire si nu am apucat sa vb prea multe. A zis ceva de adeverinta de la primarie care cica ar trebui luata inainte de prima achizitie pentru PNA. Iar in adeverinta aia trebuiesc anumite chestii specificate. Plus ca a mai zis cateva chestiii...tot nasoale insa.
Si Iulian, crezi ca daca esti inscris in cooperativa, ai rezolvat toate problemele? Din pacate esti foarte departe de asa ceva. Noi suntem mici...iar cei care isi bat joc de noi nu sunt in tara...sunt in Europa asta de doi lei

Donbazil

Sal'tare!
La cat se bea in tzara asta, n-o sa vezi prea curand pe cineva ca baga bunatate de alcool in rezervor....
Da' pentru ca veni vorba, iacata ce ne invatza C.L.Hristea in "Stuparitul" - pag 625.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :yes:

D006

Citat din: ilalexandru din Martie 14, 2012, 08:53:43 PM
A fost cineva azi la intalnirea de la bucuresti cu reprezentantii Apia? Ca persoana din partea Apicola de la mine din judet era foarte nervoasa dupa respectiva intalnire si nu am apucat sa vb prea multe. A zis ceva de adeverinta de la primarie care cica ar trebui luata inainte de prima achizitie pentru PNA. Iar in adeverinta aia trebuiesc anumite chestii specificate. Plus ca a mai zis cateva chestiii...tot nasoale insa.
Si Iulian, crezi ca daca esti inscris in cooperativa, ai rezolvat toate problemele? Din pacate esti foarte departe de asa ceva. Noi suntem mici...iar cei care isi bat joc de noi nu sunt in tara...sunt in Europa asta de doi lei

  se cer acte normale si logice in spiritul legii !  restul e gargara ...

albinasebes

despre ce acte este vorba?
ce trebuie sa contina adeverinta?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Pentru a benesicia de PNA solicitantul trebuie sa faca dovada ca este apicultor si ca detine familii de albine , astfel incat trebuie sa detina urmatoarele documente :
          - copie carte de identitate
          - diploma de studii in apicultura
          - adeverinta de la primarie care sa ateste numarul de stupi aflati in proprietatea solocitantului
          - inregistrare / autorizare sanitar - veterinara
          - crotalierea familiilor de albine
          - pancarda de identificare a stupinei .

   Stuparul cand detine toate aceste documente merge la forma asociativa UNDE ESTE MEMBRU   si depune o cerere cu necesarul pentru anul 1012 . depune banii in contul asociatiei , asociatia face cumparaturile pentru el si apoi totul decurge conform legii.

   Ce este asa de greu ?

filip

#26
Ultimul f--ai tras apicultorilor prin PNA la ACAR e urmatorul;
-toate bonurile de cumparaturi decontabile prin PNA nu mai sunt valabile inainte de ridicarea placutelor de identificare.
-Am confirmarea din doua surse ,asa s-a stabilit la Bucuresti.
Cine a cumparat tratament si siropuri in toamna ori primavara inainte de ridicarea placutelor ADIO decontare.
Si uite asa apicultorul primeste inca o teapa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Martie 21, 2012, 02:18:46 PM
...
Si uite asa apicultorul primeste inca o teapa.
EROARE: In acest caz apicultorul SI-A TRAS teapa, deoarece nu s-a informat!
E mai usor sa trancanim decat sa citim legislatia. :uimit:

romikele

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 04:43:42 PM
Si daca pe acel apicultor X la zorit forma asociativa " haida, haida ia mai repede " ?

Eu unul nu am luat nimic .
Chiar esti sigur de ce zici, ai exemple sau doar presupuneri? :uimit:

Kov iulian

Domnul Filip vorbea despre ACAR, ati vazut ca SRL-ului ACAR sa ii pese de membrii ?