Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 04:27:10 PM
.....
  Democratia inseamna ca minoritatea se supune majoritatii . Alde Filip si Bio se pot da cu curul de pamant cat vor , trebuie sa se supuna majoritatii . PUNCT  !
.....

Dragosh, lasa chestiile cu majoritatea si minoritatea.

Daca se realiza un sondaj ca in chestiunea PNA-ului aveai surpriza sa vezi ca peste 90% din apicultorii dupa  acest forum considera actuala lege a apiculturii PROASTA .


Uite aici postarea unui APICULTOR  care se pare nu este nici afiliat si nici diploma cred ca nu are.

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 05, 2014, 04:59:41 PM
Fratilor, cati dintre voi aveti carnet de grajd, cocina, tarc, obor, etc? Sau pe cati ati auzit ca detin si completeaza asa ceva?
Pentru ca pe apicultori vor astia sa ii "taxeze" daca nu au carnet de stupina (art. 18). Au innebunit cu totul? Atat de mare le este foamea, incat nu mai au de unde lua bani pentru imbuibare?

Pentru gaini, vaci, porci, iepuri, s.a., este cineva obligat sa detina si sa completeze carnete de... grajd?  :uimit: :uimit:
Am impresia, din ce in ce mai mult, ca noua lege a apiculturii nu a fost gandita nici cu curul ci a avut un singur obiectiv: JECMANIREA! La legile alea cu legalizarea spagii pentru demnitari si cu amnistierea si gratierea s-au gandit mult mai mult...

Sa nu-mi vina nimeni cu argumente de genul:"nu poti vinde mierea daca nu ai carnet si daca acesta nu este completat" ca suna a placa zgariata! Productia de miere si calitatea acesteia tin de multe altele... si absolut deloc de existenta sau absenta carnetului de stupina.

Pharaoane, tot respectul pentru modul realist cum vezi problema.


..si am m-ai vazut multe postari a diversilor colegi de forum care nu sunt de acord cu anumite puncte din noua lege dar din cauza ca sunt mult prea multe nu le pot cita pe toate.

Stau si ma intreb ...Unde  ai vazut m-ai Dragoshe majoritatea aia..?..Poate in cercul tau de "apicultori" dar in cercul meu nu prea gasesc apicultori multumiti.



romikele

Citat din: bio din Ianuarie 05, 2014, 10:04:58 PM
Pharaoane, tot respectul pentru modul realist cum vezi problema.
N-are ce face, trebuie sa zica la fel ca voi daca vrea statuie  =))

Daca ai banui macar care e realitatea, n-ai mai toci degetele degeaba, pentru ca asta e: vrem-nu vrem altii ne decid noua soarta!

apivasmob

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 10:10:00 PM
Citat din: bio din Ianuarie 05, 2014, 10:04:58 PM
Pharaoane, tot respectul pentru modul realist cum vezi problema.
N-are ce face, trebuie sa zica la fel ca voi daca vrea statuie  =))

Daca ai banui macar care e realitatea, n-ai mai toci degetele degeaba, pentru ca asta e: vrem-nu vrem altii ne decid noua soarta!
Da dar pana cand?
Sanatate tuturor apicultorilor

bio

#48
Sunt multi care cred ca eu sunt NEAFILIAT si din aceasta cauza fac asa mult tam-tam in aceasta chestiune...

Ei bine aflati ca eu, Bio cum ma cunoasteti toti dupa acest Forum sunt AFILIAT dar imi exprim dezacordul deoarece vad ca apicultorii Neafiliati ar fi nedreptatzitzi .

Ar trebuii sa ma doara in cot..?.. cind vad ceva ce eu consider nedreptate..?
Ei bine, eu iau apararea unor apicultori de ai nostrii pe care legea ii obliga la ceva contrar vointei lor.

Ar trebuii sa vad si sa ii tratez pe apicultorii neafiliati "un posibil dusman" cum ii vede Dragosh @ Paco -..?

Neafiliati...afiliati, sunt tot apicultori...sa ii lasam sa practice apicultura cum cred ei de cuviinta  si asa o fac pe banii lor si nu cer nik.


Kov iulian

#49
Citat din: apivasmob din Ianuarie 05, 2014, 10:17:08 PM
Da dar pana cand?

Pana la vara, toamna incolo and si-o vor lua astia rau de tot bineinteles daca nu vin iar cu o vrajeala si o manipulare ca acea cu referendumul si Basescu care nu se lasa dat jos.

A fost o manipulare magistrala la care cred ca toti s-au inteles ( poate chiar si Base ) si au colaborat ca sa ii pacaleasca pe prosti si sa o mai duca inca cativa ani din furtisag in furtisag.


Aurel

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 05, 2014, 10:50:52 PM
Citat din: apivasmob din Ianuarie 05, 2014, 10:17:08 PM
Da dar pana cand?

Pana la vara, toamna incolo and si-o vor lua astia rau de tot bineinteles.
Nu-ti fa mari sperante.E un proverb care spune cam asa: "cum si-o face omul cu mana lui, nu io poate face nici dracu" In orce societate, intre oameni, exista pareri pro si contra.Aceste contre sant intodeauna provocate si speculate de catre cei care pana la urma hotarasc si elaboreaza legi, punctand asfel dupa placul lor, ei avand ultimul cuvat.Odata ce e promulgata, o lege produce efecte chiar daca mai carae unul sau altul.Nu e o noutatate ,e o mare prostie ca altii ne hotarasc soarta.Asta e , avem exact ce meritam! Cand ratiunea va invinge orgoliile si contrele se vor reduce , mai poti spera macar.Pana atunci mai e mult si trebue sa ne adaptam situatiei .Eu cred ca degeaba asteptam acel MAI BINE,ca nu va veni curand, poate chiar niciodata.

romikele

Citat din: Aurel din Ianuarie 06, 2014, 12:34:59 AM
... Eu cred ca degeaba asteptam acel MAI BINE,ca nu va veni curand, poate chiar niciodata.
Din păcate aici ai nimerit-o!
Suntem de aceeași parere... totuși  :wink2:

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2014, 12:58:32 AM
Citat din: Aurel din Ianuarie 06, 2014, 12:34:59 AM
... Eu cred ca degeaba asteptam acel MAI BINE,ca nu va veni curand, poate chiar niciodata.
Din păcate aici ai nimerit-o!
Suntem de aceeași parere... totuși  :wink2:
Acel "mai bine" depinde doar de noi. Sau nu va este limpede ca traim timpuri in care vorba unor "clasici in viata"...."frateeee...din viata scapa cine poate"

Copilul care nu tzipa nu primeste tzatza :):):)

romikele

Citat din: mph din Ianuarie 06, 2014, 01:27:00 AMAcel "mai bine" depinde doar de noi.
Asta în teorie, din păcate practica demonstrează contrariul...
CitatCopilul care nu tzipa nu primeste tzatza :):):)
Și dacă tzatza-i stearpă... la ce-i folosește?  :uimit:

stefan1

Citat din: bio din Ianuarie 05, 2014, 10:30:50 PM
Sunt multi care cred ca eu sunt NEAFILIAT si din aceasta cauza fac asa mult tam-tam in aceasta chestiune...

Ei bine aflati ca eu, Bio cum ma cunoasteti toti dupa acest Forum sunt AFILIAT dar imi exprim dezacordul deoarece vad ca apicultorii Neafiliati ar fi nedreptatzitzi .

Ar trebuii sa ma doara in cot..?.. cind vad ceva ce eu consider nedreptate..?
Ei bine, eu iau apararea unor apicultori de ai nostrii pe care legea ii obliga la ceva contrar vointei lor.

Ar trebuii sa vad si sa ii tratez pe apicultorii neafiliati "un posibil dusman" cum ii vede Dragosh @ Paco -..?

Neafiliati...afiliati, sunt tot apicultori...sa ii lasam sa practice apicultura cum cred ei de cuviinta  si asa o fac pe banii lor si nu cer nik.

  O atitudine de apreciat! Stiam ca esti afiliat si actiunea ta este dezinteresata sau poate char putin contra prpriilor interese, neafiliatii fiindu-ti concurenti de care ai putea scapa daca astia le da cu legea in cap.
  De condamnat sunt cei care au facut legea si care trebuiau sa aiba o viziune globala a problemei apiculturii. Sunt multe motive pentru care un stupar ar putea sa nu vrea sa fie afiliat. Unii vor doar sa fie lasati in pace, fara ajutoare dar si fara ingradiri aberante. Unii vor sa faca cum a spus Eminescu: "Tu pe-alaturi te strecoara,/ Nu baga nici chiar de seama,/ Din cararea ta afara/ De te-ndeamna, de te cheama./"  Asocierea este un drept dar nu o obligatie. Eu nu am nici diploma de stupar si nici nu am de gand sa-mi iau. Dar nu le spun la albine.
  Scuza ca legea si asa nu se aplica la noi, nu sta in picioare. Nu vrem sa fim 'iertati' sau trecuti cu vederea ci sa lucram in legalitate, fara a prejudicia pe altii dar si fara a fi prejudiciati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 05, 2014, 04:59:41 PM
Fratilor, cati dintre voi aveti carnet de grajd, cocina, tarc, obor, etc? Sau pe cati ati auzit ca detin si completeaza asa ceva?
Pentru ca pe apicultori vor astia sa ii "taxeze" daca nu au carnet de stupina (art. 18). Au innebunit cu totul? Atat de mare le este foamea, incat nu mai au de unde lua bani pentru imbuibare?

Pentru gaini, vaci, porci, iepuri, s.a., este cineva obligat sa detina si sa completeze carnete de... grajd?  :uimit: :uimit:
Am impresia, din ce in ce mai mult, ca noua lege a apiculturii nu a fost gandita nici cu curul ci a avut un singur obiectiv: JECMANIREA! La legile alea cu legalizarea spagii pentru demnitari si cu amnistierea si gratierea s-au gandit mult mai mult...

Sa nu-mi vina nimeni cu argumente de genul:"nu poti vinde mierea daca nu ai carnet si daca acesta nu este completat" ca suna a placa zgariata! Productia de miere si calitatea acesteia tin de multe altele... si absolut deloc de existenta sau absenta carnetului de stupina.

Da am avut carnet de lucru;la un control in piata domnisoara respectiva care a intrebat de carnetul de producator m-a informat sa am si un caiet in care sa trec lucrarile de la infiintarea culturi pana la recoltat ca daca nu-l am data viitoare ma amendeaza.
Zapacita si-a uitat ochelari de soare la mine,a doua zi caut-o pe la sediu si inapoiazai ochelari  :)
ochelari achizitionati de ea de pe o plaja exotica si care pentru ea avea mare valoare.
Crezi ca ma va mai intreba de caiet data    viitoare? :D

Ce mi-a spus acea domnisorica.
Stim ca tu esti producator si 95%din cei de pe linga tine sant speculanti dar nu avem ce face.

Statul acesta la jmecheri nu au ce le face .
Si in cine sa loveasca daca nu in aia care pun umarul si trag din greu.

sorinma

Din totdeauna s-a dat in calu care trage  :qp:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Aurel

Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2014, 12:58:32 AM
Citat din: Aurel din Ianuarie 06, 2014, 12:34:59 AM
... Eu cred ca degeaba asteptam acel MAI BINE,ca nu va veni curand, poate chiar niciodata.
Din păcate aici ai nimerit-o!
Suntem de aceeași parere... totuși  :wink2:
Eu sant absolut convins ca avem puncte de vedere comune, chiar si in privinta legii apiculturii :wink2:

rusu marius mircea

Nicaeri in lume si niciodata o lege nu poate sa multumesca pe toata lumea! din punctul meu de vedere este cea mai buna lege a apiculturii pe care a avuto Romania pana astazi. sigur ca nu este perfecta, poate prin normele de aplicare sa complecteze lacunele existente. legiuitorul nu poate sta de vorba cu toti apicultorii dintro tara, ci cu reprezentantii acestora. cei neafiliati neavand reprezentanti, parerile lor, punctele lor de vedere raman neauzite, iar continutul legii il hotarasc o majoritate existenta undeva la un moment dat. odata legea aprobata, este obligatorie pentru toata lumea indiferent ca esti afiliat sau nu.
un lucru trebuie sa fie clar tuturor" in orice democratie, unde se obtin venituri acestea se impoziteaza. depinde cum si cat???
marius

marian sima

Bre dumneata ai vazut o democratie in situatii de criza?
Milionari Germani a cerut ei sa fie impozitati suplimentar.
Francezi ii impoziteaza pe milionari cu 75%.
Se creaza facilitati pentru ca economia sa creasca.
Ce fac ai nostri ?Ii zagmaneste pe cei mici ca sa aibe ei de  unde sa fure.

Sa te vad la distanta mai mare de 5 m de drum la salcam si tei. :nod:
Majoritatea pavilioanelor sant asezate pe linga drumurile silvice ca nu-ti face nimeni poienita .