Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

filip

@ionel............
Citeste ce am postat eu aici despre categorii de cetateni ce nu au dreptul la Asociere prin Constitutie
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=5639.75
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

rusu marius mircea

Nu am inteles nimic din postarile de pana acum privind noua lege a APICULTURII????
Apicultorii nu doresc un cadru legal in care sa isi desfasoare activitatea???????????
sau nu sunt de acord cu anumite articole din lege? ))/
am vazut postari de tip gica contra-oare nu sunt solutii/
marius

vranceanul

S-a facut o lege a apiculturii fara a tine cont si de persoanele care nu sant inscrise intr-o asociatie, participantii (reprezentantii) din asociatii au avut grija ca puterea de decizie sa revina asociatiilor.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

vranceanul

Eca si cum camionagii ar face legea pe sosele, ceilalti participanti ...pe unde poate...
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

PACO

Ma mir cum de nu s a tinut cont si de parerea celor dezorganizati!
  Cei care au facut legea trebuia sa i caute si pe ei prin toate colturile tarii si sa nu dea legea pana ce nu se lua acordul si din partea lor, ma mir cu nu au auzit de Filip si de Bio.

ionel07196555

Citat din: PACO din Ianuarie 05, 2014, 12:32:50 PM
Ma mir cum de nu s a tinut cont si de parerea celor dezorganizati!
  Cei care au facut legea trebuia sa i caute si pe ei prin toate colturile tarii si sa nu dea legea pana ce nu se lua acordul si din partea lor, ma mir cu nu au auzit de Filip si de Bio.
BUN de PASTRAT FORMAT   JPG

vranceanul

Nu trebuie sa te mire, si nu trebuia sa-i caute cineva, ci 'capetele luminate' trebuia sa tina cont ca in ro. vor fi persoane (apiculrori) care nu agreeaza asocierea, din diferite motive (si sant multe)
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

filip

@ionel........
Multi din liderii sindicali cunosteau parerea mea si a lui Bio,de asemenea sefi de filiale stiau.Ori s-a dorit o lege,care o sa le dea multe insomnii si dureri de cap.
Il vedei pe Dragos cum se leapada de Satana acum.Cititii cu atentie postarile de la punerea in dezbatere a proiectului Noii legi a apiculturii!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionel07196555

   filip
CAM ai dreptate
Aceasta lege afecteaza sau loveste tare in cei cu stupine mari <300>si si cel mai tare in cei care produc material biologic dar am mai zis : mai merge
Aceasta lege ajuta statu la impozitare
Cel putin citiva ani pina statu va avea logistica necesara mai dureaza
Atunci sa vedem citiva trepadusi ZELOSI sa justifice salariu
Dupa ceva timp vor avea apucaturi de militeni
Cind voi ajunge la productia de 1 000 E pe [BIO ] stup eu voi face benevol BARA BARA cu statu pina atunci              mai exista si TROCU
SA nu uitam ca APROAPE nimic nu are garantie din stup
SA nu uitam ca MIERE se poate vinde si altfel  TUica  .....
Legea te inpinge spre diversitate si calitate ,MICSORAREA productiei
LEGE e LEGE
MAI bine dam idei sa identificam portitele de a sacapa de ceva ce ne stringe
De ce gaindesc asa :
Finta umana intodeauna a cautat sa fie cit mai libera
Statu ce face da la GIOALE
A fost asa rau pana sa avem aceste legi [ impozitu si L    apiculturi ] ???????
STATU va castiga ceva daca ne baga in acest HATIS al legi ?????
EU nu cred si drept dovada sta la cazanele de tuica la tutun panificatie
si cam peste tot unde a pus  BIR   si a incorsetat a pierdut     

filip

#24
http://www.realitatea.net/veste-buna-pentru-apicultorii-romani_1351247.html

În 2013, mai mult de 7.000 de apicultori au beneficiat de Programul Național Apicol, plafonul alocat pentru 2013 fiind de aproape șapte milioane euro, din care 3,4 milioane de euro au fost alocați de CE.

Cei 7.076 de apicultori beneficiari ai sprijinului financiar în 2013 dețin un număr aproximativ de 550.000 de familii de albine și sunt organizați în 147 de forme asociative, la nivel național.

România produce anual, în medie, 20.000 — 22.000 de tone de miere, clasându-se pe locul patru în Europa, anul trecut producția fiind estimată la circa 17.000 de tone. România deține, în prezent, 1,47 milioane de familii de albine și are în jur de 40.000 de apicultori la nivel național, peste 60% dintre aceștea fiind membri ai Asociației Crescătorilor de Albine din România.

Consumul de miere autohton se cifrează, în medie, la 500 de grame pe locuitor/an, mult sub media țărilor UE, unde se consumă între 1,5 kilograme (Olanda și Belgia) și chiar două kilograme în Germania.



Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Aurel

Citat din: vranceanul din Ianuarie 05, 2014, 12:21:38 PM
S-a facut o lege a apiculturii fara a tine cont si de persoanele care nu sant inscrise intr-o asociatie, participantii (reprezentantii) din asociatii au avut grija ca puterea de decizie sa revina asociatiilor.
In detrimentul unora care nu vor sa se afilieze si care nu vor sa renunte la albine.Aici este buba.Pana la urma oricum multi s-ar fi asociat, numai ca prevederile noii legi cumva ai obliga.E ca la colectivizare.Sa nu ne culcam pe o ureche cu gandul ca legea nu va fi aplicata.Poate nu va fi %/% aplicata, dar da posibilitatea unora de a abuza si asi face mendrele cu unii care in definitiv nu fura nimic.Si eu zic , ca esti la mana primarului care de multe ori nu prea are multa carte dar are multe interese.

Aurel

Citat din: PACO din Ianuarie 05, 2014, 12:32:50 PM
Ma mir cum de nu s a tinut cont si de parerea celor dezorganizati!
  Cei care au facut legea trebuia sa i caute si pe ei prin toate colturile tarii si sa nu dea legea pana ce nu se lua acordul si din partea lor, ma mir cu nu au auzit de Filip si de Bio.
Domnule PACO, din punctul meu de vedere daca ar fi fost vorba numai de BIO sau FILIP, nu cred ca ar fi fost o problema, pentru ca sant sigur ca oricum ei se descurca, au dovedito.
   Cei care au facut legea nu trebuia sa caute pe nimeni ci doar sa ia in calcul orce situatie a unui apiculor de rand.O lege nu se face numai pentru fruntasii unei bresle sau numai pentru buget si la elaborarea ei trebue intrebat chiar si Gheorghe si Ion.Asta in cazul in care ne pasa de soarta lor!

romikele

Domnilor, Gheorghe sau Ion fara diploma nu poate fi numit apicultor.
Apicultura nu mai e de mult o simpla definitie din DEX. Ea a ajuns o ocupatie care are atribuita un cod COR (Clasificarea Ocupatiilor din România).
Mai exact conform ISCO 08 ocupația de APICULTOR are atribuit codul COR 612301.

Cine poate face dovada competențelor printr-un document legal recunoscut, ESTE apicultor, si intra sub incidenta Legii Apiculturii.
Cine nu, e un simplu pasionat de cresterea albinelor, si nimeni n-are treaba cu el cat timp isi vede de activitatea sa respectand cerintele minime obligatorii.

Prea o bateti in cap cu apicultorii neafiliati, sa vedem intai cati din ei au competentele necesare....

Eu de ex. prestez activitati de producere software sau depanare hardware, dar n-am pretentia ca sunt informatician sau electronist, precum omologul meu de pe celalalt forum, chiar daca sunt destui din cei cu diploma care habar nu au de meserie.

ionel07196555

Aceste cifre sau rezultate ma fac sa rid  zgomotos
NU trbue sa fi contabil ca de la prima vedere da cu ,,,,,,,,,,,,,,,
O medie de 480 E pe apicultor suna frumos dar tot cu ,,,,,,,,,,,,,,
Si statu cat a incasat de la >7000 de apicultori ??????????
CEILALTI pina la 40 000 dece nu au luat ????
DAca se bagau si ei cat ar fi luat
CIND ai obigati cred ca sigur iti cauti si drepturile .........SACU nu e fara fund.....AI

filip

@ionel..........
fiind vorba de bani din bugetul National si bani UE.Informatia nu-i la secret.
In curand aflam care a fost suma cea mai mare accesata de un singur apicultor...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)