Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

petru.atudorei

nu cred ca era nevoie sa deschizi un topic nou pe tema asta..atat timp cat deja sunt 2 sau 3 deschise.

bio

 "INVENTATORII" acestei legi a apiculturii... sunt rupti de realitate.

Apicultorul roman al anului 2014 este obligat sa plateasca impozit sa asigure salariile unei armate de INCAPABILI care pentru a-si da importanta muncii lor debiteaza numai aiureli.

Albinele noastre sunt numarate la:
-- REGISTRUL AGRICOL
--Directia Sanitar veterinara
--Anarz...

..pentru armatele astea de plimbatori de hirtie platim impozite ..?





petru.atudorei

pai am vazut si eu cine au propus legea, unu e politai, altul e proiectant si lista continua... oare unde erau asociatiile care ar trebui sa reprezinte apicultura?

bio

...doar ceva luare de pozitie a ACAR am vazut intr-un material prezentat parca,  de catre Filip.

..plus agitatia facuta pe forum de catre apicultori in nume propriu.




kamy

Ceea ce inseamna un foc de briketa,intr-un ocean de birocrati dotati cu stingatoare!

petru.atudorei

http://www.aca.org.ro/content/media/pagini/adresa%20legea%20apiculturii%20camera%20deputatilor.pdf
da..dar se va tine cont.. o va prezenta cineva in senat..sau mai stiu eu unde trebuie prezentata..sau va ramane doar pe situl aca.

D006

Cea mai tare gogoasa din lege este art.18 litera f .amenda... in cazul vanzarii materialului biologic de elita sau multiplicare neautorizat .

:nebun: :nebun: :nebun:  pai daca este de elita nu inseamna ca este autorizat ????


Sa inteleg ca daca eu am o regina de elita in stupina si i-o vand lui Ion pot fi amendat ?

Florin D.

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 11:48:23 PM
Sa inteleg ca daca eu am o regina de elita in stupina si i-o vand lui Ion pot fi amendat ?
Poate sa-ti organizeze un flagrant; ar fi culmea...microfoane, video, interceptari, filaj, mandat, etc. Dosarul matca de contrabanda. Nu-i a mea dom'le, verifica-i genealogia. :)

Aurel

Citat din: bio din Ianuarie 04, 2014, 07:23:39 PM
"INVENTATORII" acestei legi a apiculturii... sunt rupti de realitate.
Salutare Bio,si La Multi Ani! Parerea mea e ca acesti"Inventatori"nu sant rupti de realitate si reusita lor nu era posibila fara aportul unor apicultori cu "interes " mare, in bunul mers al apiculturii, dar mai ales a apicultorului de rand.Nu stiu daca ai vazut noile prevederi ale U E privin producatorii de lapte.Comercializarea produselor va fi facuta numai de catre " cei ce se pricep"Producatorul nu are cum sa stie cum e mai bine ca e ocupat cu munca si datorita stresului se poate incurca in socoteli
  Am vazut comentarii de genul: " Pai unde ati fost cand  s-a pus in discutie proectul de lege?" V-ati multumit numai sa comentati pe net" Si altele de genul asta.
    Acuma eu intreb cu ce sant eu mai apicultor fata de un apicultor in varsta de 70-80 ani (cunosc cazuri) si care din pasiune mai doreste sa ingrijeasca cativa stupi,si care poate da lectii chiar si "inventatorilor"? Noua lege este benefica pentru el? Probabil ca da ,o sa-l scutesca de efort ca va veni inspectorul si pe motiv ca nu are numere ai poate arde stupii.Nu stiu daca si albinele pentu ca fara numere astea nu mai produc miere
   Daca tot ne preocupa reprezentare unei bresle asa cum pretindem, ar fi bine sa o facem cu responsabilitate si in interesul toturor.Daca nu mai bine stam acasa.
     Se vede din avion scopul acestei legi.Nu inteleg nicicum, de ce nu se mai putea cu vechea lege? Ca de fiecare data timpul va demonstra ca era mai buna ca actuala.
                                               

ionel07196555

Daca vine la tine unu dasta de a facut legea sigur TE ....
Lege E Lege
Cine stie meserie se descurca ca si fermieri pina acu
Astia { Guvernantiiii } sau mai desteptat putin drept dovada si activitatea sindicatului
AGRO STAR t
Cu apicultura MAI dureaza
Faza nasoala e ca decurajaza ,,PINGUINI '' si uni traiau bine de pe urma lor
NU mult    mai merge cam 2 sezoane

Aurel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 11:48:23 PM
Cea mai tare gogoasa din lege este art.18 litera f .amenda... in cazul vanzarii materialului biologic de elita sau multiplicare neautorizat .

:nebun: :nebun: :nebun:  pai daca este de elita nu inseamna ca este autorizat ????


Sa inteleg ca daca eu am o regina de elita in stupina si i-o vand lui Ion pot fi amendat ?
Dragos eu ma intreb cati vor mai fi interesati sa-ti mai cumpere acea regina si cat interes va mai fi pentru apicultura cu asfel de prevederi?

ionel07196555

Aceasta lege descurajeaza pe multi sa mai inceapa asa ceva
La M A I a aparut o circulara ca cei care au PFA sau or ce fel de autorizati sa inceteze activitate sau sa aleaga STUPAR ,PATRON sau ce este comisar , pompier sau ce mai este
Cunosc multi care au albine si sevici si anu asta la sfirsit de sezon cind au tras linie
a dat cu ,,,,,,,,,,,,,, si erau in dubi sa mai continue , [ 40>60 famili ]
Dar albinele si Pacanelele sint microbu ..........

D006

   Eu va spun sigur ca 60% din apicultorii romani nici nu au auzit vreo data de vreo lege apiculturii si oricum se sterg cu ea la ...
  Din start s-a plecat de la premiza ca nu va fi o lege perfecta dar oricum mai buna decat cea veche... Am participat si eu la prima sedinta unde s-a discutat despre aceasta lege , apoi nu am mai calcat pe acolo ... La fal cum nu o sa mai calc pe acolo nici pentru HG-ul pt. PNA.

ionel07196555

Nu contest faptu ca ai fost acolo dar.....
60 % ca nu au habar e mult  si sper ca nu ai impresia ca noi aici pe forum suntem
MIEZU
Priveste jos la statistica si gindeste
SI
Multi din batrini au citiva tineri carora le da sfaturi [ELEVI ]
DAR
Am intinlit si oameni apicultori priceputi care faceau Tone de miere DAR
habar aveau ce rasa au in stupi
Ca se pot lua tratamente dor platind TVA 
putin dar sint