Stupina mosului

Creat de mosunick, Septembrie 03, 2014, 01:16:02 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

In "alegeri" prezidentiale intotdeauna exista doi actori principali care sunt trasi de aceeasi sfori.
Am stat de multe ori si m-am intrebat de ce imnul nostru national incepe cu "desteapta-te romane". E simplu, pentru ca noi dormim. E un figurativ, fiind un "somn" al informatiei publice (la aia calificata chiar se spune ca ar fi buni "ai nostri", fiind respectati in bransa lor).
Cel mai pe fata sistem de genul asta e ala american. De la inceput sunt doi, ii si arata de la inceput care is aia, si mai mult, e un sistem de vot indirect, nu voteaza"prostimea" direct presedintele, il voteaza aia care trebuie si care au informatii despre cine TREBUIE sa ajunga presedinte. Cand vom deveni si noi constienti de asta ne vom detasa de cursele astea (a se citi in sens de CAPCANE, nu de intrecere) electorale.
Cand vom intelege ca TV-ul e un marsav mod de subjugare subliminala si de invartosare a mintii, o sa fim mai intelepti. Nu ca nu am fi nativ destepti, chiar nu cred deloc in asta, numai ca suntem DETERMINATI sa credem lucruri neadevarate. Politicul e in varful piramidei asteia. Daca stati sa va uitati bine NICUNDE, in niciun alt domeniu ori mediu civic nu este mai multa "persuasiune" mizerabila. Cu cat esti mai aproape de "foc" si mai implicat, cu atat vei accepta mai greu adevarul asta.
Va doresc intelepciune! 
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dodo79

Citat din: bismark din Octombrie 10, 2014, 08:21:30 PM
   Nu am nimic cu nimeni si nu ma mina in lupta nici-unul din candidatii la presedintie,findca asa cum spunea cineva mai sus provin din aceeasi radacina, adica nomenclatura comunista si securitatea care a distrus multe familii in Romania. Cit despre Sibiu cinstit sa fiu nu-mi place cum arata acum era mult mai romantic pe vremea cind traiam acolo.Calea Dumbravii , pe sub arini sau in centrul medieval era o placere sa petreci citeva clipe.Acum dupa cum am vazut in trecere nu mai seamana cu ce era o data.Cu respect

Tot respectul ptr dumneavoastră.am o întrebare.dumneavoastra ați rămas același de acum 40 de ani?
Totul se schimba,si ce se poate se renovează. Din păcate corpul uman nu poate fi renovat, încă. :hi: :hi:

bismark

    Nici nu erai pe lume atunci, asa ca nu ai de unde sa stii si crezi ca asa trebuie sa fie.Intreaba-l pe mostenitorul Angliei de ce vine in Romania.Ei ar vrea sa aiba orase medievale dar tot asa s-a intimplat si la ei sau gasit unii sa construiasca in prostie fara a tine seama de mostenire.Ce crezi ca ia facut pe straini sa aleaga Sibiul ca centru cultural?.Nu cred ca tepele cladirilor inalte care strapung cerul Sibiului azi.In curind s-ar putea sa nu mai aminteasca nimic din ce a fost doar citeva case de la Muzeul satului.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

TDI


dodo79

Hai sa nu mai construim nimic atunci, de dragul clădirilor in paragina. Eu nu spun ca ce se poate sa se renoveze cu aceleași caracteristici , dar nici nu poți tine o darapanatura in centru orașului.

Cris

Citat din: dodo79 din Octombrie 11, 2014, 05:22:03 PM
... nu poți tine o darapanatura in centru orașului.

insa poti mentine o linie arhitecturala
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

sorinma

Citat din: dodo79 din Octombrie 11, 2014, 05:22:03 PM
Hai sa nu mai construim nimic atunci, de dragul clădirilor in paragina. Eu nu spun ca ce se poate sa se renoveze cu aceleași caracteristici , dar nici nu poți tine o darapanatura in centru orașului.
care sunt motivele pt care nu se pot renova cel putin la aceleasi caracteristici daca excludem    partea financiara?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mosunick

Vesti bune!
Pot sa va confirm ca sistemul de hranire functioneaza BRICI si de-abia astept sa imi fie si mie gata autopavilionul si sa montez si eu un sistem din asta acolo.
Din experimente rezulta ca nu sunt probleme cu solidificarea siropului si/sau infundarea furtunaselor.
Din cercetarile efectuate de altii (am citit pe undeva, nu mai retin unde acum) se pare ca siropul de zahar nu se solidifica  decat in preyenta aerului, ori in sistemul sub presiune nu este aer. Deci avem si explicatia tehnica a faptului de ce nu se solidifica siropul in sistem.
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

sistemul se poate infunda daca nu este filtrat corespunzator.
:hi: :hi:

mosunick

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 15, 2014, 08:35:54 AM
sistemul se poate infunda daca nu este filtrat corespunzator.
:hi: :hi:
Cine stie, stieeee!!!
Tocmai de aceea trebuie doua filtre, unul la sorb si unul dupa pompa!
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

: sampanie: : sampanie: :  LA MULTI ANI, SANATATE SI SPOR IN TOATE!  : sampanie: : sampanie:
:bzz: :bzz: :bzz: ALBINE SANATOASE SI BUCUROASE IN NOUL AN! :bzz: :bzz: :bzz:
                 :birthday:                   :birthday:                          :birthday:
Va salut cu drag, %%-
Mosu' Nicolae
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

 : sampanie: LA MULTI ANI MOSUNICK !!! : sampanie:

mosunick

#72
Ceva de sezon, ca sa va fac anul mai zambaret!!!
http://www.youtube.com/watch?v=3KyJOM0pejw&index=35&list=PLzSqF5QIyTZU11OFee4pK8KB95vDwdPhr
Deci, sa facem economie cu hrana!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

N-am mai intrat de mult pe aici. S-a cam depus prafu'... hmmmm.
Iaca va pun poze cu ce-am mai facut in ultima vreme.
Pasta a la Calmus...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone