Stupina mosului

Creat de mosunick, Septembrie 03, 2014, 01:16:02 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

Dragilor,
Sa fiti in pace tiitori de albine si sa va fie de folos munca lor!
Dupa ceva vreme de citit (vreo doi ani si jumatate cred), am gasit ca e cazul sa va aduc si eu ceva ce sper sa va foloseasca in munca asta istovitoare de intretinere a albinelor. Si ca sa fac asta, se impune sa va zic, inainte de toate doua vorbe.
AAAA... dragii mosului, tre' sa ma prezint nu....???
Io-s Mosu Nicolae, sau Mosunick. restul detaliilor nu e relevant. De vreti mai multe, au fost moderatorii de treaba si ne-au dat loc la rubrica  "membri" sa scriem detalii.
Is unul ca si voi, cautator de solutii intr-o lume complicata.
Nu vreau sa va plictisesc, ca aveti voi destule de lucru si destui sa va tina de povesti inutil.
Am postat aici pentru ca in cautarile mele am gasit ceva ce s-ar putea sa usureze munca tuturor, cu cheltuieli relativ reduse.
E vorba despre un sistem de alimentare (hranire) a familiilor de albine fara a interveni in cuib. Suna ciudat, stiu, dar sper ca in urmatoarele zila sa vin cu un video care sa va faca sa intelegeti despre ce e vorba.
E un sistem prin care dintr-un recipient in care se prepara siropul, printr-o pompa actionata electric si un sistem de conducte se face direct alimentarea hranitoarelor fiecarei familii de albine, astfel incat nu mai trebuie deranjate cuiburile in timpul hranirilor de stimulare sau de completare.
Eu vad un mare castig al acestui sistem mai ales in hranirile timpurii de primavara si in cele tarzii de toamna, in care stiti bine ca orice deranjare a ciubului se reflecta in zeci de orre de munca ale albinelor (deci energie consumata, cu toate cele ce decurg de aici) pentru a se reveni la normalitate in familii in privinta temperaturii...
Momentan suntem la faza incipienta, de experimentare, dar promit ca va voi tine la curent cu rezultatele.
Sa fiti iubiti!
Doamne ajuta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

apivasmob

Bine ai venit si asteptam cu nerabdare prezentarea sistemului.
Numai bine. :)
Sanatate tuturor apicultorilor

andreiu

    Te salut cu drag, tinere mos ! Bun venit pe aceasta secventa a forumului. Ti-am apreciat postarile, atat cele serioase privitoare la albinarit si legislatie, dar si cele sugubete. Sa fi iubit, ....vorba ta.

bismark

   Dragul mosului,bine ai venit printre mosi :razz:,sistemul de care vorbesti a mai fost vorbit.Ai grija ca la fiecare hranitor trebuie sa instalezi un plutitor de limitare a umplerii si de inchidere a siropului care le poate face o baie pe cinste albinelor(ca la wc). Si cum un asemenea dispozitiv se mai poate bloca din cauza siropului care este lipicios s-ar putea unele sa functioneze altele sa fie blocate si siropul ori sa nu curga sau sa nu se inchida. Oricum iti urez succes.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian


mosunick

Referitor la plutitorul de limitare a umplerii, l-am eliminat din considerente financiare.
Pentru a fi sigur ca nu se depaseste cantitatea de hrana pe care o poate contine hranitorul, sistemul e prevazut cu niste supape care functioneaza sub presiune (sistem "common rail" ca idee), sistemul asta garantand ca in fiecare hranitor intra aceeasi cantitate de hrana. Ne-am gandit si la partea de solidificare a siropului in timp, fapt pentru care, dupa fiecare hranire, in sistem va fi introdusa apa, astfel ca se elimina posibilitatea de a se infunda supapele sau furtunasele.
In orice caz si pentru orice eventualitate, un tub este lasat pentru control, (fie suplimentar fata de numarul de tuburi necesare, fie prin scoaterea unuia dintr-un stup).
Astfel lichidul care in mod normal ar trebui sa intre intr-un hranitor fiind colectat intr-un vas(borcan) pentru a verifica vizual daca am efectuat corect calculele de hranire si am respectat parametrii.
Sper ca zilele astea va voi arata un filmulet cu experimentul initial facut cu prietenului meu Ioani, la pavilionul lui, unde experimentam sistemul de mai sus.
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

sal, Nik..
..parerea mea este ca te chinui .

Eu pe la toti stupii am hranitorul pozitionat in acelashi loc, iar deasupra hranitorului am in loc de podisor o cirpa.
Ajung la stupi, dau un colt al cirpei usor la o parte, torn siropul cu ajutorul stropitoarei si apoi las sa cada usor cirpa inapoi . Nu simt ca as deranja prea mult familia de albine.

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pharaonu75

De unde ati achizitionat acest sistem, ce componente include, ce pret a avut?
Astept cu interes filmulete, dar mai ales parerea ta in urma folosirii lui.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

fiug1970

cateva opinii,daca imi permiti:
1.vascozitatea trebuie luata in considerare
2.valva antiretur:butoiul fiind jos sa nu soarba gravitatia, siropul
3.capilarele fiind fine,sa nu se zahariseasca siropul intre hraniri si sa se infunde...poate o cantitate mica de apa la cateva ore dupa hranire...ca o spalare...
bun sistemul...apicultorii detinatori de pavilioane se vor bucura...si crescatorii de albine si mai si !!

sorinma

vascozitatea...poate o sa fie nevoie de mai mult timp sa mearga pompa ca sa bage aceasi cantitate de sirop,asta se face experimental cu siropul
butoiul e jos ...dar furtunasele sunt legate la tevile din tavan deci nu o sa se intoarca inapoi in butoi
zaharisirea...probabil s-ar zaharisi daca ar administra sirop de zahar dar alte siropuri se zaharisesc?
153 de mililitri sau de grame,ce o fi masurat cantarul ala?..oricum nu e important
ce problema as pune eu e de unde stie care familie a tras si cat a tras din portile administrate anterior...sau toate familiile trag siropul la fel?daca unele familii nu trag siropul si dupa cateva stimulari da afara din hranitor?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

fiug1970

erau grame....153...ai dreptate cu furtunasele...si  ar fi o problema cu faptul ca nu poti vedea daca au tras siropul..ar fi o idee cu o sipca pusa pe lungimea ulucului si pe ea montat un betisor ce trece prin capac ca o mira?cand se goleste ulucul,se lasa sipca cu mira pe fundul ulucului....daca un stup nu ar avea nevoie de stimulare s/ar putea bloca furtunasul cu un clips,sau cleste de rufe...dar daca sant mai multi ce nu au nevoie, trebuie redus timpul de functionare a pompei...

pharaonu75

Apa are densitatea 1, deci 1 gram = 1 mililitru!
E corecta masuratoarea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

am inceput sa imbatranesc  =)) neuroni responsabili cu fizica dormeau deja unii,doar am zis ca m-am trezit devreme dar nu suficient sa gasesc toate albinele in stup  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde