buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64


Mircea77

Domnule Marin am si eu o mica intrebare: am vazut in ultimul videoclip recoltarea matcilor din nuclee. In ce scop ?

tassevasi

#107
 Atunci cind culegeti acele maciulii de la papura sa aveti grija sa nu fie foarte coapta ,pt ca se va sutura si din 10 buc faceti un morman de puf .
  Culege cind se inegreste s-i inca verde ,se lasa la uscat ,apoi cum spune Marin dat  cu ceara si va fi o treaba excelenta .

    Scopul recoltarii matcilor este de a le folosii : la inlocuiri pe cele uzate , roiuri , comercializare ,ori altele.
   Numai bine .

marinlm64

mătchili le fac pentru mine . în pavilion foarte slab se părăchesc ,nui ca la stupi de jos ,astai dezavantaju  la pavilion trebuie împărăchice în nucleuse ....salut ..

Mircea77

Multumesc. Am inteles acum despre ce este vorba.

marinlm64


teo

domnule marin sinteti un adevarat profesionist
va multumesc si va apreciez munca si  calmul de care dati dovada :bravo:



jimm

Care este scopul acelei hartii cu care ati invelit "bigudiul"?

marius_vfp

#113
buna ziua domnule marin , va felicit pentru ceea ce faceti in apicultura , multumim pentru filmele postate , am vizionat un film tot cu nuclee de imperechere



, am vazut acele rame pliante, ce parere aveti , cum vi se pare ideea folosirii aceleiasi cutii cu mai multe compartimente pentru imperechere, care ar fi numarul optim , am vazut ca nucleele dumneavoastra sunt doar cu un compartiment.
felicitari si spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

cred ca hartia are rolul de a crea un spatiu intim unde matca se poate retrage in primele momente la introducerea in stup stiind ca matca se sperie la inceput--- cu timpul matca se obisnuieste cu noua locatie si se linisteste hartia va fi roasa de albine cu timpul si vor incepe hranirea matcii,dar sa vedem si raspunsul lui Marin

Calin Catalin

Citat din: marinlm64 din Noiembrie 15, 2011, 09:38:51 AM
pipirig de afumat stupi
nustiu cum îi zice pe româneste dar iată fotografia, eu tot cu pipirig afum stupi este cel mai bun fum ,creste prin belti si se strînge vara la coasă mai verge ca sa nu se ciupele ... la albină nui place fumu deloc dar insctinctu ei e asa de mii de ani de cînd o trăit prin scorburi de copaci cînd trăznea si se aprindeau pădurile sasi ie cît mai îngrabă rezerve în guşă si sa părăsească locuinţa....cu  burta plină nu mai împunge asa,  si daia noi afumăm ca sa la linistim,, dar noi le dam stres atunsi . trebuie cît mai putin fum, cu dârză si cârpe nui bun că face fum acru  eu nici odată nu am folosit dârză , mai este o ciupercă prin păduri carei foarte bună de afumat dar la noi nu ieste aia. sa tină mai lung pipirigu eu îl moi în ceară da nu tare  si atunci am 3-4 toată ziua, face un miros de ceară foarte frumos... salut si numai bine

          Va multumesc pentru raspuns!
          Am invatat multe lucruri  de la dumneavoastra intr-un timp foarte scurt. Dar lectia cea mai de pret pe care ne-o dati este omenia, stiut fiind ca printre stupari este o oarecare secretomanie si sunt putini care ne arata si noua, incepatorilor, cum se face aceasta minunata ocupatie.
Cat despre fum, cred ca anul viitor voi pastra afumatorul pentru cazuri speciale. :thanks:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marinlm64

aşa este.. eu leg hrtia de tualetă că mintun după ce introduc matca albinele se agită si caută so prindă de antene sau picoare" talpă" si le rupe de multe ori... mi so întâmplat asta si de cînd pun hrtia albinele încep sa roadă dar si matca cum o zis uica pătru are sa se ascundă si sa fie ferită în primele momence cu albinele... după 3 zile scot cepu de la cuscă si pun iar hrtie dar în două si leg cu drod subţire,da numa atunci o leg dacă sunt albinele linistite, dacă nu caut cauza dece ....nucleuse am avut la început cu  2 si cu 3 compartimente dar repede am renuntat fincă tot deauna cînd o matcă cînd alta nu se părechea fincă cît sa fie de hermetice întro ladă trece feromonu de la una la alta si e slab înpărăchitu cel mai bun e sa fie fiecare nucleus aparte ...eu mis de părerea asta si cred căi bine..... vă salut

stefan1

  Imi place de mor limba folosita de Marin! O banateana de la mama ei, chiar mai expresiva si mai concisa decat romana moderna. Marine, sa nu-ti schimbi vorba!
  Mesajul se intelege foarte bine. Poate si ca am stat 5 ani in Timisoara si am mai invatat cuvinte banatenesti.
  verge ca sa nu se ciupele = verde ca sa nu isi piarda puful, sa se imprastie
  mătchi părăchice = matci imperecheate
  mintun = imediat sau mintenas cum se zice la noi
  uica = nenea, unchesul
  drod = sarma (asta-i din germana)

  Ideea cu hartia igienica e foarte buna, o sa o aplic si eu.   :nod:   :hi:
   
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

mulţam domnu stefan .. mis fălos de ce mai scris... sa fi sănătos si numai bine ....

Mircea77

D-nul Marin din prezentarea dvs am retinut ca sunteti din apropierea granitei cu Romania, in Banatul sarbesc.
Din ce localitate sunteti ? Ma bate gandul sa va fac o vizita atunci cand timpul imi va permite. Bineinteles daca am si acordul dvs.