Foloseste cineva micronuclee selfmade de polistiren extrudat?

Creat de oroles, Martie 23, 2014, 09:56:18 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: oroles din Martie 31, 2014, 05:39:58 PM
M-am apucat si eu de construit micronuclee.

Apoi le las sa isi traga botci de salvare. Din reginele obtinute astfel vreau sa aleg 1-2 mai bune. Apoi voi pune kitul Nicot in functiune. Are vreo sansa de reusita planul?

In speranta ca nu voi fi considerat nebun de legat, va multumesc anticipat!

salut oroles , si eu am facut cateva micronuclee , am calculat astfel inaltimea ramei incat 4 rame de micronucleu sa fie legate intre ele si sa rezulta o rama mare dadant1/1 o bag in stupii de baza pentru a fi cladite si ouate , nu imi place ideea cu taierea fagurelui .

nu inteleg de ce sa le lasi pe ele sa-si traga botci de salvare apoi sa alegi din ele ca apoi sa pui nicotul la treaba , nu e mai bine sa pui nikotul la treaba si obtii astfel botci la discretie apoi formezi nucleele . eu procedez astfel , orfanizez un stup mediu si il fac starter si finisor las 2 sau 3 zile apoi rup toate botcile recoltez laptisorul din ele ,si fac treansvazare umeda pe laptisotul recoltat ,la termen iau botcile si ma follosesc de ele unde vreau, ori in micronuclee pentru matci de rezerva ori fac roi orfani pe 3 rame .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bionut

Citat din: oroles din Aprilie 10, 2014, 08:49:32 PM
Dedeman da si la bucata! Alte magazine care dau la bucata nu mai stiu.
Citat din: ady iulian din Aprilie 10, 2014, 08:56:50 PM
sal  eu am gasit  la dedeman sa iau la bucata dar ghinionul meu era ca nu  mai aveau   de 2 cm  asa ca am gasit la un depozit    materiale  mai mic  :hi:
Recomandati o firma anume de polistiren? Precizez ca nu vreau sa fac nuclee ci sa incerc sa fac un stup, sau macar o roinita, sa vad daca rezista. Sambata ma duc la Dedeman sa vad cu ochii mei :D
Mersi pentru pont! :thanks:

marius_vfp

bionut , eu iti recomand lemnul si nu polistirenul pentru stupi . la nuclee mai merge ca nu stau decat 2 luni maxim populate .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader


mmacreanu

mi-am construit saptamana asta nucleu imperechere 4 compartimente formate din 3 rame. rama este 3/4 impartita in 2. am folosit polistiren de 3cm grosime. nu am apucat sa-i fac poza dupa ce l-am terminat.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

baga foite pe ramele alea si punele intr-un stup bun sa le ia la cladit si pontat , dupa ce le capaceste le poti scoate , asa am facut eu nuclee pe 3 jumatati saptamana trecuta.
ramele au fost introduse la pomii fructiferi.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mmacreanu

Citat din: marius_vfp din Mai 10, 2014, 10:09:21 PM
baga foite pe ramele alea si punele intr-un stup bun sa le ia la cladit si pontat , dupa ce le capaceste le poti scoate , asa am facut eu nuclee pe 3 jumatati saptamana trecuta.
ramele au fost introduse la pomii fructiferi.
spor

le-am bagat la crescut de miercurea trecuta, sunt aproape gata. insa nu mai este timp de pontat si capacit ... pe 14 imi ies primele 5 matci transvazate si trebuie sa populez nucleele cu albina pana atunci. Inca ma gandesc cum sa fac ... sa le populez cand am matcile iesite sau sa le dau botca in bigudiu?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

anul trecut am facut ambele variante si botca dar si matca in bigudiu ,
daca dai botca neprotejata de bigudiu trebe sa fie orfane ceva timp (pui botca in locul unde au tras ele botca de salvare pe care o rupi initial), daca dai matca trebe so protejezi macar o zi in bigudiu , 
la prima varianta trebuie sa fie mai bine populat nucleul sa tina caldura botcii ,
spor

PS pe viitor incearca sa programezi lucrarile , eu pun cu minim 3 saptamani inainte ramele la creescut fata de data la care vreau sa le ridic din stup . atunci voi fi sigur ca voi avea si puiet si ceva miere , si sigur va fi si puiet capacit .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Vulturul

Personal, dupa studiu indelungat am ajuns la concluzia ca, polistirenul extrudat cu folie PE se preteaza foarte bine la constructia de stupi si nuclee. foarte important grosimea 4 cm. la stupi. Fund antivarooa si sanatate . Vara racoare iarna cald.  Am probat . Am pus termometre cu senzor pentru exterior gen cele comercializate la LIDL  si am vazut diderenta. Efecte  secundare 0.

xvader

Am si eu niste nuclee pe jumatate de rama1/1,din polistiren extrudat, cate 3 la un loc, dar anul asta sper sa îmi fac din lemn...astea din polistiren sunt prea firave, le rod soriceii f usor

gore

E buna ideea cu ramele de nucleu folosite in centrul cuibului. Eu folosesc aceasta metoda de 2 ani. Nu am poze dar in aceasta iarna mi-am confectionat nuclee de imperechere pe 4 rame din polistiren extrudat, lipite cu silicon cald si prinse in holsuruburi. Anul trecut am avut cladite aceste rame in stupi, prinse cate 2 rale pe un leat, dupa care fiind crescute si ouate le-am mutat in ladita de nuclee. Au mers perfect. Am uiat sa spun ca am o ladita foarte veche data de cineva, cred ca e mai mare ca mine, care este compartimentata cu 8 nuclee pe 3 rame. Ramele sunt cele prezentate in poze. Din cauza ca lada desi reparata de mine a inceput sa nu mai corespunda, am hotarat sa fac aceste nuclee de polistiren cu aceleasi rame. Am 3 poze cu aceste nuclee, au si aerisire in fund. Trebuie sa pun podisorul care e din PFL si capacul din tabla umplut cu polistiren. 
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Nicolae_Stupar

Pune cineva date mai concrete legat de dimensiuni ??
cu ce sa lipit placile intre ele?
holzsuruburi de care sau folosit?
schite de executie a nucleului?
poate suna simplu dar pentru cei incepatori cum sunt si eu prind bine astfel de info.

gore

Salut. Raspund cu intarziere deoarece nu vizitez forumul zilnic, acum am ramas si cu lucrarile agricole in urma datorita ploilor.
Acei nuclei din poze i-am facut dupa rame, le fioloseam la o lada veche pentru imperechere ce avea 8 mininuclee. Placile sunt lipite cu silicon cald (cu pistol de silicon cald) la care am adaugat si holsuruburi de lemn.
O schita nu am, dimensiunile nu le stiu pe de rost, le am la tara iar maine ma uit pe hartie si le spun.
In principiu se incepe cu decuparea placilor din polistiren dupa dimensiuni, se noteaza placile perechi pentru a se potrivi la imbinare. Apoi se taie faltul unde vin ramele si se pipeste tot cu silicon o tablita indoita la 90 grade (eu am fasii de lamele de jaluzea din aluminiu). La placa ce vine la fundul nucleului am decupat 2 cercuri cu freza, unul mic apoi unul mai mare dar pana la jumatatea grosimii, adica 1 cm din placa, apoi am lipis sita de plasa pentru aerisire.
La acestea am podisor de PFL apoi capacul din tabla umplut cu polistiren pentru protectie la caldura verii.
Voi reveni cu detalii, in poze se poate vedea amplsarea lor in gradina, nu am decat 5 buc., restul sunt nuclee formate la un stup orizontal, precum si roinitele facute tot din polistiren.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Am revenit cu dimensiunile>
Fund nucleu - 24cm lungime/13,5 cm latime (acesta vine prins intre laterale)
Laterale 24 cm lungime/19 cm inaltime
Placa din fata si spate = 17 cm lungime /13,5 cm latime (cu falt, iar fundul vine prins intre aceste bucati.)
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Porfy66