Viza deplasare in pastoral pt. PNA

Creat de MOTANUL, Februarie 11, 2015, 02:09:12 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Anul asta vreau sa fac minim o deplasare in pastoral pt. PNA. Si as vrea sa stiu la ce sa ma pregatesc si cu ce se mananca. Cam alt scop nu gasesc pentru aceasta deplasare (la o adica am baza melifera destul de buna sa nu fie necesara o deplasare in pasoral; nu am camion, nu am remorca). Dar m-am gandit sa o fac mai mult pt. corectitudine (sa nu fortez mana nimanui sa semneze o hartie aiurea). Nu e cine stie ce cheltuiala sa inchiriez o remorca 2 zile.

Eu am stupii in 2 locatii (nu trebuie sa ma rog de nimeni in aceste 2 locatii)
3 la Snagov si sper eu ca pana in Aprilie 50 la Cernica (acum am 20).

1. Deplasarea este musai sa o fac la un cules principal? (eu as vrea sa o fac in aprilie la înflorirea pomilor: ciresi, meri, pruni). E plin de livezi in jurul curtii mele. La cernica sunt f. putine; Deci albinele ar avea un pic de profitat din aceasta deplasare.

2. Exista un numar minim de zile pentru deplasare pentru a putea fi vizata? Sub 3 zile nu vreau eu ca mai mult chinui familiile; intreb mai mult sa stiu ce declar in formular.

E vreo problema ca vreau sa fac deplasarea foarte devreme si fara sa ma suprapun pe un cules principal? (rapita, tei, salcam).
Daca scap perioada infloririi pomilor nu prea mai merita deplasarea (as mai putea doar la tei care este din abundenta in Snagov). In rest e mai bine in Cernica ca baza melifera.

Ref. la conditiile de eligibilitate PNA:
g) stupii achiziţionaţi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării în pastoral nu trebuie să depăşească maximum 30% din totalul stupilor deţinuţi de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

De aici nu rezulta ca trebuie sa deplasez toti stupii (primesc 30% din totalul stupilor detinuti); Dar nici sa deplasezi un stup nu cred ca este ok din totalul de 50. Cam care ar fi un minim sa nu deranjez pe nimeni? Daca deplasez 10 stupi (20% din total bate la ochi??)




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Decontarea cheltuielilor se face pentru stupii DEPLASATI in pastoral, nu detinuti... scrie destul de clar si in limba romana...

Adica daca deplasezi 100 de stupi, decontul se face pentru 30.

Poti face deplasarea oricand, in lipsa culesurilor principale se va trece FLORA SPONTANA.

MOTANUL

Hai sa refolmulez mai clar:
Daca din 50 deplasez 15 (30%) pot sa solicit reformarea celor 15 stupi?? (30% din totalul detinut)??

Am retinut ca pe formular trec flora spontana pt cazul meu particular (livezi cu pomi fructiferi).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

albinasebes

mai frate, citeste atent raspunsurile si nu va mai fi nevoie sa reformulezi intrebarile
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Daca deplasezi 15 se deconteaza 4 (partea intreaga din 4,5).

MOTANUL

Am inteles cum stau lucrurile in practica si nu mai are rost sa insist cu analiza de text.
Luat strict pe analiza de text lucrurile nu sunt la fel de clare. Acolo vorbeste de 30% din stupii detinuti; nu de 30% din stupii deplasati.
Conteaza pana la urma cum privesc lucrurile cei care analizeaza dosarele - unde voi aveti experienta si eu nu am.

Si daca ei asa le vad, orice comentariu sau analiza de text este de prisos.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Se ia in calcul o treime din stupii deplasati in pastoral deoarece se considera ca numai aceia sunt in pericol de a suferi stricaciuni. Cei care raman pe vatra se deterioreaza mai greu in timp.

romikele

Motănel, motănaș, inspectorii APIA au un set de instrucțiuni privind controlul asupra documentelor depuse și a situației din teren.
Dacă te mănâncă undeva să afirmi că ai deplasat 50 de stupi, iar din acte reiese că de fapt au fost 15, doar acei 15 intră în discuție.
Din moment ce măsura se adresează stupilor deplasați în pastoral, nu văd unde ți s-a pus ceața pe texte...
Mai întâi fă-ți stupii, apoi poți să faci analize critice la adresa textelor de lege.
Ia vezi matale ce scrie în extrasul din ghid, în chenarul albastru!!!

MOTANUL

Eu am postat textul ala asa cum este; si l-am analizat asa cum este formulat ; De asta l-am si postat ca sa nu avem vorbe.
Eu socot ca am interpretat textul ca atare - nici critic, nici elogios. Si in nici un caz in ceata.
Spune tu unde gresesc sa-ti explic din punct de vedere sintactic ca parte de propozitie si morfologic ca parte de vorbire textul.
Ca sa ma luminezi si pe mine nu de alta.


Citat din: romikele din Februarie 12, 2015, 02:10:00 PM
Dacă te mănâncă undeva să afirmi că ai deplasat 50 de stupi, iar din acte reiese că de fapt au fost 15, doar acei 15 intră în discuție.
Nu stiu cum ai ajuns tu la aceasta afirmatie ca eu nu am spus asta nicaieri.
Am zis ca detin 50; Mut 15 in pastoral si cer 15 deoarece s-au uzat in pastoralul amintit. Asta a fost propunerea mea.

Ca eu daca mut 15 stupi in pastoral si cer numai stupii mutati in pastoral.
Ca si exemplu practic: sa incalc afirmatia din textul postat mai sus trebuia sa deplasez 15 si sa cer 16 stupi.

Mai intelept dl. Bucovineanu - a spus ca aia e logica pe care merg cei de la Apia si a ingropat subiectul. Eu am citit si am luat nota.
Ce mai dezgropam si facem analize de text acum?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Mai flacau, eu am dat un exemplu, dar vad ca insisti cu prostiile.
Vrei sa-ti desenez?... ca de citit vad ca nu prea stii!  :roll:

Ti-am dat un exemplu cu cifre, dar vad ca si la aritmetica stai prost.

Adrian.B.

Silviule (Motanul Tom), ce nu e clar?  Romikele  ti-a raspuns la obiect. Si e unul dintre putinii care chiar vrea sa te ajute, chiar daca e el un pic mai nervos. Daca nu ai inteles iti raspund si eu. Si de la bucovineanu eu am invatat multe(completarile de toamna).Dar nu era mai bine si mai simplu sa ajungi la 50.

MOTANUL

Si eu am inteles de mult; Si nici nu am zis ca nu este de ajutor.

Eu pot sa inteleg ca textul ala e scris gresit sau nefericit, dar interpretarea/cutuma este alta (pana la urma are mai multa logica cutuma decat textul).
Am scris deja ca important este cum vad lucrurile cei care analizeaza dosarele - nu ce ne dam noi cu parea pe aici. Si încheiasem subiectul.

Dupa care am aflat ca stau prost cu aritmetica, fac analize critice si insist cu prostiile din senin.





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.

Eu ti-am dat un sfat, care e bun si in viata. Nu arde etapele. Cand o sa ai tot ce trebuie(primarie.dsv,stampima doctorului zonal) ajungi si la ordinul de deplasare in pastoral. Apropo, trebuie sa duci proba de albina la doctor si sa-ti iei carnet de stupina sa-ti puna stampila pe el si sa-ti dea un cod de exploatatie.

MOTANUL

NU ard Adrian.
Dar nu am vrut sa pun 50 de stupi când eu am 20; Pana la urma am facut f. bine ca au venit de la primarie sa verifice situatia de pe teren. (când au vazut ca nu vin cu nimic pe interval au zis ca poate ca ma ameninta cu asta si eu simtindu-ma vinovat o sa incerc sa scap basma curata).

Eu nu m-am simtit cu musca pe caciula - fierbea fierea in ei ca i-am vazut - ba au mai si pierdut 1 ora sa vina sa vada ca am stupii in curte.

Basca ca si tu ai zis ca o sa vina si de la DSV sa verifice. Asa ca aveam 2 motive sa declar cati stupi am efectiv.
Deci o sa fac carnet de producator si viza DSV pe ce am acum in curte 20 de familii.

Din aprilie refac documentele cu 50 de familii si atunci trebuie sa avem iar o discutie (pt. asociatie, numere de identificare etc).
Nu regret ca nu am spus ca am 50 de familii când eu defapt am 20. (e un timp pierdut - dar voi castiga in aprilie când nu o sa mai stau 30 de zile pt. un certificat de producator).

Si nu strica sa citeasca si altii ca actele astea pot sa se faca pe loc (cum sustioneau unii) si pot sa se faca in 30 de zile (si stai sa nu zic hop pana nu am sarit).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Ai facut bine sa declari situatia reala, deoarece controalele s-au intensificat si e mai bine sa fim in regula.
Legat de DSV certificatul nu se schimba la schimbarea efectivului, ci a statutului, daca din PF treci in PFA, II, etc.
De la OARZ vor veni in control la solicitarea numerelor.
Atunci va trebui sa existe panoul de stupina conform ord. 119/2011