Cum se poate modifica valoarea estimativa a unui stup eronat calculata la 54 eur

Creat de dan sebastian, Ianuarie 19, 2015, 05:53:06 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Pentru cei interesati de accesarea noilor fonduri, 2015 - 2020, stie cineva cum putem influenta modificarea pretului estimativ al unei familii de albine ?
Daca se merge ce e propus acum, undeva in jur de 54 euro per familie nu vom putea accesa fondurile decat foarte putini.
Valoadea punctajelor pt masura 6.3 este intre 8.000 si 20.000 de SO.
Stupul fiind prost evaluat nu ai cum sa te apropii de fondurile respective.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006


dan sebastian

Care este parerea ta. Cat il estimezi tu ? De unde sti ca ei au idee ca e eronata estimarea lor ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 19, 2015, 05:53:06 PM
Pentru cei interesati de accesarea noilor fonduri, 2015 - 2020, stie cineva cum putem influenta modificarea pretului estimativ al unei familii de albine ?
Daca se merge ce e propus acum, undeva in jur de 54 euro per familie nu vom putea accesa fondurile decat foarte putini.
Valoadea punctajelor pt masura 6.3 este intre 8.000 si 20.000 de SO.
Stupul fiind prost evaluat nu ai cum sa te apropii de fondurile respective.
Au interes sa nu puna mana pe bani oricine.
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

La venitul coloniei de albine nu s-a luat in calcul si venitul din polenizare , venit care intra in buzunarul fermierului din cultura mare dar tot de la albine este obtinut.  Stati linistiti , treaba este buna pentru stuparii normali la cap.

Adrian.B.

De acord cu Dragos. Se pare ca s-a inteles problema. Plus o veste buna, apicultura este trecuta ca prioritate(alaturi de zootehnie si cresterea pasarilor)

dan sebastian

Nu ma incalzeste ca e trecuta a 2 a dupa bovine, ci valoarea foarte mica a coloniei de albine. Credeam ca dupa ce am terminat 141 mi se va permite sa evuez. Nu cred ca pot creste la 370 - 500 familii pe o vatra. E imposibil biologic din cauza arealului mic in care albina culege. Orice vatra din Romania nu suporta asa ceva. Cartile vorbesc de 50 fam. pe vatra nu 500. Banii fiind returnabili pt cine nu atinge finalul proiectului iti asumi un risc maxim, imposibil de atins ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PACO

De ce sa i tii pe o singura vatra? Deschizi doua puncte de lucru si rezolvi problema.

dan sebastian

Nu-ti ajung 5 vetre. Tine cont ca trebuie sa ai macar 5 km intre ele. Nu e de gluma cu 250 fam. intr-un loc. Cum ii pazesti, cum te deplasezi intre stupini ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Cind sa facut valoare asa mica au plecat de la o baza de calcul .
Nu e pusa din burta

dan sebastian

Daca calculul ala e facut din birou si nu din realitate cum crezi ca tu ca accesant vei putea indeplinii normele din proiect ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

albinasebes

cunosc stupari cu 400-500 stupi care nu fac pastoral si traiesc numai din proiecte. au copii, nepoti. ei pot accesa linistiti ca cresterea o fac.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 21, 2015, 05:24:16 AM
Daca calculul ala e facut din birou si nu din realitate cum crezi ca tu ca accesant vei putea indeplinii normele din proiect ?
Niciodata .
Nu mas hazarda sa intru in asa ceva .
astia au avut ceva hirti in fata si de acolo au facut calcule si a esit ce se vede.
Totu se bazeaza pe realizarile constatate si raportate de masurile implementate in trecut.

dan sebastian

Citat din: albinasebes din Ianuarie 21, 2015, 09:04:29 AM
cunosc stupari cu 400-500 stupi care nu fac pastoral si traiesc numai din proiecte. au copii, nepoti. ei pot accesa linistiti ca cresterea o fac.
Si cati stupi tine ala pe o singura vatra ?
Stiu ca face fiecare membru al familiei dar stupii sunt doar pt. 1 singura persoana. Nu ma intereseaza sa stau cu bormasina sa schimb la numere toata ziua. Vreau sa iau si sa fac proiectul corect si onest, ca ultimul din m 141. Daca lor nu le bate la ochi 3 firme la o adresa nu ma intereseaza frauda altora.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

albinasebes

am fost intr-o stupina acum trei ani unde erau 200 stupi in lazi de toate neamurile, ce-i drept destul de inghesuiti, dar avand multa experienta probabil se descurca.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)