formular 392 B

Creat de crinapop, Februarie 22, 2012, 11:51:01 AM

« precedentul - următorul »

crinapop

Buna ziua,
As dori sa va intreb daca trebuie depus formularul 392B pana in 25 feb pentru apicultori? daca data de 25 este sambata atunci se prelungeste si luni? Va multumesc

Florin_Dan


crinapop


evulet78

ce este acest formular si unde se depune?  :sad:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

Malas

Eu asa am inteles de la o contabila, ca se depune ptr. anul 2011. Cei care au infiintat PFA-ul in 2012 nu trebuie sa depuna.
Stie cineva mai precis?

Numai bine


gore

depun numai cei care au infiintat PF pe anul 2011. Programul se descarca de pe net, se instaleaza, se completeaza cu date si suma realizata pe 2011, apoi se imprima. In doua exemplare se merge la fisc, acolo se primeste un ex. iar pe unul il inapoiaza cu stampila DGFP si nr. inregistrare.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

evulet78

Eu cand am fost la fisc la noi am completat formularul 200 si 220 iar domnul de acolo mi-a spus ca pana la anul nu mai am ce face la ei (si asta a fost in ianuarie)
Asta este marea problema in Romania, tot felul de formulare si de porcarii ca sa puna lumea pe drumuri. Si nimeni nu te poate informa corect ce ai de facat, clar (ma refer la autoritatile statului).
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Am avut un AF timp de vreo 12 ani. Niciodata nu am completat acel formular.

gash

Acum se completeaza

crinapop

Este bine daca se depune formularul 392 b cu cifra de afaceri 0 ? Am o factura de la transport pe anul trecut in rest anul trecut nu am vandut miere si nu mai alte facturi. factura de la transport ar trebui trecuta in acest formular la achizitii? va multumesc

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Februarie 23, 2012, 10:25:24 AM
Am avut un AF timp de vreo 12 ani. Niciodata nu am completat acel formular.
eu te cred dar sa shti  ca luni 27 feb e ultima zi cand se pot depune fara penalizari asta fiind la mine  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Am fost la fisc si nu a zis nimeni nimic despre asta.

bee_lover

Asa am fost informat si eu, astazi e ultima zi, daca nu se depun suntem pasibili de amenda.

romikele

Acum am sosit de la finante si e adevarat, toti suntem obligati sa depunem acest formular 392B.
Sa vedem daca il vor primi maine, azi deja e prea tarziu  :D

balasbebe

 :bravo:
Cine trebuie sa depuna declaratia 392:
De fapt nu exista o singura declaratie 392 ci doua, una se numeste 392A iar cealalta 392B.
Formularul 392A se completeaza de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri, efectiv realizata la finele anului calendaristic, este inferioara sumei de 10.000 euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii.
Atentie: 392A se raporteaza si pentru cifra de afaceri egala cu zero.
Formularul 392B se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art.153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri, realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este cuprinsa intre 10.000 euro si 35.000 euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii. :redcard:
Noi suntem in cod CAEN 0149, nu suntem impozabili, deci nu avem ce declara.