impozit pe venitul apicol

Creat de antiopa din ardeal, Februarie 01, 2011, 11:05:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

La capitolul socializare, Dragos da lectii tuturor de pe forum... nu stiu cum sta la capitolul apicultura... =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#76
Citat din: Kov iulian din August 06, 2014, 03:19:06 PM
Citat din: Florin D. din August 06, 2014, 02:40:49 PM
Sa nu fim calici! :)

Sa ii lasam pe ei sa fie...
Le pica coada daca ofera si ei un cadou simbolic pentru polenizare?
Mi se pare corect sa oferi miere fermierului ca un cadou ( nu ca o plata ) dar daca ar avea obraz si nu ar fi asa de calic  sa ofere la randul lui un sac de samanta de florea soarelui la recoltare de exemplu ( ca un cadou nu ca o plata ).

Mi-am exprimat si eu o parere, o fi buna, o fi rea judecati voi.

Azi oferim o galeata de miere fermierului, maine vine alt apicultor si ii da doua galeti, fermierul se simte curtat si i se suie la cap si anul urmator fermierul  le zice de la obraz amandorura.

CitatBa baieti poate dati si voi 3 galeti de miere daca vreti sa va las
Probabil se va gasi un al treilea apicultor sa ofere 3 galeti de miere.
Si uite asa din una in alta, de la socializare si de la cadou ajungem sa ii platim noi ca ii polenizam culturile.
Nu zic ca e rau sa facem cadouri dar cum facem ca acel cadou sa ramana cadou si nu plata datorita lacomiei fermierului.

Nu incerc sa ma contrez cu nimeni, dar cum facem sa fie bine nu rau?

bio

.....

..in apicultura, ca si in viata, nu este bine sa  stii numai "tabla adunarii"   .......trebuie sa stii si "tabla impartirii" .




scorpyon73

mereu tanar

romikele

Nu am inca date despre normele de venit din Braila.

antiopa din ardeal

 In Mures norma de venit/familie este de 28 ron. Asta inseamna impozit si CASS 6 ron si 2 banuti. La ce baze melifere avem mi se pare maricica. Oricum diferentele la datorii sunt neglijabile.