atentie la pfa

Creat de ionut.api, August 19, 2010, 02:15:08 AM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

 Daca esti angajat cu carte de munca undeva , tu platesti CAS si SOMAJ .
Acum ca te faci PFA mai platesti odata , adica le platesti de daua (2 ) ori . Ai inteles ?
Asta este Romania , ......condusa de Boc .

D006

  La apicultura este o portita buna de scapare : vinzi marfa toata o singura data in an , si pentru ca tai o singura factura in an dai declaratie ca ai venit ocazional din PFA si nu platesti  nici pensie nici somaj. oricum daca nu ma insel s-a scos de la 10 sept treaba cu aceste cotizatii.

maximus



   suntem obligati sa facem pfa si daca avem srl?

D006

   La SRL e alta mancare de peste ! ai contabil si el te va consilia !     :nono:

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 01, 2010, 09:30:31 AM
  La apicultura este o portita buna de scapare : vinzi marfa toata o singura data in an , si pentru ca tai o singura factura in an dai declaratie ca ai venit ocazional din PFA si nu platesti  nici pensie nici somaj. oricum daca nu ma insel s-a scos de la 10 sept treaba cu aceste cotizatii.

Dar astfel de ideii de inselatorie din Biblie ai invatat?
Parca scrie undeva acolo sa-i dai Cezarului ce ii apartine lui.

pharaonu75

De acord sa dai statului ce i secuvine, dar oare crezi ca statul da cetateanului tot ce i s-ar cuveni?
Statul vrea doar sa ia el, nu sa mai dea si inapoi, asa ca daca statul te trage in piept, tu de ce sa nu platesti cu aceeasi moneda!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cetin

E diferenta intre PFA si II(intreprindere individuala), si daca stie cineva la 141 sediul firmei tre sa coincida cu locatia stupinei, sau nu conteaza?

crinapop

multumesc frumos pentru raspunsuri. nu stiti cei care v-ati facut mai recent pfa cam cat v-a costat?

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 05, 2010, 02:13:32 PM
De acord sa dai statului ce i secuvine, dar oare crezi ca statul da cetateanului tot ce i s-ar cuveni?
Statul vrea doar sa ia el, nu sa mai dea si inapoi, asa ca daca statul te trage in piept, tu de ce sa nu platesti cu aceeasi moneda!
Problema de azi este ca statul a dat si da mai mult decat se cuvine multor cetateni si de aici si deficitul.
Ma uit in jurul meu si vad ca se da mult mai mult decat se cuvine.
In principiu sunt libertarian, castiga-ti painea prin munca nu sta cu mana intinsa la cersit.
Dar sa nu uitam ca statul reprezinta majoritatea unei populatii si moralitatea acesteia.

maximus


revin cu intrebarea: pt masura 141, daca am firma (srl), trebuie sa mai fac pfa?

maximus



  sau sa ma exprim altfel:  pe 141 cum e mai avantajos in cazul unui srl deja existent?

    facem pfa, sau ramanem pe srl?

   

cetin

Citat din: maximus din Octombrie 07, 2010, 01:47:59 PM

revin cu intrebarea: pt masura 141, daca am firma (srl), trebuie sa mai fac pfa?
Principalul obiect de activitate al firmei trebuie sa fie :CAEN 0149N- CRESTEREA ALTOR ANIMALE

OtoVirgil

Pt. Dl. Ciprian -> trebuie facut PFA ! De fapt asa v-ati luat si angajamentul la accesare 141 . Eventual o recomandare, daca-mi permiteti, PFA-ul neplatitor de TVA .  Succes   
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

pedro

Citat din: OtoVirgil din Octombrie 09, 2010, 02:32:29 PM
Pt. Dl. Ciprian -> trebuie facut PFA ! De fapt asa v-ati luat si angajamentul la accesare 141 . Eventual o recomandare, daca-mi permiteti, PFA-ul neplatitor de TVA .  Succes   

de ce PFA neplatitor de TVA este mai avantajos?

rog o detaliere daca se poate!
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

danielM

Citat din: maximus din Octombrie 07, 2010, 01:50:24 PM


  sau sa ma exprim altfel:  pe 141 cum e mai avantajos in cazul unui srl deja existent?

    facem pfa, sau ramanem pe srl?

   
1.Daca faci si altceva cu SRL-u si ai nevoie de "ea", at. da, numai ca trebuie sa-ti mai adaugi ,respectiv autorizezi, la activitati economice coduri CAEN: 0149 + un cod cu comercializarea produselor apicole, care nu stiu acuma care este. Amintesc ca, codul 0149 nu este suficient, cel putin asa mi-a explicat un inspector financiar. Cu codul 0149 nu poti decat sa depozitezi productia neavand voie sa o comercializezi.
2. SRL numai pe apicultura nu se renteaza, sunt costuri prea mari, si multa bataie de cap cu birocratia. Cea mai potrivita pt. apicultura, dupa parerea mea este Intreprindere Individuala, care este diferita fata de PFA prin faptul ca la un moment dat ,daca ai nevoie si vrei, poti ai angajati.
:hi: