Proiect Ordin pentru modificarea OM 119/2011

Creat de romikele, Septembrie 30, 2015, 01:35:46 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Se pot face zeci de scenarii SF, dar stuparul organizat va sti sa se adapteze fara a face zeci de drumuri.
Sa fim seriosi, daca la cateva zile de la data controlului de toamna, cand se presupune ca tortul s-a rezolvat/clarificat, apar pieriri, atunci stuparul are o problema.
Fie isi baga nasul zilnc in stupi, total nerecomandat fiind singurul vinovat de eveniment, fie anterior n-a facut treaba corect.

Acum, concret!
Daca ati observat un articol necorespunzator, pe langa critica, veniti si cu varianta propusa, altfel ne racim gura de pomana si tocim tastatura fara sens!

tinumaftei

Viata nu-i ca filmul!!
Din nefericire cei ce produc astfel de neptii nu au nici o legatura cu apicultura reala.
De ce trebuie o astfel de identificare? Raspuns: trebuie sa dam cuiva de lucru (a se citi niste bani la leafa). trebuie sa isi justifice si ANARZ activitatea.
In conditiile in care am:
Cod de identificare APIA (unic)!
Cod de inreistrare exploatatie apicola la DSVSA (unic)!
Autorizare sau Inregistrare la DSVSA (unic)!
CUI sau CNP (unic)!
mai trebuie si o inregistrare la ANARZ (unica). Ba inca mai trebuie si o inregistrare UNICA a stupilor. Ce legatura are ANARZ cu stupii??! ANARZ are ceva competente legate de FAMILIILE DE ALBINE, nu de stupi!!!
Sa gaseasca o metoda sa individualizeze familiile de albine. Metoda trebuie sa o gaseasca ei nu noi!!
Singura inregistrare ce poate fi acceptata este a exploatatiei / stupinei. Si asta o data pentru totdeauna.
De ce trebuie sa se reinregistreze cei ce erau inregistrati LEGAL inca odata? Cine suporta costurile a reinregistrarii a mii de apicultori??? Daca strada pe care locuiesc isi schimba numele nu sunt obligat sa imi schimb CI. Daca statul vrea sa imi schimbe CI-ul din cauza asta trebuie sa o faca pe cheltuiala primariei care a schimbat numele strazii.
Da noi trebuie sa fim prosti (scuzati-mi indignarea) si sa inghitim orice!!

Sigur tu gasesti singurul vinovat apicultorul! El e unul singur. Voi sunteti multi, uniti in breasle ermetice si interesate!!
Chiar trebuie sa vin cu critica constructiva? Ce sa adaug cand totul este gresit din start. Au un obietiv stabilit de UE: identificare FAMILIILOR DE ALBINE si ei identifica stupii.
Sa ne spuna si noua cu se identifica in celelalte state europene!!! Sa aduca un document identic!!! Aia sunt prosti si noi destepti!! NICAIERI nu se face asa ceva. Dar este adevart noi am inventat apicultura :yes:

romikele

Da, apicultorul e SINGURUL vinovat!
Cand i se cere parerea baga capul in nisip ca strutul, la invective si aberatii nu-l intrece nimeni, dar cand e sa propuna ceva PENTRU EL, e tabulla rassa.

De cateva zile nu reusesc sa obtin o idee coerenta a ce se doreste modificat si cum.

Si am impresia ca ma confunzi!
Nu sunt angajat al MADR, AFIR sau APIA, sau al vreunei forme asociative si nici purtatorul de cuvant al acestora!
Sunt doar detinatorul de drept si administratorul domeniilor apiardeal.ro si apiardeal.com si in aceasta calitate intermediar in negocierile cu entitatile incriminate.
Daca ciobanii au reusit sa obtina ce au dorit, e clar ca ei sunt mai destepti si mai organizati.

pistol28

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:31:12 AM
...
Daca ciobanii au reusit sa obtina ce au dorit, e clar ca ei sunt mai destepti si mai organizati.

Ca  :bzz: :bzz: :bzz:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

Citat din: pistol28 din Februarie 12, 2016, 09:51:11 AM
Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:31:12 AM
...
Daca ciobanii au reusit sa obtina ce au dorit, e clar ca ei sunt mai destepti si mai organizati.

Ca  :bzz: :bzz: :bzz:
Daca erau ca nu făceau nici o brânză!  :P

bio

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:31:12 AM
Da, apicultorul e SINGURUL vinovat!
Cand i se cere parerea baga capul in nisip ca strutul, la invective si aberatii nu-l intrece nimeni, dar cand e sa propuna ceva PENTRU EL, e tabulla rassa.

De cateva zile nu reusesc sa obtin o idee coerenta a ce se doreste modificat si cum.

Si am impresia ca ma confunzi!
Nu sunt angajat al MADR, AFIR sau APIA, sau al vreunei forme asociative si nici purtatorul de cuvant al acestora!
Sunt doar detinatorul de drept si administratorul domeniilor apiardeal.ro si apiardeal.com si in aceasta calitate intermediar in negocierile cu entitatile incriminate.
Daca ciobanii au reusit sa obtina ce au dorit, e clar ca ei sunt mai destepti si mai organizati.

....apicultorul simplu nu poate fi vinovat. Vinovati sunt cei care de ani de zile s-au plimbat pe usile MADR-ului  si-au aranjat afacerile la umbra banilor care erau destinati apiculturii si acum in continuuare vor sa stea tot in capul mesei si sa-si continuue vechile indeletniciri "apicole".

Nea Romikele sunt sigur de bunele intentii ale dumitale .... dar  degeaba  vorbim noi  aici ca la discutiile de la  MADR se merge pe vechile intelegeri . Colegii  de forum i-si exprima nemultumirile acumulate de-a lungul timpului fara a te avea pe dumneata drept tinta . M-ar bucura sa reusesti sa te faci ascultat la acele discutii dar i-ti va fi greu ca esti inconjurat de cei care au hotarit prost destinele apiculturii si vor sa le hotarasca si pe viitor .
Cum nu pleaca ciini de la macelarie ,.. tot asa nu vor pleca doctorii din apicultura ....inca este ceva de ros. I-si schimba vorbele dar intentiile sunt aceleashi in continuuare . Cum speram la o schimbare  de gindire si actiune cind la masa negocierilor sunt aceeashi oameni vechi ?

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:31:12 AM
Daca ciobanii au reusit sa obtina ce au dorit, e clar ca ei sunt mai destepti si mai organizati.

Ciobanii au reusit si sunt uniti pentru ca sunt toti intre ei EGALI . Toti au luat subventiile in mod egal  dupa numarul de animale care le pastoresc si fiecare dintre acel ciobani luptau pentru interesul propriu care cumulat era interesul lor comun .
Interesul comun al apicultorilor este PNA-ul care este doar interesul propriu a unui numar restrins de apicultori, nu al tuturor apicultorilor .
Apicultorii nu sunt egali atit timp cit se fac tot felul de discriminari artificiale care sa ia PNA si care sa nu ia PNA.

Transformarea PNA-ul in subventie pe familia de albine va duce la o unitate in actiune  si atunci cind va fi nevoie, oricare apicultor va spune prezent in a apara interesul comun al apicultorilor care este si interesul lui si al familiei lui ......


romikele

PNA-ul nu se poate transforma in subventie, pentru ca nu e gandit de guvern sau ministere, el poate fi insa imbunatatit.
Deja se abereaza la nesfarsit cu lucruri imposibil de realizat, in loc sa se treaca la obiect.

Nu mai bine facem noi cerere la UE sa ni se suspende ajutorul, iar banii sa fie impartiti celorlalte tari unde exista oameni cerebrali, care chiar stiu sa se organizeze, fara sa faca atat balci si fara sa astepte pomeni?

bio

  Cei care au afaceri in apicultura si au profitat dupa PNA au gindit  PNA-ul  ca apicultorii "sa se omoare" intre ei. Cu cit sint mai putini inscrisi la PNA cu atit va fi suma de bani incasata mai mare. De ce sa ajut si colegul apicultor sa faca PNA cind este mai bine sa fiu singur la PNA sa iau si banii care i se cuveneau si celuilalt de linga mine .---- si in tot acest timp acelor firme si interese  le-a mers bine ca atentia apicultorilor a fost indreptata cum sa ia mai multi bani decit colegul lui .

Cum putem "imbunatatii" acest PNA..?? Nu cred ca poate fi imbunatatit ceva gindit cu vicleshuguri de la inceput .

PNA-ul trebuie modificat total
.... inclusiv modul de acordare ... sa se dea tuturor apicultorilor indiferent de numarul de stupi dar proportional cu numarul de stupi . Se poate , cum a spus Filip o suma acordata pe stupina in functie de numarul de familii inscrise la Registrul Agricol, fara implicarea altor institutii plimbatoare de hirtii, ..carora trebuie sa le dam de lucru pe banii nostrii .
... sa nu se mai dicteze de sus cum sa fie cheltuiti banii ci fiecare apicultor sa i-si ia ce are nevoie . Nu toti au nevoie de "matci selectionate"  sau de sirop care combate varooa adus numai de firme care au dat shpaga sa intre in afacerea numita PNA ....poate unii i-si fac singuri matcile .. poate altii considera  zaharul mai bun , de ce sa-l luam numai siroape de la firma X sau Y care au afacerile bazate pe banii PNA-ului .

Daca avem oameni cerebrali, fara afaceri care cistiga dupa urma PNA-ului,.... cred ca se poate acorda PNA-ul sub forma unei sume pentru fiecare stupina, suma proportionala cu numarul de familii detinut de catre apicultor.

Cum se acorda o suma fixa pe familie pentru combaterea varooa ...... de ce sa nu se acorde o suma pe stupina/familia de albine,  pentru dezvoltarea apiculturii..?..parca asta este rolul PNA-ului .


..plec la munca, ......mai vb diseara .... oricum sunt doar discutii fara nici o finalitate .


Closcutz

  Dle Bio ceea ce spuneti dvs sunt gandurile si doleantele practicianului, dar hartogarii au ideile lor bine conturate, desi transpunse in planuri alambicate si greu de patruns la prima vedere!

romikele

Si care este varianta practicianului? Concret nu SF-uri!


Closcutz

  Daca va tot bateti cu caramida in piept ca va spetiti cu munca la PNA, e ok sa depuneti hartoagele pt toti membrii, dar banii sa intre direct in conturile apicultorilor sau sa poata fi ridicati personal de catre fiecare apicultor de la APIA sau de unde o fi! La PNA sa aiba acces toti apicultorii (eu platesc impozit ca am binisor peste 100) nu doar de cei care au peste 75, peste 50 sau 20! Cum vi se pare ? AAAA nu prea va convine? Stiam! Nu e nimic nou sub soare!

romikele

Esti pe langa problema... eu nu ma bat cu nici o caramida si am ajutat asociatia la care sunt simplu membru, sau ajut pe cei care imi solicita sprijinul!
Pentru asta nu primesc nici un leu, desi nu e normal  :wink2:
Banii au intrat in contul asociatiei, si au fost impartiti la toti membrii solicitanti, fara restrictii.
Pentru asta exista documente care confirma cele afirmate, nu cacatisurile pe care le debitati despre asociatii fara sa aveti habar despre ce e vorba.
Daca nu stiai, APIA cere confirmarea ca TOTI banii au fost distrbuiti prin OP la fiecare membru, altfel sumele sunt imputate celor ce nu s-au conformat.
V-au intrat in cap niste idei tampite, ca daca la una sau mai multe asociatii au fost nereguli, asa e la toate.

De fapt acestea sunt frustrari si refulari ale unora care gandesc cum ar face ei daca ar fi la butoane!  :zzz:

tinumaftei

Aveti proiectul de ordin in format editabil doc sau docx?

Jean Valjean

Am si eu o intrebare de interes general, zic eu: cati stupi prevede noul proiect ca  trebuie sa detin pentru a putea accesa PNA-ul?
Pana acum erau, din cate stiu eu, minim 50 pentru toate categoriile, cu exceptia medicamentelor unde se putea obtine sprijin fara a avea o limita minima.

Va multumesc

romikele

In noul proiect se prevede un nr. minim de 75 de stupi, apicultorii au propus mentinerea nr. actual, adica 50.
Pentru tratamente numai, nu exista limita inferioara, ci doar la celelalte programe.

Varianta .doc a proiectului OM 119 cu observatiile ANZ si MADR, in atasament