Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

#1605
Citat din: tinumaftei din Decembrie 10, 2015, 07:59:49 AM
Citat din: stefan1 din Decembrie 10, 2015, 03:01:46 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2015, 09:58:14 AM
Pt oroles : Dar sigur nu se duc pe funza de porumb cand au un paraias!!

  Nu este chiar asa. Prin gutatie, plantele elimina nu numai surplusul de apa ci surplusul de saruri, care-i prisosesc. In mod normal, de mii de ani, acele saruri sunt folositoare albinelor, asa ca albinele prefera apa de gutatie (care nu-i acelasi lucru cu roua), aproape oricaricarui fel de apa.
Pune apa proaspata de 2 ori pe zi la stupi in fiecare zi (sau un picurator automat) si iti garantez ca nici 1% din albinele caratoare de apa nu vor merge sa ia apa aiurea.

  Tot in carti scrie, dar asta se poate si observa usor, in special primavara albinele cauta apa cu saruri. Se si recomanda adaugarea de sare de bucatarie in apa din adapatoare. Dca ai in apropiere must de gunoi o sa vezi albine care iau de acolo, desi au adapatorul la dispozitie. Si dupa ploi se vad albine care iau apa de pe pamant, preferand-o celei din adapatoare, chiar daca acestea au fost si sunt permanent in funciune. De fapt si acolo se recomanda apa netratata, de izvor sau de ploaie. Si pe forum se mira cineva ca avea o planta care elimina multa apa prin gutatie si era vizitata mult de albine.

  Referitor la necesarul de apa, e drept ca o cantitate de apa este necesara in toata perioada activa, dar la fel de adevarat este ca in culesuri mai mari adapatoarele sunt mult mai putin vizitate. Eu pot sa nu ma mai uit la cantar, ca stiu ca este cules cand albinele nu mai vin la adapator. Iarasi e mai greu de explicat ca cea mai mare densitate de albine la adapator este primavara, cand suprafetele de puiet nu sunt foarte mari si nici polulatiile nu sunt inca mari. Eu zic ca in vara necesarul de apa e mult mai mare decat primavara (si pentru reglarea temperaturii in stup), dar pe vara aceasta apa se aduce partial prin nectar si partial din surse mai indepartate dar mai atractive, desi au adapatorul in apropiere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Tot din prima zi in care albinele ies la zbor desfacandu-se ghemele de iernare, trebuie instalat intr-un colt adapostit de vant si cat mai insorit al stupinei adapatorul cu apa calduta si putin indulcita. Sipcile scandurii de adapare e bine sa fie unse cu putina miere in primele doua – trei zile ,pana ce albinele se obisnuesc sa frecventeze adapatorul.Consumul de apa pentru o colonie normala creste de la cca 40-50 de ml./zi in primele zile, la cca 200-250 ml /zi dupa vreo saptamana mai ales daca vremea se incalzeste. Consumul e mai mare in zilele calduroase cu vant uscat,la stupii expusi la soare si-n lipsa culesului de mectar. Albinele prefera apa usor acidulata cu putin otet si cu o duritate relativ mica,continand relativ putine saruri minerale. Literatura de specialitate recomanda adaugarea a cca 4-5 grame de sare la un litru de apa,sau o cantitate mica de cobalt-(0,001 mg/l)- ori vitamina B12 , pentru a stimula dezvoltarea glandelor hipofaringiene ale albinelor.Personal am invatat de la apicultorii elvetieni sa adaug in apa albinelor cate 1,5-2 grame de uree la 10 litri de apa, deoarece ureea va da o reactie usor acida apei crescandu-i atractivitatea pt. albine ca si gustul usor sarat, iar azotul fiind precursor chimic de proteina va contribui intrucatva la cresterea puietului, stiut fiind ca pt. dezvoltarea unei larve siunt necesare 4-6 miligrame de azot, iar pentru cresterea unei albine adulte 25-37 mg. de proteina.Se va evita astfel si cautarea de catre albine a baltilor cu must de purin de grajd. De la apicultorul Partoc Mihai am invatat ca-n lipsa ureei se poate adauga un gram de amoniac alimentar la fiecare litru de apa.

http://www.rasunetul.ro/sosirea-primaverii-aduce-griji-si-munca-pentru-apicultori
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Da, asa se indica, sa se adauge in apa fie sare, fie uree sau amoniac. Dar asta arata ca albinele prefera apa cu anumite adausuri. De aceea apa de gutatie este preferata. Cand eram mic aveam stupii la o livada pe langa care trece Valea Lupului, un parau. Tata le punea in apropiere adapator, dar albinele veneau pe marginea vaii, desi aici mai erau strivite de cireada de vite care pastea in zona.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

@tinu: daca samanta a fost tratata (fie ea de porumb, grau, floarea soarelui sau rapita) cu N. - produs care a fost interzis in vest! - rezulta ca seva/gutatia/nectarul si polenul contin acea substanta. Doar nu sunt nebuni vesticii iar romanii sunt mai cu mot. Fermierii romani spun ca la noi daunatorii sunt mai multi pentru ca nu am avut bani sa tratam zeci de ani ca vesticii si sa scapam de dusmanii agriculturii. :P Daca mai multi apicultori - inclusiv Bio - spun ca au avut pierderi la FS tu spui ca trebuie sa vada daca nu au cucuta prin preajma :P sau ne gandim ca FS cu adevarat este problema si ca este tratata cu ceva ce deranjeaza/asasineaza subit albinele culegatoare?  Graul e secerat demult cand infloreste FS ca sa zici ca au trecut peste lanul de grau tratat...
Stiu ce e un adapator :smile:, dar din modul in care ai facut mentiunea in text aveai senzatia ca trebuie sa pui la fiecare apa in stup.
Daca au cules - cum e primavara la salcie, pomii fructiferi -  familiile se dezvolta, nu stagneaza si nici nu regreseaza. Altfel nu as ajunge ca dintr-o familie pe un corp in luna aprilie sa ajunga pe  3 corpuri la sfarsitul lunii mai. Logic e ca s-au dezvoltat, nu?  :D  E adevarat ca trebuie sa intervii si sa le oferi spatiu pentru cresterea puietului/depozitarea nectarului si a polenului.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Decembrie 11, 2015, 10:46:29 AM
@tinu: daca samanta a fost tratata (fie ea de porumb, grau, floarea soarelui sau rapita) cu N. - produs care a fost interzis in vest! - rezulta ca seva/gutatia/nectarul si polenul contin acea substanta. Doar nu sunt nebuni vesticii iar romanii sunt mai cu mot. Fermierii romani spun ca la noi daunatorii sunt mai multi pentru ca nu am avut bani sa tratam zeci de ani ca vesticii si sa scapam de dusmanii agriculturii. :P Daca mai multi apicultori - inclusiv Bio - spun ca au avut pierderi la FS tu spui ca trebuie sa vada daca nu au cucuta prin preajma :P sau ne gandim ca FS cu adevarat este problema si ca este tratata cu ceva ce deranjeaza/asasineaza subit albinele culegatoare?  Graul e secerat demult cand infloreste FS ca sa zici ca au trecut peste lanul de grau tratat...
Stiu ce e un adapator :smile:, dar din modul in care ai facut mentiunea in text aveai senzatia ca trebuie sa pui la fiecare apa in stup.
Daca au cules - cum e primavara la salcie, pomii fructiferi -  familiile se dezvolta, nu stagneaza si nici nu regreseaza. Altfel nu as ajunge ca dintr-o familie pe un corp in luna aprilie sa ajunga pe  3 corpuri la sfarsitul lunii mai. Logic e ca s-au dezvoltat, nu?  :D  E adevarat ca trebuie sa intervii si sa le oferi spatiu pentru cresterea puietului/depozitarea nectarului si a polenului.
M-am edificat in ceea ce priveste N.. Intr-adevar substanta face minuni! Pana cand am abordat subiectul nu aveam cunostinta de subiect. Pentru mine a fost o discutie edificatoare. Chiar aseara am gasit intamplator pe site-ul ACA lista agricultorilor care au folosit la semanat FS substante N.. Listele au zeci de pagini pentru ca marea majoritate a cultivatorilor au folosit N.. la porumb. Am observat ca exista o anumita zonare a folosirii acestor chimicale. In ce ma priveste am trei vetre. Analizand listele am constatat ca in zona unde am avut cei mai multi stupi pe o raza mare nu se foloseste. La celelalte vetre au fost suprafete mici. Am fost surprins sa va ca 2 din cunoscutii mei folosesc. Chiar fusesem tentat sa ii duc pe toti la vatra a doua unde era semanta samanta de la Syngenta (cred eu cele mai bune pt miere).
Ce ma frapeaza totusi este faptul ca un amic apicultor, care a dat lovitura la FS (peste 40kg /2015) a avut stupi la floare Syngenta intr-o zona in care am vazut din raportari ca au fost foarte multe suprafete tratate cu N..
In ceea ce priveste N.. discutia m-a convins.
In ceea ce priveste gutatia, nu. Fenomenul exista, dar poate fi controlat. Cine isi pune adapator din prima zi de zbor (cu miere, cu sare, cu amoniac.. asta tine de secretele meseriei) nu isi va pierde mai mult de 5% din albine in cazul in care are in zona alte plante tratate cu N..
Cred ca de mare utilitate este informatia oferita de Agentia Fitosanitara. Se pare ca substantele sunt totusi destul de supravegheate si suprafetele mari tratate cu N.. sunt cunoscute. Pare destul de simplu sa se evitam. Oricum agricultorii care nu au albine vor pierde mult mai mult decat castiga folosind N..
Cel mai sigur va fi insa daca se va interzice complet si definitiv ca in cazul DDT.
PS . Pe aici graul este inca in picioare la inceputul infloriii FS. Eu am facut mare scandal cand au vrut sa trateze o sola cu grau intre cele de FS chiar acum 3 ani.

bio

.... se pare ca dupa citiva  ani destul de propice pentru apicultura va venii o perioada mai dificila. :sad:

Culturi tot mai  pline de otrava de la an la an.. .. :sad:...  Preturi ale mierii in scadere .  :sad:... Multi nu mai au curaj sa-si faca I.I. sau P.F.A. pentru a putea lua ceva bani de la fonduri... :sad:

.... scapa care pica pe solutia salvatoare .

stefan1

  Nu se vorbeste nimic despre remanenta in sol (si poate si in stupi, in special in ceara) a neonicotinoidelor. Din exemplul dat anterior cu cartofii, eu ma tem ca acestea au remanenta ca si DDT-ul si infesteaza solul pe o lunga perioada. Asta inseamna ca si alte floricele care cresc pe acel sol au o doza de otrava care afecteaza fara sa omoare albinele si alte insecte folositoare. De fapt am citit undeva la francezi ca in urma tratamentelor chimice (probabil si de alte feluri), in ultima suta de ani a scazut foarte mult incarcatura cu albine recomandata /hectar la toate culturile. Asta poate insemna si ca solul a suferit modificari si nu mai este asa fertil ca inainte, dar acest lucru se poate compensa prin ingrasaminte, dar se poate explica si prin scaderea capacitatii de cules a albinelor, data tocmai de aceste chimicale (reducerea vietii, pierderea simtului de orientare, a mirosului care le indreapta spre florile cu nectar sau alte lucruri subtile pe care noi nu le cunoastem, ci vedem doar rexultatul final: mai putina miere adunata).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Probleme si mai mari pot fi daca substantele chimice ajung in miere. Nu se va mai putea comercializa decat ca tuica.
Miere multă şi inimă curată!

dan sebastian

Da uleiul pe care il pui in tigaie la cartofii prajiti nu o avea nici o contraindicatie?
De ce crezi ca europa le-a interzis???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.


PricopArthur

In zona cu eoliene multe de la noi se vor reduce preturile. Exclus cei ce vad Dunarea din dreapta.
Miere multă şi inimă curată!

Vyktor

Citat din: PricopArthur din Decembrie 23, 2015, 08:39:42 PM
In zona cu eoliene multe de la noi se vor reduce preturile. Exclus cei ce vad Dunarea din dreapta.
Eu zic ca doar in visele noastre se poate intampla asta. Te rog sa ma anunti si pe mine cand se va reduce pretul la energie....in general :yahoo_cry:

dan sebastian

Sa nu fim pesimisti .
Eu zic ca din 1 ian 2016, pt ca se va schimba tva ul de la 24 la 20 %.
Dar sigur ma insel, pt ca Romania e tara tuturor posibilitatilor, deci e posibil sa-l mareasca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

..in Ro cind au inceput sa se produca energie eoliana, pretul curentului electric platit de catre populatie a crescut datorita certificatelor verzi...:(

In alte tari se vede ca este o energie foarte ieftina..numai la romanii este scumpa..

G. Iulian

Craciun fericit alaturi de cei dragi!  :mosul:  :hi:  :hi:  :hi: