Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

#1455
Citat din: apivasmob din Iulie 20, 2015, 10:07:33 AM
....

Poate nu sti dar este fff aproape de Dunare si are menta destula.

Menta in zona nu prea este ... pot spune ca nu este delo9c .

... doar flora spontana oferita de padurea din zona, dar dupa atitea luni de seceta s-a cam uscat totul . Din acest motiv  la ferma nu am montan nici un pavilion,   tin doar 30 de familii si 30 de roiuri care in citeva zile le voi urca pe alt pavilion care il termin de construit zilele acestea .

..si dupa ce am eliberat zona de albine proprii incepe dansul.

Pustu

Sa inteleg ca nu v-ati inteles ?

dumstan

Nene Bio gresesti ca pui atatea detalii pe forum. Asa te excpui la tot felul de haimanale.Mie mi-ar fi rusine sa-mi pun stupii langa Dumneata, sau langa dl Stefan1 sau langa adminul Romikele, Dragos Gavrila, sau alti domni, fara sa va cer acordul.
Nu stiu cine are stupii aia pusi acolo, dar este o javra in punctul meu de vedere si sa scos singur din tagma apicultorilor adevarati. Eu as face asa  ))/ cu el !!

dan sebastian

Bio, e ceva un normal ce ți se intampla. Și noi am pățit la fel. 500 stupi puși în linie și un nesimțit de-a două cu 50 Fam. În 3 zile a plecat de acolo pt ca i se suprapopulaseră stupii de nu avea unde intra albina. Fiind lipsă de cules i-au tocat coroane, tot. A plecat în altă parte să facă cules cu culegătoarea noastră. Cum floarea soarelui a mers greu cred ca au intrat toți stupii în frigurile roitului. Ală nu vrea miere ci albina ta. Vezi ce rău e ca nu ai ceva familii cu locă ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

maaa , nici in gluma sa nu mai pomenesti de loca . daca se prinde gluma ai puso  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

.... lumea parca a inebunit . Nu mai suntt in stare sa gindeasca singuri. Li se pare ca nea Bio ar face mai mult decit ei si hai sa ne bagam si noi poate facem la fel.

In zona  este aceeashi vegetatie, aceeashi flora spontana pe distanta de multe zeci de km dar s-au bagat in sufletul meu . Mi-au spus ca in citeva zile se duc... ii astept sa se tina de cuvint apoi vad cum voi actiona mai departe .


Citat din: dorindafi din Iulie 26, 2015, 11:39:23 PM
maaa , nici in gluma sa nu mai pomenesti de loca . daca se prinde gluma ai puso  =))
\
loca...  :wink:

balasbebe

Cel mai bine este sa pui niste hranitoare cu sirop si antibiotic la greiu in apa. Se va satura sa mai stea. Daca intra in rame si miere mai greu este sa o poata vinde. Cumpara si niste vopsea de oua sa iasa mierea colorata. Eu asa as face cu un astfel de individ.
La treaba ionele. Daca pui seara tarziu nu se produce nici furtisag. Baga si niste usturoi si ceapa sa nu le fie greata la albine.
Sper sa citesca si acel individ si sa plece o data si sa se invete minte.

bio

Am stat de vorba cu el acum citeva zile ... a inteles si zilele acestea a inceput sa i-si mute stupii pe alta locatie . Eu iam aratat alta locatie destul de buna ... dar el se pare ca s-a dus in alta parte --treaba lui, sa fie sanatos.

Eu la ferma imediat cum am format roiurile am plecat cu tot ce insemna familie de productie . Nu puteam sa tin sute de roiuri si familii de productie pe aceeashi locatie deoarce roiurile se bucura de o ingrijire mai altfel.: sirop la troaca plus ceva tratamente cu antiobiotic deoarece am parerea  cum se fac copiilor mici vaccinurile obligatorii tot asa si roiurilor sa le fac tratament contra nosema si  bolilor infectioase bacteriene ...  preventiv .
Imi este teama ca respectivul sa nu aiba naibii pb la miere ca am observat la citeva urdinisuri de  la niste roiuri ceva rosatura specifica furtisagului ... si odata cu mierea furata sa nu se fi contaminat .


bio

Trec peste acel episod .... cu musafirul.........

...si ma gindesc sa amintesc colegilor ca in aceste zile caniculare .... trebuie sa avetzi grija ca albinelor sa nu le lipseasca apa .

deasemenea sa incercati sa tineti cintarul pe plus administrind hraniri de stimulare ca daca cade ouatul la matca greu il mai ridici .

bio

 de asta nu este nea bio cu pavilioanele la ferma, nu ma duc acasa pina nu se trece ultima floare.

...ultima speranta..


bio

Pe seceta asta ...cred ca polenul de la porumb ajuta familia de albine--cred ca nu o fi porumb tratat ..:(


tuturicius

Citat din: bio din Iulie 29, 2015, 09:55:47 PM
.... trebuie sa avetzi grija ca albinelor sa nu le lipseasca apa .
Mda ... mie au ajuns sa-mi bea roiurile din primavara asta peste un litru de apa pe zi de caciula ... Ma rog ... io, cu 35 de unitati (sa fiu si io la moda  :bzz:) tin cu apa inca 3 pavilioane si vreo 50 de stupi varsati. Dar ii inteleg, oamenii au de scos miere multa nu ca mine asa ca e normal sa nu mai aiba timp sa le duca gazelor ai apa ... Unu mi-a si raspuns obraznic si cu aer de "greu" - "pai tu stii cata apa beau atatea albine????". Nu stiam dar acum, daca le alimentez eu, am aflat  =)) Asta atunci dimineata venise la albine fara apa. Avea un nylon pe jos dar uscat. Ne mai miram ca ne merge cum ne merge ...
:hi:

cipik

Citat din: bio din Iulie 29, 2015, 10:30:38 PM
Pe seceta asta ...cred ca polenul de la porumb ajuta familia de albine--cred ca nu o fi porumb tratat ..:(




Din ce am citit polenul de porumb este slab proteic.
Decat deloc este bun si asta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

happy

Citat din: bio din Iulie 29, 2015, 10:27:20 PM
de asta nu este nea bio cu pavilioanele la ferma, nu ma duc acasa pina nu se trece ultima floare.

...ultima speranta..
Crezi ca in afara de polen mai culeg ceva albinele la floare pe caldura asta?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bio

Ce am obsevat anul acesta floarea soarelui a secretat mult mai bine in zilele caniculare .... mult mai bine .