Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Aurel din Ianuarie 14, 2015, 11:38:12 PM
   Salut Bio, folosessti sita metalica sau plasa textila,plastic?
Eu stiu ca metalica nu o propolizeaza deloc sau foarte putin. Am la mine la aerisiri din podisor plasa metalica si din plastic. Cea din plastic a fost propolizata pe toata suprafata, cele metalice nu le-au propolizat deloc sau foarte foarte putin.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

  Am intrebat pentru ca Bio a folosit cuvantul "sitele" si din ce stiu eu, sitele sant metalice. Am si eu la podisoare viziere cu site metalice si o parte din ele sant propolizate unele mai putin altele mai mult,dar asta in decurs de cativa ani.Nu cred ca, colectoarele de propolis metalice sant eficiente si de asta am intrebat.
   

apivasmob

Este plasa(nu metalica) pentru propolis la metru la Nectar-king.
Sanatate tuturor apicultorilor

Aurel

   Stiu asta, multumesc, numai ca Bio a zis site si nu era clar pentru mine  ce foloseste.

pharaonu75

Plasa pentru tantar... eu asta folosesc si functioneaza de minune. Cred ca si Bio tot plasa de tantari foloseste.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: ciucur din Ianuarie 14, 2015, 10:54:24 PM
Domnule bio,
Detaliati in pic rezultatele utilizarii de apivirol.
De asemenea daca doriti sa scrieti ceva despre prepararea si dozarea septolului sau unui alt produs ce contine amina cuaternara.
Multumesc.

... amina cuaternara este un dezinfectant. Parerea mea este ca influenteaza in mod pozitiv  ridicarea procentului de oua depuse de matca din care vor ajunge sa eclozioneze albine.

Ca o parere personala pare OK folosirea lui .

..la dozaj... am la ferma si frecipient  de Apivirol si recipient de Septol pe care sunt trecute procentajele de substanta activa si nu pot da raspuns exact. Numai trebuie luat ceva de scris in mina si calculat nivelul de "substanta activa" care trebuie dat la familie in parte...
....asa sa incerc sa-ti spun aduceri aminte sa nu-ti dau date gresite... nu am curaj .

Evit sa-mi dau cu parerea la dozaj,..... asa cum recomand si altor colegi  sa evite a-si da cu parerea la aspecte care nu le stapinesc cu siguranta . :wink2:


bio

Citat din: Aurel din Ianuarie 15, 2015, 05:57:44 PM
  Am intrebat pentru ca Bio a folosit cuvantul "sitele" si din ce stiu eu, sitele sant metalice.

Aurel...ai dreptate..corect era sa folosesc "plase" ..

Citat din: apivasmob din Ianuarie 15, 2015, 06:50:30 PM
Este plasa(nu metalica) pentru propolis la metru la Nectar-king.
Apivasmob... am cumparat si plase speciale pt propolis dar m-am oprit la banalele plase pentru tintari...


Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 15, 2015, 09:33:28 PM
Plasa pentru tantar... eu asta folosesc si functioneaza de minune. Cred ca si Bio tot plasa de tantari foloseste.

... :P..

bucovineanu

Foarte bune sunt plasele din plastic de la firma din Cluj. Se aseamana cu gratiile Haneman numai ca au fantele mult mai mici. Sunt din plastic foarte elastic si nu crapa la frig.

ionel07196555

Citat din: bio din Ianuarie 16, 2015, 04:11:05 PM


...
Evit sa-mi dau cu parerea la dozaj,..... asa cum recomand si altor colegi  sa evite a-si da cu parerea la aspecte care nu le stapinesc cu siguranta . :wink2:

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 16, 2015, 04:52:23 PM
Foarte bune sunt plasele din plastic de la firma din Cluj. Se aseamana cu gratiile Haneman numai ca au fantele mult mai mici. Sunt din plastic foarte elastic si nu crapa la frig.

..care plase..??..de la ce firma..??.

as dorii sa le vad,.... sa vad, daca or fi bune la ce mod de lucru am eu.

bucovineanu


bio

Acum citiva ani am incercat ceva plasa asemanatoare  cumparata de la cei din piata de la Obor ...parca Apinatura.

..poate modul meu de lucru...poate plasa era gindita si facuta de cineva care nu se pricepea la propolis prea bine... dar nu am putut sa lucrez cu asa ceva.

Am incercat mai multe variante de lucru la colectarea de propolis ...si cum fac acum imi pare cel mai OK.

bucovineanu

De la alte firme sunt mai casante. Se obtine propolis curat fara ceara.
Cand se desprinde de plasa de tantari, nu se mai rup bucati din plasa?

pharaonu75

#1048
Nu mi s-a intamplat sa se rupa plasa.

Cum procedez:
- las plasele cu propolis (plase de tantari) intr-o camera neincalzita si nu le curat decat iarna, dupa ce afara au fost cateva zile bune cu temperaturi sub 0oC. In felul acesta propolisul se intareste, devine casant.
- aduc plasele intr-o incapere unde temperatura este ceva mai ridicata, cateva grade peste 0oC (asta o fac atat pentru confortul meu, pentru ca nu stau sa curat plasele afara in ger, cat si pentru faptul ca daca ar fi caldura reusesc sa curat una-doua plase dupa care se incalzeste propolisul si nu se mai desprinde bine.)
- bag 2-3 plase intr-un sac gros de folie, il leg bine la gura, dupa care frec plasele pe toata lungimea, pe marginea/cantul unei mese. Se curata aproape tot. Nu mi s-a rupt niciodata o vreo plasa. Se mai crapa cate una, insa nu mi-au ramas bucati de plasa in propolis. Probabil conteaza si tipul de plasa folosita.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Aurel

   Conteaza marimea ochiurilor la aceste plase? Care sant mai bune ,cele cu ochiuri mici sau mari? Intreb pentru ca stiu si pot sa fac rost de niste plasa care nu se rupe nici daca intentionat as vrea so fac, numai ca are ochiuri mici, macsim 2/2 mm.