Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: Jimmy2011 din Octombrie 08, 2014, 10:22:20 PM
Salut Bio,

Imi poti spune te rog ,cum pot sa recoltez (sa curat mai bine spus) pastura din rame ? Cand topesc fagurii vechi mai gasesc cateva celule cu pastura,si as vrea sa folosesc acea pastura.

Multumesc.
..

..caut filmele care mi le-a recomandat Pharaonu si cu cea mai mare placere . Dar sa nu le gaseasca Pharaonu inante ca stie unde sa le caute.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Cristel

E singura solutie furnizata? distrugerea fagurilor pentru extractia melanjata de pastura si ceara? Nu am senzatia ca e cea mai buna solutie. Daca avem pastura dispusa aleatoriu in celulele ramei, ce facem, distrugem toata rama pentru 500 gr de pastura?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pistol28

Cine stie ruseste, sa ne spuna daca fagurii sunt congelati inainte de mixare. Multumesc
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Tare rusul. Are o gramada de videoclipuri bune.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Jimmy2011

Da,foarte practica metoda rusului. Fagurii trebuie tinuti la rece sau congelati ? Banuiesc ca se mixeaza mai bine daca sunt casanti,nu?

Multumesc Bio si Pharaonu 75. :thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Cubby

La cum se comporta, cu siguranta sunt congelati.

pharaonu75

El recupereaza pastura din fagurii destinati topirii. Ii taie fasii si ii congeleaza, iar apoi le aplica "tratamentul" din videoclip.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: bio din Octombrie 08, 2014, 10:24:48 PM
...aa..

Ce spui..??

Il faci un ginere.. ?.. ai vazut ce respectuos este cu doamnele.

Eu l-as face un ginere, insa imi este frica sa nu il strice tac-su pana o veni vremea sa se insoare flacaul! =)) =))
Sa nu-l invete la prostii, ca balta-i mare si multe se petrec pe acolo! :wink2: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Amandoi socrii sunt baieti buni, dar totusi... sunt baieti. :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 09, 2014, 06:58:48 PM
Amandoi socrii sunt baieti buni, dar totusi... sunt baieti. :D

...  pe mine sa nu te bazezi ...  =)).. ma apropii de 50 de ani si acum ma feresc de "excese".

Cit am fost tinar am facut "excese" fara numar .... acum gata .

happy

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 09, 2014, 10:58:36 AM
El recupereaza pastura din fagurii destinati topirii. Ii taie fasii si ii congeleaza, iar apoi le aplica "tratamentul" din videoclip.
Dane un film cu recuperarea pasturii din faguri care nu se topesc nu ai?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

dan sebastian

Nu cred ca exista pt noi alta varianta. Daca folosesti ceva solutii lichide sau chimicale strici pastura. Numai albinele il scot fara sa distruga fagurele pt ca adera bine la pereti. Rusul nu consuma energie sa inghete ramele, deschide usa si inghiata tot bocna. Oricum procedeul lui merita un 10.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

#824
Citat din: Cristel din Octombrie 09, 2014, 02:10:38 AM
E singura solutie furnizata? distrugerea fagurilor pentru extractia melanjata de pastura si ceara? Nu am senzatia ca e cea mai buna solutie. Daca avem pastura dispusa aleatoriu in celulele ramei, ce facem, distrugem toata rama pentru 500 gr de pastura?

500 grame de pastura sare de 100 Ron... dar alegi ramele incarcate cu pastura si este mai multa pastura si i9mplicit bani mai multi.

Iese pe pastura cel putin 100 Ron... plus ceara cu care acoperi un fagure nou si manopera sa refaci rama .

Daca nu nu ai altceva de facut, eu spun ca se merita .