Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Calareste si plantatiile de salcim..


bio

.. a inceput sa se urce si pe stejarii din zona...


bio

Anul acesta observ o propolizare mai accentuata decit anul trecut.



stefan1

Citat din: bio din Septembrie 12, 2014, 10:09:50 PM
Anul acesta observ o propolizare mai accentuata decit anul trecut.

  Vremea calda le-a permis albinelor sa culeaga mai mult propolis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

#724
Un semn pentru o iarna mai grea decat anii trecuti(din batrani se spune ca daca albinele propolizeaza fff mult v-om avea o iarna cumplita).
Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

Citat din: bio din Septembrie 12, 2014, 10:00:27 PM
V-am aratat ieri in imagini ca o parte din pavilioane sunt la lucerna ...

..iar o parte din pavilioane sunt la padure si azi va arat imagini cu INVAZIA CASTRAVETILOR .
A aparut in zona mea de cita ani o planta asemanatoare castravetelui si an de an este mai agresiva in acapararea de teritorii..

Pozele sunt facute la ora 15 si erau peste 30 de grade si aceasta planta sufera la caldura.

  Planta se numeste Scyos angulatus. O sa dau si niste amanunte.
  Daca poti sa dai amanunte despre ce si cat iau albinele de la ea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

feerary

Citat din: bio din Septembrie 12, 2014, 09:08:50 PM
Citat din: mosunick din Septembrie 12, 2014, 02:40:41 PM
Bio, imi zici te rog de unde se poate achizitiona un sistem de comanda cum ai tu pe centrifuga?
Stiu ca este cineva care produce niste sisteme din astea de comanda (erau insa electronice), le-am vazut la un targ, dar nu mai retin cine din pacate si mi-ar trebui un sistem de comanda, sa imi automatizez centrifuga...
Danke!

Sal Mosunik...

Te referi la sistemul de automatizare de la centrifuga aia mica..??.adica aia de 4 rame reversibila din ultiumile imagini postate de mine....??..sau te referi la cealalta centrifuga, aia cu ax orizontal de 60 de rame care se vede in filmele cu extractia de la floarea soarelui...??

Daca este vorba de centrifuga aia mica uite aici o adresa si vezi poate te ajuta..e de la fratii nostrii ungurii.. =))..http://www.mezpergeto.hu/index_ro.php
Bio, sa sti ca si eu  cautam o asa centrifuga. Eu nu am si pan acum am stors pe la cine am putut dar anu trecut si anu asta m-am dus la un prieten si are o asa centrifuga.... vreau sa zic ca e cea mai buna pe care eu am folosit-o. Merge repede si oricat ar fi ramele de grele sau noi, nu mi s-a intamplat sa le rupa.
        Multumesc si eu de informatie!

mosunick

Bio, centrifuga aia mica e reversibila pe 4 rame Dadant?
Daca da, ce diametru are cuva (eu am una tip ACA de inox in care pot pune radial numai rame de 3/4 si tangential numai rame intregi).
As pune pe ea un cos reversibil pentru rame intregi, dar nu stiu daca imi intra...
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

Citat din: stefan1 din Septembrie 13, 2014, 06:47:43 AM
......
  Planta se numeste Scyos angulatus. O sa dau si niste amanunte.
  Daca poti sa dai amanunte despre ce si cat iau albinele de la ea.

Nu este prea clara filmarea .. :sad:....dar cu rabdare se observa albinele care viziteaza destul de intens florile plantei..

http://youtu.be/IFL4_tYnmRo

dan sebastian

de aia s-a inmultit buruiana respectiva. e vizitata frecvent, deci e melifera. ciudat ca ciulinele de langa nu era vizitat. deci buruiana are mai mult nectar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Sal Dane...

.. castravetele" este calarit de albine cam toata ziua mai putin in ora prinzului ci9nd sare temperatura de 30 grade... iar maracinii sunt vizitati de albine sa spun dupa ora 11:00 pina spre seara/

Dane ??.. la tine in zona in lunca Dunarii nu a aparut aceasta planta./.??

bio


bio

O lucrare de importanta DEOSEBITA in aceasta p[erioada....... cel putin pentru mine .

Cautam sa sporim populatia de albina care intra in iarna .

Rezultatul operatiiunilor facute de mine acum in imagini.

bio

parerea mea ca noi trebuie sa tragem la maxim de familia de alkbine si de matca implicit sa oua cit mai mult .

Iarna, sezonul rece-- de repaus al familiei-- vine de la 20-25 noiembrie incolo si de acum  inca 2 luni albina are timp sa puna "muschi pe ea" sa poata trece iarna--asta in conditiile zonei in care ma aflu eu .

Se observa in imaginea aceasta in coltul din dreapta sus cimpul care este arat sa nu apara interpretari ca sunt poze de peste vara.




bio

..am vazut  si o matca . Este  "maidaneza atent selectionata" .