Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Sal, Bee..

..scuze pt raspunsul cu intirziere..

Propolisul i-si gaseste cumparator in timp. Anul trecut cred ca am avut peste 30 Kg si l-am dat pe tot . Am avut ani cind nu prea s-a dat propolisul si am ramas cu el peste an..

Piata de desfacere  o formezi in timp..

Plasele le adun cind vad ca au in ele ceva propolis.... la orice interventie, incepind sa spun cu 15-20 martie  si pina pe la 1-10 octombrie.. Dupa 1-10 oct nu mai adun plasele le las sa aiba si in stupi ceva propolis pt nevoile familiei de albine ca la primavara va fi tot al meu..

Am in pavilioane plase de rezerva si la orice interventie vad o plasa cu ceva propolis pe ea am luat-o si bag alta curata.

aa..inca ceva..pentru toti care vor sa ma intrebe ceva. Nu vreau sa  vad
Citat din: Bee happy din Octombrie 19, 2013, 03:20:34 PM
Dl Bio ! felicitari pentru stupina
...Eu doar incerc sa-mi fac cit mai bine meseria si atit,.. nu-mi prea place sa fiu felicitat .

RazvanTi

explica-mi si mie cu congelatorul ca la mine al dracu daca se desprinde de pe plasa.
si ce bataie isi ia...
multzam!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

#272
Citat din: RazvanTi din Octombrie 24, 2013, 09:23:41 PM
explica-mi si mie cu congelatorul ca la mine al dracu daca se desprinde de pe plasa.
si ce bataie isi ia...

Al tau e ambitios! Se tine bine! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: RazvanTi din Octombrie 24, 2013, 09:23:41 PM
explica-mi si mie cu congelatorul ca la mine al dracu daca se desprinde de pe plasa.
si ce bataie isi ia...
multzam!!!

Razvane.... sa vad ce plasa ai..

Sa vad cum procedezi sa stiou ce sfaturi sa i-ti dau,..ca ar trebuii sa i-ti iasa smecheria.

RazvanTi

poi de-aia verde de tantari
o bag intr-un sac de plastic la congelator.
il scot de-acolo si o iau la "tocat marunt" cu un batz
jaba....
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Cind pui sita la congelator baga si un URSUS doar la rece.... si cind este deajuns de rece cheama si tu niste amici sa te ajute.

..sau mai bine suite in masina cu ceva amici si hai la mine la ferma sa te invat cum se face...cu URSUS-ul..

Acum stau mai mult la "ferma" .....sunt in mici modernizari ..

RazvanTi

aha... m-ai lamurit pe deplin ... :P
de calcat pe-acolo fii sigur ca voi calca. CAND oi calca este problema
astazi plec si eu pe la "fete" si la "ferma" mea ca nu am mai fost de 2 saptamani.
om vedea ca nu au intrat zilele in sac
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

...azi, profitind ca l-am avut pe cel mic cu mine la ferma, am realizat 2-3 poze cu telefonul  lui.

In aceaste zile iau la mina ramele care le-am scos din stupi le sortez dupa categorii .....si ramele care nu intra la topit le depozitez in vederea pastrarii si dezinfectiei in magazia de rame .

Magazia mea cu rame.

bio

Pentru Razvan T.,....fata de ce aveam in primavara am facut si mici modernizari si la camera de "pastrat ramele"

I-am pus usa metalica.... renovare totala a interiorului... varuit...


captain bee

BRAVO !!!....FOARTE FRUMOS.........dar nu inteleg ce faci cu vizorul de la usa ?????....N-AI SECRETARA SA-TI PROGRAMEZE VIZITATORII ????

bio

...dupa ce introduc in magazie toate ramele, in jur de 1000 rame normale si.... peste 400 caturi de 1/2 care au fiecare cite 9 rame de 1/2 trec la dezinfectia acestora .

..pentru dezinfectie folosesc formol, formaldehida 37% .

Eu consider ca trebuie pus accent si pe dezinfectia ramelor.

..la intrarea in iarna las in stupi doar ramele ocupate de famila de albine si restul ramelor le scot .

PricopArthur

Felicitari pentru ceea ce faci.  Toata stima!
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: captain bee din Noiembrie 16, 2013, 08:15:24 PM
BRAVO !!!....FOARTE FRUMOS.........dar nu inteleg ce faci cu vizorul de la usa ?????....N-AI SECRETARA SA-TI PROGRAMEZE VIZITATORII ????

Sal Cpt Bee...

Usa am luat-o de la Ionutz Dutza--il stii sigur, este coleg de al tauy de servici..:))...-- ca si-a schimbat-o la apartament..:))..de acolo a ramas numarul 5 pe usa ..

..iar chestia cu vizorul... au toate usile metlice vizor, cum le cumperi au vizor ca am luat si la canton o usa si are vizor in echiparea standard.

bio

Citat din: PricopArthur din Noiembrie 16, 2013, 08:18:44 PM
Felicitari pentru ceea ce faci.  Toata stima!

Sal Arthur !..Incerc "sa cresc" si "sa  modernizez" ce am.

Traiesc din albine, .....este ocupatia principala .