dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

nicu64

Trebuie sa- mi exprim public maultumirea fata de reusita lui Vasile, intrucat am avut onoarea de a testa dispozitivul sambata la atelierul cu pricina, iar dupa amiaza l-am luat la forje pentru introdus 1000 de capse. Trebuie sa recunosc ca s-a prezentat foarte bine.
Felicitari Vasile si vasalut APIARDELENI!!
Putini dar buni !

xvader


uve

Bataia este rupta din rai dar nu este cazula sa va bateti pe dispozitive ! =)) Toti cei inscrisi veti fi primii saptamana asta intru-cat am bagat in lucru 10 bucati . La sfarsit de saptamana sa va programati ora la sala ..de forta . Capse sa aveti .Daca va apucati , nu va mai puteti opri !De la cei care doresc si nu mi-au trimis adresa postala ii rog sa o trimita pe MP.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

tassevasi

  Sunt foarte placut inpresionat de ceia ce faceti si le oferiti tuturor posibilitatea de a copia ori incerca  sa reproduca .
   :) In situatia  aceasta nu se  vor mai  produce   laterale  cu noduri ori alte defecte ,ca nu mai patrunde   capsa .
   Sa fiti sanatos   si sa mai veniti cu noutati . :bravo:

delorin I

Eu inca astept detalii despre costurile celui electric! Si despre momentul cand va fi gata!

uve

Citat din: delorin I din Aprilie 10, 2013, 11:58:50 AM
Eu inca astept detalii despre costurile celui electric! Si despre momentul cand va fi gata!
La 1250 de lei puteti avea chiar si saptamana viitoare dispozitivul cu actionare cu piston pneumatic nou . Va scriam ca inca mai caut solutii pentru a-l putea face la preturi mai mici : actionare cu cilindru cu sectiune mai mica ( mai ieftin)+ suplimentarea fortei  cu parghii,actionarea cu doi cilindrii(mai ieftini) sau cu furtun de pompieri .Pentru ca solicitarile pentru varianta cu actionare  manuala au fost mai mari am concentrat eforturile pe optimizarea acestei variante Mult mai ieftina : 250 de lei cu transport si piese de rezerva incluse.Vom avea mai multe pareri dupa ce vor ajunge la beneficiari .Vineri sau luni le voi expedia .
Multumesc pentru intelegere ! ^:)^ :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Citat din: tassevasi din Aprilie 09, 2013, 10:00:52 PM
   sa mai veniti cu noutati . :bravo:
De noutati sigur veti mai avea parte anul acesta : stupul cu izolatie de lana va intra curand in fabricatie si va fi fi plasat in 10 stupine din tara pentru a fi studiat si a putea prezenta concluziile la targul mierii de la Blaj in 2014, apilift cu actionare electrica , modernizat, care se va adapta la manerele de inox produse de noi(sunt numai schite, cu sistem de culisare cu rulmenti liniari si suruburi cu bile ca la sistemele CNC) ,  suporti stupi cu grinzi lamelare, demontabili, topitor solar cu concentrator de lumina,pe aer cald sau aburi . Cu bataie lunga este combaterea varoa cu metoda noua ( metoda care cere foarte multe experiente) Cu bataie foarte lunga este generatorul de curent cu motor cu ardere externa (nici nu l-am studiat la scoala), motorul Stirling.Ar fi deosebit de util in pastoral.Sunt convins ca multe altele vor apare din discutiile pe acest forum .  :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Suna interesant :bravo: :bravo:, așteptam cu nerăbdare noile produse, te asigur de tot sprijinul meu, Felicitări și spor la..creat. =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

uve

Citat din: Porfy66 din Aprilie 08, 2013, 11:20:30 PM
@UVE
O precizare va rog dle Vasile! Capsele din sipca laterala trimisa in colet sunt introduse cu dispozitivul prezentat mai sus? Daca da mi se pare super. Foarte frumos cu foarte multa acurateze si cel mai important e ca nu se crapa sipca. Eu am un dispozitiv de introdus 5 capse odata, cumparat de la un targ apicol care functioneaza la ramele din tei dar la cele de brad le crapa.
Ma abonez si eu sa cumpar un astfel de dispozitiv! Treceti-ma pe lista!
:yes:
:hi: :hi: :hi:
Maine va pleca dispozitivul spre dumneavoastra !(unul va ajunge la Brodina , Suceava)
Cu respect , Vasile Urcan
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Un filmulet cu dispozitivul , fara pretentii artistice .
dispozitiv gaurit
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

tassevasi

 :)  Bravo  domnule  a esit de nota 10+   =D> =D> =D>
   Multa sanatate .

crombra

Citat din: uve din Aprilie 24, 2013, 09:07:27 PM
Un filmulet cu dispozitivul , fara pretentii artistice .
dispozitiv gaurit
Felicitari Vasile,  simplu  si  profesionist realizat. Ma bucur ca mai sunt si alti Minitehnicusi pe forum.
Si realizarea este de exceptie.  :bravo: :bravo: =D> =D>
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

De 2 zile sunt fericitul posesor al unui astfel de dispozitiv, insa fiind ocupat cu albinele (s-au facut stropiri la rapita), nu am avut timp sa postez impresiile!
Nota 2000+!

:bravo: :bravo: :bravo:

Realizare de exceptie, mana de gospodar, mod profesionist de prezentare!
Dispozitivul a venit la pachet cu toate cele necesare montarii/demontarii, cu subansamble pentru gaurirea ramelor 1/1, 3/4, 1/2, cu suruburi si ace de perforare de rezerva, capse.

Asta denota seriozitate si respect fata de client!

Felicitari!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Citat din: uve din Aprilie 24, 2013, 09:07:27 PM
Un filmulet cu dispozitivul , fara pretentii artistice .
dispozitiv gaurit

am si eu o intrebare, nu se poate face cu actionare de sus in jos cu o singura mana ? Ma refer la actionarea manerului.

uve

#104
Citat din: PACO din Aprilie 25, 2013, 01:31:10 PM
am si eu o intrebare, nu se poate face cu actionare de sus in jos cu o singura mana ? Ma refer la actionarea manerului.
Va rog sa ma credeti ca am studiat toate variantele posibile(a luat mai mult finisarea decat conceptia initiala) A fost si aceasta varianta luata in calcul (sursa de inspiratie -ghilotina manuala de taiat tabla ).Ce neajunsuri am intampinat : distributia pe doua planuri , orizontal si vertical ,deci mai mult spatiu in pozitia de "repaus ", mai greu de pastrat si transportat , actionarea cu o singura mana (forta nu se mai imparte la doi ), actionarea pe vertical imi obstructiona accesul facil la axe pentru a pune bucsile.Pentru ca la actionarea manetei se imprima dispozitivului un efect de rotire, trebuia sa prevad posibilitatea de a-l prinde de masa sau banc de lucru (sau sa-i fac un suport care complica lucrurile).Ideea era sa fie cat mai mic, sa fie mobil, sa se schimbe foarte usor axele(am adoptat varianta cu bucsa elastica crestata), axa sa-si pastreze forma , sa nu se indoaie  (am pus role de la rulmenti cu ace) , rolele sa-si pastreze coaxialitatea cu gaurile din partea activa a dispozitivului (prinderea intre doua suruburi M5 nu a dat rezultate).Dar cum japonezii termina azi un produs si maine incep perfectionarea lui cred ca totul este perfectibil . Multumesc tuturor acelora care m-au sprijinit sau incurajat , multumesc in mod special domnului Eugen Filimon (APICOLU) din Alba Iulia de la care a plecat necesitatea aparitiei acestui dispozitiv .
Sunt convins de un lucru : cine gaureste 100 de rame se va indragosti de acest dispozitiv(dupa prima folosire creeaza dependenta!)
Sa dea Domnul vreme buna , sa va puteti bucura de un sezon apicol reusit !! :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231