Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Urmare unui link (www.eas.ro) dat de unul din colegii nostri ce a trecut pe la Targul din Bucuresti am luat legatura cu o firma ce se ocupa cu sisteme de supravegere video si gsm.
Pentru o stupina stationara cum este a mea ar fi buna o supraveghere video.
Pentru  pastoral s-ar preta una prin gsm.

Noi stim putine lucruri despre acest subiect dar domnul cu care am luat legatura prin mail stie mai multe.
Ii voi da linkul la acest subiect si-l voi invita sa participe la discutii si sa ne raspunda la intrebari (solicitari)

PS La Targ am inteles ca s-a prezentat urmatoarea camera http://www.eas.ro/index.php?cod_produs=475

viorel_v2000

In primul rand voi reda mai jos raspunsul pe care l-am primit la cateva intrebari puse de mine. In contest veti intelege ce l-am intrebat.

Stimate domnule V.

Firma noastra pune la dispozitie sisteme de supraveghere vidoe si sau GPS de la echipament in sine pana la sistemul complet functional, la cheie, numai ca aceste echipamente consuma destul de multa energie electrica. Aplicatia prezentata de noi la targul de miere se preteaza acolo unde energia electrica este un aspect valoros si foarte putin disponibil.



Pentru sutupini stationare, unde energia electrica nu reprezinta o problema avem solutii de supraveghere de la 1 la oricate camere, inregistrare atat locala (pe echipamentul de inregistrare) cat si la distanta. Camerele video pot fi si cu infrarosii (pentru noapte) pot fi si in sistem PTZ (Pan tilt zoom – mai exact miscare pe 3 axe + posibilitatea de a apropia si indeparta cadrul) automat sau la comanda de la distanta. Avem in oferta si echipamente care pot functiona in coditii extreme de temperatura, gen -20 ..+ 50 Grade celsius.



Referitor la monitorizareap ozitiei GPS a stupului in sine se poate face. Avem echipamente mici, de marimea aproximativa a unui breloc, care se pot monta oriunde. Aceste echipamente au receptor GPS, ce comunica pozitia la cerere prin intermediul unei conexiuni mobile internet sau prin SMS. Aceasta implica in fiecare dispozitiv instalarea unei cartele SIM GSM.




viorel_v2000

De ce asi avea eu nevoie la casa(stupina) mea.
Pentru ca am probleme cu hoti mi-asi dori un sistem care sa inregistreze zi si noapte orice eventuala miscare in zona. Intentionez ca in acest fel sa descurajez eventuali intrusi si sa-i pot identifica pe musafiri pentru ai da pe mana politiei.

Patru camere video (pentru inceput doua) cu infrarosu, un sistem de inregistrare si eventual alimentarea cu energie sa nu fie intrerupta de o pana de curent.

OtoVirgil

    Respectiva camera este excelenta pentru cine doreste cadre in instanta . Are insa pe langa cost unele neajunsuri . De fapt nu stiu daca ma exprim bine, mai trebuiesc aduse ceva imbunatatiri,  dupa care este ca un paznic .
  Stiu ca este permis de aceea fac trimitere la : http://www.produselealbinei.ro/?sitem-de-alarma-pt-pastoral,76
 
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

pharaonu75

#4
@OtoVirgil - pai dezvoltati subiectul aici, asa cum promiteati pe site-uldumneavoastra!
Cu siguranta sunt doritori, care abia asteapta sa "vada" ce aveti de spus!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

ii o idee super si costurile sint mici, merita facut. hai cu detalii si sint convins ca no sa se zgirceasca nimeni
:hi: :hi: :hi:

OtoVirgil

#6
  sa luam pe rand
    1. sa-l numesc CLASIC - pe cat ii de simplu pe atat de eficient . Nu-i mare filozofie : fiecare stup are un contact si o mufa pt legatura . Montajul consta intr-un releu care-i mereu alimentat . In momentul cand am o interventie pe circuit (o vandalizare) circuitul imi comanda ce doresc . In cazul de fata eu am dorit un telefon (GSM) dar poate fi la fel de bine actionata o goarna (sirena) in caz ca sunt in apropiere .  Mai am nevoie  pe langa montaj, circuit, de un telefon si un acumulator ; Ca si carcotas pot spune ca influenteaza albinele faptul ca in exteriorul stupului "circula" curent . !!??

  O alta modalitate este sa imprejmuiesc intreaga stupina, sau calea probabila de acces cu un circuit care sa-mi dea comanda.

   poza 1 -> circuit ce trebuie montat pe stup
   poza 2 -> instalatia pt 10 stupi cu/+ montaj

   2. camera video -  SOFT - este perfecta dar trebuie protejata/sustinuta de un alt circuit care sa-mi "spuna" cand are loc efractia . Asta in cazul in care nu stau 24 din 24 cu ochii pe monitor sa vad ce se intampla . Are partile ei bune :
       -  poate fi actionata de la distanta prin SMS
       -  are un card de inregistrare atat video cat si sunet
       - am imagine si sunet de la fata locului
       - poate fi montata in orice loc unde am semnal GSM
       - consum redus (1W)
       - in functie de lentila pot stabili distanta si pot "vedea" noaptea
       - carcotas -> pot sa-mi deduc TVA-ul ;

  cam asta-i
   am plecat de la ideea ca nu sunt om daca cineva imi vandalizeaza ceva ce-mi apartine ! cel putin in ziua aia vorbesc singur
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

Calin Catalin

Este foarte interesant si cred ca si eficient, iar prima varianta este si ieftina. Cum ati realizat conexiunea la telefon pentru a se face apelul?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

OtoVirgil

  Trebuiesc "scoase" cele 2 contacte de la apel . Eu am scos si alimentarea . Daca nu aveti ustensile/scule pt asa ceva ii mai bine de mers la orice service de GSM  . Nu-i cine stie ce .
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

Calin Catalin

Iertati-mi nestiinta. Cum faceti ca telefonul sa apeleze un anume nr?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

OtoVirgil

 telefonul respectiv (de care vorbim) este al sistemului de alarma / dedicat ei si numai ei . Ramane la stupina/locatia respectiva .  Ii "introduc" numarul la care doresc sa sune a.i. prin apelare sa faca acest lucru si numai acesta -> nimic altceva  . Conditie esentiala : Existenta Semnalului GSM atat la emisie cat si la receptie .
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

Popescu Gheorghe

 Stimate D-le Otto va rog daca se poate un numar de telefon la care puteti fi contactat pentru eventuale lamuriri.In caza ca nu poate fi publicat rog un pm.Cu multe multumiri anticipate,raman in asteptarea raspunsului.

Kov iulian

Treaba asta am facuto si eu acum 2 ani , si vreau sa dau niste sfaturi , cautati un talefon caruia sa ii tina bateria cit mai mult,alegeti o retea mobila care are semnal suficient in acea zona, dezactivati blocarea automata a tastaturi , blocati apelurile de de intrare (chiar daca e nr nou , sunt tot felul de glumeti care apeleaza nr la intimplare si exista riscul sa dispara nr de tel (al Dumneavoastra ) pe care tel e setat sa il apeleze. Armarea sistemului e simpla , formati nr de tel  (al dumneavoastra) pe tel de la stupina numarul va ramine pe ecran zile in sir, cind cineva a intra in stupina va activa un releu ceva care va activa tasta de apelare) .  treceti acel numar de tel din stupina,pe tel care il purtati asupra Dumneavoastra ca  "Alarma Stupi" in agenda(eventuel ii alegeti si o alerta speciala, unele tel au optiunea de a alege un ton de apel special pt fiecare nr ) Eu anul asta mi-am luat mai multi senzori de miscare  care vor actiona acel tel . (mai am in lucru inca citeva jucari ,dar e secret nu le voi spune aici )  :D :D :P :P :P :P

ni_nacu

Alarma pe telefom mobil e utila doar in cazul in care exista si supraveghere video conectata la internet.
Altfel e un stres in plus.Poate fi o alarma falsa si va provoaca doar stres !
Solutia adevarata este ca un sistem de alarma sa fie conectat la un dispecerat de monitorizare,unde un dispecer poate lua legatura cu persoane din lista de contact prestabilita,sau de ce nu daca e o zona apropiata de un oras poate trimite chiar o echipa de interventie.(Firmele de paza isi ofera intre ele servicii de interventie) 
Cam cat costa ceva echipamente de supraveghere ?
http://www.supraveghere-camere.ro/    una din cele care fac vanzari online.


Kov iulian

Mi-am montat in stupina , care acum e in pastoral senzori de miscare 6 bucati, am un acumulator auto acolo , apoi un invertor (unda dreptunghiulara , nu am bani pt ala cu sinusoida pura ) care ridica de la 12 v  DC la 220 AC , (am optat pt senzori cu alimentare la 220 v pt ca erau mai ieftini ca cei la 12 V , dar si pt a folosi un cablu mai subtire , la 12 v pt aceasi putere cere un curent mai mare ,deci un cablu mai gros,dar la 220  folosesc cablu  telefonic ) dar intimpin unele probleme , am un consum prea mare fata de cel indicat pe cutia senzorului(0.45 W ) , ei bine mie toate 6 imi consuma 15 Wati pe ora ( adica 2.5 W pe senzor ), a doua problema ar fi ca din cind in cind aleatoriu imi da alarme false . care sa fie problema ? nu le plac senzorilor unda dreptunghiulara? sa pun un filtru ca sa mai netezesc un pic forma undei ?