Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

Ionel_Cluj

Am ceva nedumeriri si as aprecia daca m- ati ajuta sa le descurc Am verificat stupii in urma cu doua saptamani si atunci era in regula Acum nici o matca nu s-a mai ouatsi este putin puiet capacit E drept ca la noi in zona nu mai este nimic de cules .totul s-a uscat Le-am dat sirop o data la trei patru zile si doar cate 100 ,200ml caci asa mici imi sunt hranitoarele .Mentionez ca miere capacita au as zice eu destula pentru iarna ca nu le-am luat-o.

mmacreanu

Citat din: Ionel_Cluj din Septembrie 01, 2012, 10:10:40 PM
Am ceva nedumeriri si as aprecia daca m- ati ajuta sa le descurc Am verificat stupii in urma cu doua saptamani si atunci era in regula Acum nici o matca nu s-a mai ouatsi este putin puiet capacit E drept ca la noi in zona nu mai este nimic de cules .totul s-a uscat Le-am dat sirop o data la trei patru zile si doar cate 100 ,200ml caci asa mici imi sunt hranitoarele .Mentionez ca miere capacita au as zice eu destula pentru iarna ca nu le-am luat-o.

Ionel, eu sunt incepator, dar dupa flloarea soarelui matcile au un indemn de a depune oua mai puternic, asa am vazut la mine, adica in luna august au inceput sa umple bine de tot ramele cu oua, binenteles ca tb sa ai rame goale in cuib pt asta. Daca am vazut ca s-au apucat de treaba am dat vreo 10 zile cate 100ml sirop cu protofil in fiecare seara dupa ora 20:00, roiurile cumparate pe 4 rame in iulie le am acum pe 6-7 rame si in fiecare am cel putin 3 rame pline cu oua/larve/puiet capacit ... la inceput si eu aveam cam rar puietul dar nu aranjasem ramele cum trebuie in cuib cred, am descoperit repede ca albinele aleg singure pe ce rama sa faca puiet si pe ce rama sa bage siropul oricum ar fi aranjat eu ramele, asa ca le-am pus in cuib pt ouat pe cele preferate de regina dar nu cele negre ca imi ies albinele mici mici mici :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

Citat din: Ionel_Cluj din Septembrie 01, 2012, 10:10:40 PM
Am ceva nedumeriri si as aprecia daca m- ati ajuta sa le descurc Am verificat stupii in urma cu doua saptamani si atunci era in regula Acum nici o matca nu s-a mai ouatsi este putin puiet capacit E drept ca la noi in zona nu mai este nimic de cules .totul s-a uscat Le-am dat sirop o data la trei patru zile si doar cate 100 ,200ml caci asa mici imi sunt hranitoarele .Mentionez ca miere capacita au as zice eu destula pentru iarna ca nu le-am luat-o.

  Ca sa te consolez iti spun ca nici eu nu mai am in unii stupi puiet necapacit si cel putin in una deloc puiet. Totul este din cauza acestei secete nenorocite. Am mai spus, nu e exclus, ca daca da o ploaie buna si apare iar polen in natura, unele matci sa reinceapa ouatul si sa mai scoata un rand de puiet. Atunci atentie la rezervele de miere, ca vor fi consumate si din natura nu prea mai au ce aduna, in afara de zonele unde sunt culesuri tarzii (iulisca, solidago, balsamina etc).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ionel_Cluj

Am vrut de fapt sa intreb daca este posibil ca din cauza lipsei hranei in natura (si eu le dau putin cam 100-200ml la trei patru zile)sa se depopuleze in doua saptamani .Am fost dezamagit caci am crezut ca daca au in cam jumatate din stupi miere pe rame pana la jumatatea ramei pe 5 -6 rame intr-un stup este suficient daca le dau sirop cu protofil si ceai de plante ca sa nu se depopuleze masiv .CE pot face ca sa stopez procesul de depopulare?

puiu


bucovineanu

Citat din: Ionel_Cluj din Septembrie 02, 2012, 11:39:21 AM
Am vrut de fapt sa intreb daca este posibil ca din cauza lipsei hranei in natura (si eu le dau putin cam 100-200ml la trei patru zile)sa se depopuleze in doua saptamani .Am fost dezamagit caci am crezut ca daca au in cam jumatate din stupi miere pe rame pana la jumatatea ramei pe 5 -6 rame intr-un stup este suficient daca le dau sirop cu protofil si ceai de plante ca sa nu se depopuleze masiv .CE pot face ca sa stopez procesul de depopulare?
E foarte posibil ca familiile sa fie puternic infestate cu varroa. Odata cu eclozarea ultimului puiet toti parazitii ajung pe albine si depopularea este rapida. E necesara tratarea rapida si nu o singura data. Nu ai spus cand si cu ce au fost tratate. Este o cauza posibila si foarte probabila.

Ionel_Cluj

De fapt nu m- am exprimat prea bine ,nu au murit albinele ,ci doar am presupus ca se vor depopula din cauza ca nu oua matcile si mai este f putin puiet capacit. Tratamentul cu varachet l-am inceput chiar aseara si il voi repeta peste 7 zile .Inaprilie le-am facut primul tratament cu repetare dupa 7 zilesi apoi asta de ieri In rest nu le-am dat anul asta decat ceai de plante cu protofil in sirop

cosmin30

si eu am putin puiet capacit in aceasta perioada... necapacit, doar la familiile mai slabute, dar asta se intampla in fiecare an. acum 2 ani, la 1 septembrie, am avut o famile  care nu mai avea deloc puiet, dar nu a avut nici o problema cu trecerea iernii...

stefan1

Citat din: Ionel_Cluj din Septembrie 02, 2012, 02:45:20 PM
De fapt nu m- am exprimat prea bine ,nu au murit albinele ,ci doar am presupus ca se vor depopula din cauza ca nu oua matcile si mai este f putin puiet capacit.
...

  Cresterea puietului este o munca epuizanta pentru albine. Albinele care au crescut puiet au sanse mai mici sa iasa in primavara, in schimb cele care nu cresc puiet in toamna, isi pastreaza o viata mai lunga si ies fara probleme in primavara. E mai rau cand cresc puiet pana tarziu si cand frigul si lipsa de polen face ca ultima generatie de puiet sa fie compromisa (toamna se mai pot vedea pui care nu mai pot ecloziona si sunt scosi de albine si carati din stup, sau pui care ies dar nu-si mai pot forma corpul gras si mor inaintea albinelor care i-a crescut).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Apropo dragi colegi la mine in zona anul acesta a fost o altfel de problema polen imi aduce si acuma destul dar miere nu au strans nimica iar problema cu ponta o am si eu puiet pe maxim 2 rame si alea pe cate o jumate de rama in rest trebuie sa le dau pt copletarea hranei pt iarna si se vede cu ochil liber cum se uzeaza albina (siropul este facut depa reteta lui Gică Romanescu )si acum am luat ceva sirop la fel ca dulcofuct la 3.7lei/kg de sirop

bucovineanu

Desi ar parea ca e in defavoarea unei bune iernari, faptul ca albinele au oprit sau vor opri cresterea de puiet mai repede decat intr-un an normal, e si un lucru bun pentru ele. Odata, faptul ca nu mai cresc puiet, duce la economisirea, daca se poate spune asa, a rezervei de pastura, rezerva ce va contribui la cresterea unor generatii de puiet in primavara, puiet ce va contribui mai rapid la schimbarea generatiilor. Pe de alta parte, o perioada mai lunga fara puiet in stup contribuie la franarea dezvoltarii varroa. Tratamentele facute in lipsa puietului vor avea eficienta maxima. Romanul are o vorba: "tot rau-i spre bine."Asa ca nu trebuie sa ne facem griji prea mari. Stiu ele mai bine decat noi ce au de facut.

albinlei

buna ziua! ce se intampla daca familia de albine ierneaza numai pe miere din sirop administrat?nu am avut miere deloc in cuib!

dorindafi

daca siropul a fost facut cu menta,coada shoricelului,provizii pe saturate shi familia e bine populata statzi de vorba la primavara  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Pana pe ce data pot da sirop pentru completarea rezervelor pt iarna? si ce este mai indicat sa dau? concentratie 2/1 sau 1/1?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Mihai Sergiu

concentratia pentru rezerve de completare este de 2:1 dar ar fi trebuit facuta inainte ca albina care ierneaza sa ajunga sa il proceseze iar siropul trebuie administrat cel tarziu pana in 20 septembrie cel putin asa am citit in calendarul apicol
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!