parafinarea corpurilor

Creat de apivasmob, Ianuarie 17, 2013, 04:15:20 PM

« precedentul - următorul »

4unix

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2013, 01:15:25 PM
Si daca dai  :beer: :beer: iti mai atasez si o fisa tehnica! :wink2:
Asa raspuns merita un tsunami de  :beer: .

Multumesc tare mult.  :hi: :hi: :hi:

Kiwi Bee

Eu unul nu inteleg de ce pune aracet(sau asa ceva) ca dupa aceea sa puna cutia in baia de parafina.

In NZ se foloseste parafina simpla doar sa fie cit mai ieftin. Cutiile Langstroth au laturile dintro singura bucata(exact ca si in acest film).
Despre temperatura parca nu sa spus nimic in film. In NZ atunci cind se sterilizeaza o cutie in baie de parafina(sa zicem in urma infectarii cu loca americana) se tine cutia in baia de parafina pt 15 minute la 160 de grade celsius.

florin_apis

Eu am toate lazile parafinate.Daca temperatura de fierbere este destul de ridicata,si lasate la scurs corpurile,nu se mai face pojghita de parafina la suprafata lazii si nu se ia pe maini vara cand este cald.Daca temperatura este prea ridicata se carbonizeaza corpurile la suprafata,sau se poate aprinde parafina.Atunci cand fumega,are in jur de 160 grade.
Anul trecut am vopsit cateva funduri parafinate si vad ca pana acum vopseaua rezista,nu s-a scorojit.

cristian bh

pharaoanee dau si eu niste  :beer: :beer: :beer: :beer: ^:)^ca m-am lasat indus de tipul de cleme ce le am si care se deschid doar la 45 grade si analizand clemele prezentate de tine intradevar ele basculeaza minim90grade fiind prinse de talpa iar in locul surubului cu cauciuc sa montat cu alt surub  rama de strangere.bingo

mosunick

#19
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marianpitesti

Stie cineva de unde se poate cumpara parafina?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Intreb pe cxei care au parafinat

.. este adevarat ca albinele nu ar mai propoliza echipamentul apicol parafinat ???

Am ceva probleme la magaziile de recolta..... ca le cam propolizeaza albinele si as trece la parafinarea lor.

BODOKI

Buna ziua' in vara aceasta am parafinat in jur de 100 lazi si sant foarte multumit de rezultat si intradevar nu maipropolizeaza albinele lada  asa tare.

mosunick

Am folosit incepand cu iulie corpuri de stransura parafinate anul acesta. Nici urma de propolis pe ele dupa FS. Pe ramele din caturi, da (in zona de contact dintre rame), dar nu pe corpuri.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

Citat din: bio din Octombrie 17, 2013, 02:30:37 PM
Intreb pe cei care au parafinat

.. este adevarat ca albinele nu ar mai propoliza echipamentul apicol parafinat ???

Am ceva probleme la magaziile de recolta..... ca le cam propolizeaza albinele si as trece la parafinarea lor.

Da e adevarat  nu le mai propolizeaza asa de tare  unde e parafina.
Eu dupa ce am parafinat corpurile pe interior am razuit cu un spaclu pana la lemn toata lada ca sa nu imi intre parafina in ceara si in propolis.
Dupa ceva timp pe interiorul lazi au propolizat un pic nu vizibil ci in sensul ca sa schimbat culoare lemnului.

bio

Va multumesc pentru informnatii .. :thanks:

stupAS

 
   Va dau informatii verificate industrial nu de pe youtube sau ca asa cred eu si ca imi dau si eu cu parerea ca nu am ce face.
   Eu fierb stupii in parafina, mai exact ceara microcristalina alimentara (e folosita in industria alimentara pentru parafinarea cutiilor de lemn pt branzeturi, etc), deci marfa e buna nu e toxica. Aceeasi marfa e folosita si in occident .

Ce pot sa va spun eu din experienta:
  E o metoda rapida, foarte durabila, cost echivalent cu vopsitul (vopsit cu o vopsea pentru stupi de calitate, special pt lemn), adica ~ 10 lei/ stup .
  Componentele stupului se fier in ceara cateva minute (1-2-3 minute) la o temperatura de ~ 130-150 C.
  NU va luati dupa toate filmuletele de pe youtube unde zic ca trebuie fierti 8 -10 minute, alea sunt prostii, eu va spun din experienta mea si a a altor fabrici occidentale care folosesc acest proces industrial, nu acasa pt 20 de stupi.
  Atentie!! nu folositi componente de stupi care nu sunt facute din scandura uscata la 10-12 % pt ca va ve-ti trezi cu spuma care va da afara din vas.
  Vasul in  care fierbeti il faceti neaparat din tabla inox de 1 mm, nu mai subtire  pt ca se va indoi si se va rupe sudura si nici tabla zincata pt ca de la caldura va pusca zincul si ve-ti avea stupi parafinati negri si toxici !
  Un vas va costa ~1400 lei facut din inox 1 mm si cu picioare solide + capac (capacul merge si din tabla zincata, nu e indicat dar merge).
  Dimensiunea sa fie in concordanta cu ce stupi folositi, numai sa calculati dimensiunile bine sa va iasa dintr-o coala de inxo de 2 x 1 m .
  Cuva trebuie facuta la cineva care sudeaza in inox.


  Procedeu:
  Cand cumparati ceara daca se poate sa o cumparati sub forma de fulgi, chiar daca e putin mai scumpa, e mai usor de topit.
   Daca aveti acces la ceara in caramizi timpul de topire pt a fierbe stupi verticali (acum nu imi aduc aminte exact cantitatea cam 150 kg) e nevoie de 5-6 ore pt a o topi si aduce la temperatura de 130 C.

   Sursa de incalzire poate fi un mic aragaz cu doua ochiuri pe gaz (aprindeti amble ochiuri), va topi si ceara si va fi usor de intretinut temperatura necesara.
   In varianta romaneasca merge si cu foc de lemne, e periculos, oricum ceara nu se aprind atat de usor cum scriu cei pe youtube.

   Daca nu aveti un termometru pt temperaturi mari atunci cand auziti ca ceara clantane in vas puteti introduce componentele cu grija, fara graba, 1-2 minute maxim.
   Scoateti eliminati excesul cu un trafalet cu burete: trebuie doua persoane una care scufunda componenta una care tine trafaletul in ceara sa fie moale si freaca componenta dupa ce e scoasa de excesul de ceara.

   Ma rog, desigur daca aveti banii puteti sa va faceti tot sistemul care e pe youtube (in filmuletul unde ii si vopsesc).
   Dar cu siguranta merge si asa cum am descris eu, totul e sa nu va grabiti.

    Daca va intereseaza de ce e buna parafinarea va pot raspunde, doar sa imi scrieti.

    Pt cei care corecteaza gramatica: aici nu e ora de literatura.
   
    Incercati sa fiti mai civilizati pe forum nu certati lumea ca isi expune parerea sau experienta.
     

   
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

SERBAN VASILICA

Va salut pe toti. Am 150 de caturi noi, si vreau sa le fierb in parafina cu saciz, Asa am citit pe acest forum, scris de Andrei Calinescu, din Franta. Parimise ca el zice ca procentul este 50 - 50. Aici am citit alt procent. Personal am cumparat 150 kg. colofoniu - saciz. Parafina o iau in primavara. A folosit cineva parafina cu saciz? Multumesc.

pistol28

Procentul mi se pare cam mare.

incercarea diferitelor proportii 5 % , 10%, 15%,  sacaz.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi