parafinarea corpurilor

Creat de apivasmob, Ianuarie 17, 2013, 04:15:20 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Ce parere aveti pro sau contra parafinarii cutiilor.
Sanatate tuturor apicultorilor

albinasebes

nu am parafinat pana acum, dar vreau sa incerc. am inteles ca e un lucru durabil. numai ca trebuie lasat corpul in baia de parafina sa fiarba cel putin 5 minute, sa patrunda bine.
nu stiu daca se mai poate vopsi peste, dupa ceva vreme.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mosunick

Se poate si vopsi, dar imediat dupa ce s-a scos din baia de parafina si s-a uscat un pic. Dupa ce s-a racit parafina nu mai adera nicio vopsea...
Nu stiu ce vopsea se foloseste, dar va indic unde am vazut asta

Dipping of beehives components in hot wax
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

emilavram


PricopArthur

Multumesc pentru film. Sunt teribili oamenii astia. De la dispozitivul de asamblare, pana la stativele de uscare.
Privitor la parafinare, am incercat cu pensula cu un amestec de ceara, propolis si ulei de in, si se scoroja dupa 1 an. Probabil temperatura cerii nu a fost suficienta, sau lemnul prea rece.
Miere multă şi inimă curată!

4unix

Ma tot uit la dispozitivele de blocare si nu inteleg cum sunt construite, pricep, sau presupun,  ca reglajul fata de piesa de asamblat se face din tija filetata amplasata in partea superioara, dar mai mult nu inteleg, poate ma puteti lumina voi.
Super meseriasi, dar am observat o groaza de noduri, chiar urate, la corpurile incheiate.

Numai bine!

apivasmob

Pana la urma este bine sa se parafineze copurile sau nu.
Sanatate tuturor apicultorilor

Obombo

Este bine din doua motive, protejeaza lemnul si sterilizeaza stupul, dar e rentabil doar pentru un numar mare de lazi. In plus, e periculos.

cristian bh

Citat din: 4unix din Ianuarie 18, 2013, 08:05:48 PM
Ma tot uit la dispozitivele de blocare si nu inteleg cum sunt construite, pricep, sau presupun,  ca reglajul fata de piesa de asamblat se face din tija filetata amplasata in partea superioara, dar mai mult nu inteleg, poate ma puteti lumina voi.
Super meseriasi, dar am observat o groaza de noduri, chiar urate, la corpurile incheiate.

Numai bine!
dupa cum se observa e un sistem doua parti fixe si doua parti  cu balamale iar acea tija e fixa si preseaza cu a doua bara orizontala sa stranga mai sus,tot ansamblul e unul singur din cleme de presare modificat iar prinderea e probabil cu ceva bila asa mai alungita nu-mi vine acuma cum se spune gen butoias si strans din lateral cu arc ce se elibereza din stringere cand se apasa clemele cu ambele maini simultan 

salixbabilonica

Modul in care pune corpul parafinat dupa ce -l scoate din baie,e total defectuos,parafina se raceste si cea in exces va forma briuri ce vor trebui ,,raschetate".Daca se foloseste strict parafina,te vei ,,minzali'' pe miini cind va fi cald afara.Stupul parafinat(mai bine zis tratat printre altele si cu parafina) nu poate fi vopsit,pt simplul motiv ca nu se mai lipeste nimic de el.Metoda este deosebit de ieftina raportata per ,,cap ''de stup.In niciun caz nu e periculoasa asa cum se afirma mai sus,in niciun caz nu se tine corpul 5 minute pt ca nu o sa mai ai corpul intreg!!! :uimit:

pharaonu75

#10
Citat din: 4unix din Ianuarie 18, 2013, 08:05:48 PM
Ma tot uit la dispozitivele de blocare si nu inteleg cum sunt construite...

Uita-te mai atent  :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si daca dai  :beer: :beer: iti mai atasez si o fisa tehnica! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#12
Se gasesc pe net, la 15-20$ bucata

Cautati pe Google vertical handle toogle clamp sau cleme manuale verticale
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Din ce am citit pe net atat francezii cat si cei din USA si Canada trateaza in amestec parafina 75%  si colofoniu 25%.
Tipul de parafina nu imi este clar din care se foloseste, dar e cert ca e important sa fie o parafina speciala pentru tratarea lemnului, cu coeficient de patrundere in lemn adecvat grosimii lazilor.
Daca are cineva date in plus despre tipul de parafina, asteptam indicatii...
Eu unul intentionez sa imi tratez astfel toate viitoarele lazi.
O zi faina!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube