Condens pe folie

Creat de apivasmob, Noiembrie 19, 2011, 07:09:29 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Este prima data cand iernez familiile cu folie peste cuib.Astazi cand am facut o verificare am obserbat ca majoritatea au facut condens la unii mai mult la altii mai putin.Intrebarea este cum pot sa scap de ea? Mentionez ca stupii sunt cu fund plin ,podisorul cu plasa 1/3 iar la capac am aerisiri cu sibar.Folia am indoit-o dupa diafragma si corespunde cu plasa din podisor si am mai marit aerisirea din capac . Sper sa se rezolve .Astept de la voi un sfat sau o confirmare daca am facut bine sau nu.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristian87

eu as scoate folia
pana in martie tot condens va face
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

orbanstefan64

fara folie la iernare horn!!!!

dan motu

lasa o fanta de 2 centimetri deschisa in partea opusa cuibului

apivasmob

Asa a fost si acum am marit fanta. Astept rezultatul .Voi vedea peste cateva zile daca da rezultate.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristian87

poti lasa si o mirinda ca tot condens va face
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

orbanstefan64

 eu pun in prima decada a lunii  Martie dar si asta depinde de vreme

cristi ciuc

Eu la stupii cu fundul plin pun folia în aprilie (Condiţii Ciuc). Împachetarea o fac numai cu ziare.
În această iarnă experimentez pentru prima dată folia (peste ziare) la doi dintre cei cu fund antivaroua. Să vedem ce o să iasă.

Kiwi Bee

La fundul plin ma inclin sa spun ca metoda "Warre" ar fi una din cele mai optime(vezi topicul cu stupul Warre).

apivasmob

Am rezovat treaba cu condensul , am eliminat folia de peste rame pana la primavara februarie-martie.
Sanatate tuturor apicultorilor

Blondu

Pune ziarele pe folie ,adica impinge punctul de formare a condensului(punctul de roua) desupra ei.

bta

am cativa stupi ,, pat cald'' cu fund plin ,si sunt acoperiti cu folie,si am condens mare desi am lasat fanta de aerisire de doi cm in partea opusa urdinisului...! daca scot folia si pun ziare direct pe rame ...este bine??? (peste folie am sita de transport; pe sita am ziare si o paturica la care am lasat o fanta de un cm) va rog niste sfaturi!!!

mape 48-petru manea

pune folia cu o fanta de 2 cm in partea opusa urdinisului,peste folie paturica si deasupra ziare si pe urma sita care de fapt o pui ca nu ai unde

gheco

Folia inchide stupul in partea superioara aproape ermetic. Daca nu ai fundul stupului cu sita este necesar sa renunti la folie si sa faci aerisirea stupului tip horn (prin urdinis si aerisirea superioara).
In cazul fundului cu sita, bioxidul de carbon si vaporii de apa ( mai grele decat aerul) rezultate de la ghemul de albine coboara, iar aerul urca. Aerul cald se pastreaza in partea de sus.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

justy

#14
Astazi am facut o verificare si ma declar multumit pentru felul in care ierneaza familiile ce au folie si la cei cu fund si la cei cu sita. Am 2 cazuri de condens mai accentuat insa per total e bine!
Daca doriti sa vedeti foto va invit pe: http://justy.sunphoto.ro/Iernare_2011_-_2012