Unele Concepţii GRESITE drespre albine

Creat de apiardelean, Iulie 10, 2011, 11:03:24 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Eu cred ca viata albinelor se desfasoara dupa  o schema fixa pe care noi nu o intelegem bine si ne intrsectam cateodata cu ea ,in rest bajbaim  ,ne spunem parerile care nu intodeauna coencid si de aici discutii,discutii si iar discutii , care in final aduc un beneficiu pentru noi toti in a intelege  VIATA ALBINELOR

eugen.p

incalcite sunt caile DOMNULUI.......RIDICA-TI PRIVIREA ,UITATE IN JUR SI AI SA VEZI CE SIMPLU ESTE DACA....?? VEZI CAILE DOMNULUI .
      LA MULTI ANI !!! sanatate ,aveti grije de natura si comportativa ca ia !
       APICULTURA este inventata de on, albina este creata de DUNEZEU ,omul,, profita" de activitatea ei, daca ar fi bun simt si nu am face industrie din activitatea ei, ca si in alte domenii, am salvao si pe ia si pe copii copiilor nostri.

  %%- %%- %%-

antiopa din ardeal

Citat din: jenica67 din Decembrie 30, 2011, 11:03:59 AM
      Eu cred ca noi filozofam, mai mult decat albinele. Daca albinele, in cazul nucleelor lui Maximus, au ales reginele, intr-un timp asa de scurt, poate 24 de ore, ca a doua zi erau deja hotarate si mutate la matcile alese. Oricat de destepte si sensibile ar fi albinele, au avut ele destul timp (24 de ore, zicem ca paote si mai putin), sa testeze, dupa criterile apicultorului matcile, care erau abia eclozate ? Nu erau imperecheate, nu ouau, de unde sa stie, ce progenituri urmau sa faca, sau cum se vor comporta acestea ? Eu cred, ca au criterii mai simple si mai putine, si numai de tip senzorial, cum sunt feromonii.
Cred ca s-a strecurat o mica eroare daca am inteles eu bine. La interval de cateva ore albinele au ales 2 regine si pe restul le-au parasit. Daca vorbim de 24 ore sau mai mult albinele au dobandit o fidelitate fata de reginele langa care au fost si totul a decurs normal dupa dorinta producatorului de matci.
In ce priveste criteriile de alegere a reginelor pe care le au albinele sunt convins ca aveti dreptate. Haideti sa analizam criteriile de alegere folosite de producatorii de matci sa vedem daca se potriveste vreunul dintre ele. Nu sunt producator de matci deci nu cunosc prioritatea acestor criterii, le enumar pe cele cunoscute urmeaza sa completam lista criteriilor si sa stabilim daca albinele tin cont sau nu de aceste criterii:
-familii anecbalice
-productie mare de miere
-blande
-rezistente la boli
-comportament igienic


antiopa din ardeal

Citat din: eugen.p din Decembrie 30, 2011, 07:52:01 PM
incalcite sunt caile DOMNULUI.......RIDICA-TI PRIVIREA ,UITATE IN JUR SI AI SA VEZI CE SIMPLU ESTE DACA....?? VEZI CAILE DOMNULUI .
      LA MULTI ANI !!! sanatate ,aveti grije de natura si comportativa ca ia !
       APICULTURA este inventata de on, albina este creata de DUNEZEU ,omul,, profita" de activitatea ei, daca ar fi bun simt si nu am face industrie din activitatea ei, ca si in alte domenii, am salvao si pe ia si pe copii copiilor nostri.

  %%- %%- %%-
Frumos spus dar omul a facut deja atat de mult rau albinelor. El este raspunzator de imprastierea criminalului varroa pe intreaga suprafata a pamantului (aproximativ) Nu stiu cat rau ii face industrializrea activitatii ei dar deja imprastierea parazitului varroa este suficient.

bucovineanu

Referitor la alegerea familiilor de prasila, desi in diferite manuale sunt enumerate multe criterii, singurul criteriu ce trebuie luat in considerare este productia de miere. Daca in 2 ani consecutivi o familie ramane intre recordiste, multe din celelalte criterii enumerate sunt indeplinite de la sine.

antiopa din ardeal

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 01, 2012, 09:29:49 PM
Referitor la alegerea familiilor de prasila, desi in diferite manuale sunt enumerate multe criterii, singurul criteriu ce trebuie luat in considerare este productia de miere. Daca in 2 ani consecutivi o familie ramane intre recordiste, multe din celelalte criterii enumerate sunt indeplinite de la sine.
Dar credeti ca albinele in alegerea reginei pun mare importanta pe acest criteriu?

bucovineanu

Nu stiu ce criterii au albinele. Eu am spus ca de acest lucru trebuie tinut cont atunci cand alegem familiile de la care vom transvaza larve pentru cresterea de regine. Interesul apicultorului este sa aiba familii care dau productii cat mai mari, pentru a fi cat mai rentabila cresterea albinelor.

antiopa din ardeal

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 01, 2012, 10:06:14 PM
Nu stiu ce criterii au albinele. Eu am spus ca de acest lucru trebuie tinut cont atunci cand alegem familiile de la care vom transvaza larve pentru cresterea de regine. Interesul apicultorului este sa aiba familii care dau productii cat mai mari, pentru a fi cat mai rentabila cresterea albinelor.
Eu indraznesc sa enumar 3 criterii ale albinelor, nu stiu in ce masura am dreptate. Va marturisesc ca unul dintre ele o sa surprinda pe multi. Bineinteles este vorba de ultimul ca sa fie mai interesant.

antiopa din ardeal

 Cele 3 criterii despre care incerc sa vorbesc cred ca sunt urmatoarele:
1) un criteriu al perfectiunii fizice
2) un criteriu al fortei sau al puterii
3) un criteriu chimic
Cu siguranta mai sunt si alte criterii, poate cineva si le imagineaza. Dar stabilirea acestor criterii este pur teoretica, fara ca ele sa poata fi delimitate unul de altul, functionand ca un ansamblu sau un totunitar si bazandu-se pe instinctul albinei.

antiopa din ardeal

 Numirea celui de-al 3-lea criteriu ca si un criteriu chimic mi se pare totusi cam pompoasa. In principiu ma refer la mirosul reginei care cred ca are influenta mare in stabilirea mirosului stupului pe care il poseda si albinele lucratoare si care este factorul de siguranta si de protectie impotriva altor familii. Si cred ca acest miros al reginei si implicit al stupului este dat in principal de feromonii de matca. Este la pozitia 3 deoarece este posibil sa fie ultimul care intra in actiune, se zice ca reginele nu produc feromoni decat dupa un anumit interval de la ajungerea in ultimul stadiu al metamorfozei=stadiul de adult. Nu cred ca producatorii de matci tin cont de asa ceva. Ce se poate intampla? Va prezint o situatie din stupina unui cunoscut care isi produce matcile artificial:
Am vizitat stupina acestui cunoscut intr-o primavara foarte devreme cand zapada era pe sfarsite, albinele incepeau sa adune polen de la podbal, de nectar nu se punea problema sa fie, si colegul era necajit deoarece avea la cativa stupi furtisag. In aceasta perioada a anului se intampla rar sa apara asa ceva si in general furtisagul este pus pe seama unor familii cu pierderi mari peste iarna chiar cu pierderea reginelor, in general in cazul unor familii slabe care nu se mai pot apara. Mare mi-a fost mirarea cand am deschis una din aceste familii si am constatat un ghem care acoperea 7 rame si urdinisul era de doar 1 cm (redus din cauza furtisagului) si cu rezerve importante de hrana. L-am ajutat sa mute familiile pe alte pozitii dupa metoda binecunoscuta si am plecat cu un mare semn de intrebare in ce priveste motivul acestei situatii. Ne-am intalnit dupa ceva timp si la intrebarea mea despre aceste familii mi-a raspuns ca orice a facut familiile au fost distruse prin furtisag. Isi explica situatia prin lipsa acestui miros al stupului deoarece si-a facut reginele artificial. Credeti ca este posibil asa ceva?
Dar criteriul fortei sau al puterii este cel care ma framanta de cateva luni si care cred ca este cel mai interesant.


teoalbina

Citat din: antiopa din ardeal din Ianuarie 09, 2012, 12:08:15 AM
....
Va prezint o situatie din stupina unui cunoscut care isi produce matcile artificial:
Am vizitat stupina acestui cunoscut intr-o primavara foarte devreme cand zapada era pe sfarsite, albinele incepeau sa adune polen de la podbal, de nectar nu se punea problema sa fie, si colegul era necajit deoarece avea la cativa stupi furtisag. In aceasta perioada a anului se intampla rar sa apara asa ceva si in general furtisagul este pus pe seama unor familii cu pierderi mari peste iarna chiar cu pierderea reginelor, in general in cazul unor familii slabe care nu se mai pot apara. Mare mi-a fost mirarea cand am deschis una din aceste familii si am constatat un ghem care acoperea 7 rame si urdinisul era de doar 1 cm (redus din cauza furtisagului) si cu rezerve importante de hrana. L-am ajutat sa mute familiile pe alte pozitii dupa metoda binecunoscuta si am plecat cu un mare semn de intrebare in ce priveste motivul acestei situatii. Ne-am intalnit dupa ceva timp si la intrebarea mea despre aceste familii mi-a raspuns ca orice a facut familiile au fost distruse prin furtisag. Isi explica situatia prin lipsa acestui miros al stupului deoarece si-a facut reginele artificial. Credeti ca este posibil asa ceva?
....
Eu gasesc alta explicatie la furtisagul mentionat: in stupina respectiva, unele familii au iesit foarte slabite, altele cu lipsa de provizii, altele posibil fara matca etc. In situatia in care o albina reuseste sa gaseasca o astfel de bresa, da de stire suratelor iar apoi fenomenul se generalizeaza, existand pericoleul sa fie atacate chiar si familiile medii. Cel mai bun remediu este preintampinarea furtisagului depistand la timp situatiile anormale din stupina.

antiopa din ardeal

Citat din: antiopa din ardeal din Ianuarie 05, 2012, 01:16:20 AM
......
1) un criteriu al perfectiunii fizice
2) un criteriu al fortei sau al puterii
.....

  Primul criteriu, cel al perfectiunii fizice cred ca este cel mai comun sau simplu criteriu, dar important , motiv pentru care este eliminator , o regina cu imperfectiuni fizice nu are nici o sansa sa fie aleasa titulara atata timp cat albinele au si o alta varianta de alegere. Este un criteriu de care tin cont atat albinele cat si producatorii de matci, deci am uitat sa-l mentionez la criteriile de alegere ale apicultorilor. Dar cred ca albinele se inseala mult mai rar sau chiar deloc atunci cand matca are imperfectiuni fizice. Omul aflat "la o alta dimensiune" nu are cum sa-si dea seama de imperfectiuni care nu se vad cu ochiul. Tot asa cum aflat "inafara" vede mult mai bine miscarea criminalului varroa fata de albine.
Si am ajuns la criteriul fortei sau al puterii. Nu pot sa nu recunosc faptul ca toate postarile mele de la acest topic incepand de la citatul din ABC-ul apicol au urmarit sa ajung la acest criteriu. Fara tot ce s-a scris cred ca ar fi parut o aiureala, ar fi fost o bazaconie fara inceput si fara sfarsit, o frantura rupta din context fara nici o noima. Asta nu inseamna ca neaparat am dreptate, este foarte posibil sa ma insel. Chiar daca nu ma insel sa nu va asteptati la o solutie care sa duca asa simplu si brusc la productii de miere mai mari sau la alte realizari apicole spectaculoase. In cel mai fericit caz mai aflam cate ceva in plus despre albine.

antiopa din ardeal

  Mi se pare normal daca albinele isi aleg regina sa o aleaga pe cea mai puternica sau "fortoasa" De ce? Foarte simplu, pentru ca este cea mai "tare"dintre reginele din stup la acel moment, producerea de regine este cel mai greu de facut fata de albina lucratoare si trantor si prin urmare selectia trebuie sa-si faca neaparat efectul. O regina in comparatie cu o albina sau un trantor trebuie sa traiasca mult mai mult si in timpul vietii este supusa la multe incercari dificile. Sa ne gandim in primul rand la zborul de imperechere. Unii spun ca matca se ridica in aceste momente la inaltimi considerabile, deci trebuie sa fie puternica. Nu stiu cat de adevarat este, dar pentru a evita cosangvinizarea sunt perfect de acord ca este posibil ca in cazul acestor zboruri sa se deplaseze la distante de ordinul km pentru a-si intalni trantorul "adorat". O matca daca nu este puternica sau viguroasa are mari sanse sa o dea in bara la cautarea iubitului (iubitilor) si stupul ramane cu "buza umflata".
Dar in timpul acestor zboruri de imperechere si de ce nu si in timpul roirii exista atatea pericole care ameninta viata reginei . Ca sa scape de acestea trebuie sa aiba si noroc sau sansa dar este important sa fie puternica si sa stie sa zboare astfel incat sa evite aceste pericole. Sa nu uitam ca fara interventia omului o familie de albine poate sa-si pastreze matca o perioada indelungata care poate fi chiar de 6-7 ani. Un stup care roieste si are o astfel de matca va imaginati cati km poate sa parcurga in acest timp socotind o roire pe an? Deci regina trebuie sa fie cea mai puternica dintre cele mai puternice ca sa reziste. Dar sa nu neglijam faptul ca regina este necesar sa fie viguroasa si in interiorul stupului. Nu este ea o adevarata fabrica de oua capabila sa depuna in 24 de ore o cantitate de oua "un pic" mai mare decat greutatea propriului corp? Daca nu este puternica sigur nu va reusi acest lucru iar "explozia demografica" atat de necesara in sezonul activ va lipsi.
Dar roitul dureaza foarte putin timp si albinele au la dispozitie o perioada scurta de timp in care sa-si aleaga viitoarea regina. Nu trebuie sa neglijam faptul ca viitoarea familie de albine nu-si pastreaza 2 sau mai multe matci care sa se fecundeze si doar apoi dintre acestea sa-si aleaga pe "cea mai cea" dintre ele.
Dar la roire se poate intampla (teoretic) ca regina cea mai puternica sa fie ghinionista si sa dispara. Dupa cum bine stiti roiul (neprimar) pleaca cu toate reginele care au ajuns la faza de adult. Prin urmare va fi o alta regina care va fi cea mai puternica, pe care albinele lucratoare o vor recunoaste, deci ele vor stabili o ierarhie a puterii astfel incat daca regina suprema se pierde, urmatoarea ii va lua locul. Este normal sa ne punem urmatoarea intrebare:
DACA ALBINELE ISI ALEG REGINA , CUM REALIZEAZA ATAT DE RAPID O IERARHIE A ACESTORA IN FUNCTIE DE VALOAREA LOR?
Raspunsul la aceasta intrebare se afla in paginile acestui forum. El este dat de d-nul apiardelean :hi: Abia astept sa ne incante din nou cu informatii la fel de interesante despre albine si apicultura.

Alutus

Regina nu-si alege partenerii. In cazul imperecherii factorul determinant al are vigoarea trantorului. In ceea ce priveste distanta de zbor cred ca distantele mari parcurse de regine in cautarea partenerilor sunt doar legende. De multe ori am putut sa vad o multime de alaiuri de nunta in spatiul stupinei la inaltimi cuprinse intre 0.5 si cca 8 m. In unele din aceste zile  am  vazut chiar cate 5 -10 astfel de spectacole . Este o vanzoleala in toate directiile, asemanatoare unui meci de handbal dar cu succesiuni mult mai rapide. Se pare ca trantorii simt intentiile reginelor si stau la panda in asteptarea sansei.  Conform observatiilor mele se pare ca albinele ,ca si alte insecte, au si alte mijloace de comunicare in afara celor deja cunoscute. 
Sa nu uiti Darie!