Unele Concepţii GRESITE drespre albine

Creat de apiardelean, Iulie 10, 2011, 11:03:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Nu  mai stiu exact , dar probabil ca era un roi secundar cu regine virgine. In cazul unificarii sau al inlocuirii linistite nu intervin timp de cateva zile, iar eliminarea reginei nedorite se face probabil prin inghemuire sau prin lupta directa.
Sa nu uiti Darie!

antiopa din ardeal

Citat din: Alutus din Noiembrie 14, 2011, 08:31:39 AM
Nu  mai stiu exact , dar probabil ca era un roi secundar cu regine virgine. In cazul unificarii sau al inlocuirii linistite nu intervin timp de cateva zile, iar eliminarea reginei nedorite se face probabil prin inghemuire sau prin lupta directa.

Dupa cat timp de la roire ati vazut lupta?  La schimbarea linistita cred ca reginele nu se lupta deloc. Am avut des situatii de schimbare in august si din familiile respective iesea un mic roi (maxim un pumn de albine) care se aseza rapid in apropierea lazii dupa care roiul disparea in cateva minute. Cred ca albinele insoteau matca batrana la un ultim drum dupa care se intorceau in stup.

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 17, 2011, 01:46:28 PM


  ...  La schimbarea linistita cred ca reginele nu se lupta deloc. Am avut des situatii de schimbare in august si din familiile respective iesea un mic roi (maxim un pumn de albine) care se aseza rapid in apropierea lazii dupa care roiul disparea in cateva minute. Cred ca albinele insoteau matca batrana la un ultim drum dupa care se intorceau in stup.

  La schimbarea linistita cat si la ultimul roi, de obicei matca aleasa este lasata sa iasa din botca si ea inteapa celelalte rivale inca in botce. Eu cred ca doar in cazuri de exceptie, cand ies cam in acelasi timp doua matci, ajung sa se lupte direct.
  In ce priveste pumnul de albine care a iesit ca un roi la schimbarea linistita, eu cred ca s-a intamplat urmatorul fapt: Uneori la schimbarea linistita, stupul poate'scapa' si un roi, de obicei tot cu matca tanara. Se poate insa ca si matca batrana sa incerce sa fuga de rivala tanara in fata careia nu are nici o sansa si paraseste stupul cu unele albine din suita. Am avut si asemenea roi. Daca albinele s-au intors imediat in stup, inseamna ca regina batrana care a plecat cu ele nu a mai fost in stare sa zboare si a cazut undeva dupa un scurt zbor.
  De cele mai multe ori, la o schimbare linistita poti sa gasesti matca batrana, omorita si scoasa pe oglinda stupului. Sunt si cazuri cand batrana mai coexista o vreme cu cea tanara si numai spre toamna dispare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Nu mai stiu exact. In mod normal eliminarea reginelor aflate  supranumerar se face in prima zi dupa instalarea roiului pe faguri atunci cand ele se pot intalni si roiul incepe organizarea noii familii. 
Sa nu uiti Darie!

stefan1

  Da, in roii cu matci tinere trebuie sa existe lupte intre matci. Cum spune Alutus, asta se intampla dupa ce s-a instalat roiul in noua locuinta si nu se face instantaneu. Uneori chiar dupa doua zile mai gaseam cate o matca alungata din roi. Nu toate sunt omorate, unele pot chiar iesi din roi si zboara prin stupina. Au fost si cazuri cand o astfel de matca a nimerit intr-un stup cu probleme si a fost acceptata. Dar aceste cazuri sunt rare exceptii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

antiopa din ardeal

Citat din: stefan1 din Noiembrie 18, 2011, 12:35:40 AM
   
  In ce priveste pumnul de albine care a iesit ca un roi la schimbarea linistita, eu cred ca s-a intamplat urmatorul fapt: Uneori la schimbarea linistita, stupul poate'scapa' si un roi, de obicei tot cu matca tanara. Se poate insa ca si matca batrana sa incerce sa fuga de rivala tanara in fata careia nu are nici o sansa si paraseste stupul cu unele albine din suita. Am avut si asemenea roi. Daca albinele s-au intors imediat in stup, inseamna ca regina batrana care a plecat cu ele nu a mai fost in stare sa zboare si a cazut undeva dupa un scurt zbor.
  De cele mai multe ori, la o schimbare linistita poti sa gasesti matca batrana, omorita si scoasa pe oglinda stupului. Sunt si cazuri cand batrana mai coexista o vreme cu cea tanara si numai spre toamna dispare.

  Este si dupa parerea mea adevarat ceea ce spuneti mai sus. De fapt eu in ultima mea postare am vrut sa scot in evidenta altceva. Dar am facut o greseala si anume am gresit perioada acelor pseudoroiri. Ele s-au petrecut la sfarsitul lunii august si in luna septembrie cand vremea era deja destul de rece si culesul scazut mult spre zero. In asemenea conditii ceasul biologic al albinelor le spune sa nu faca o asemenea greseala, sansele de supravietuire pana in primavara sunt nule. Pentru ele era mult mai simplu sa omoare regina batrana fara atatea complicatii.


antiopa din ardeal

Citat din: Alutus din Noiembrie 18, 2011, 08:18:42 AM
Nu mai stiu exact. In mod normal eliminarea reginelor aflate  supranumerar se face in prima zi dupa instalarea roiului pe faguri atunci cand ele se pot intalni si roiul incepe organizarea noii familii.

Cred ca a trecut ceva timp de cand ati vazut lupta asa ca nu va mai necajesc cu intrebari. Si eu sunt de acord ca eliminarea surplusului de regine se face dupa instalarea roiului in noua casa si dureaza ceva timp. N-am vazut niciodata lupte intre regine, in schimb nu a existat an in care sa nu vad cel putin la un roi secundar (neprimar) albine care atacau regine deasupra podisorului si dupa diafragma si chiar in spatiul de sub rame. Reginele nu ripostau, albinele le rodeau aripile si incercau sa le dea afara din stup la fel cum procedeaza de obicei toamna cu trantorii. Acest lucru ma pune pe ganduri si ma intreb daca luptele dintre regine nu sunt decat o faza din procesul de stabilire a noii regine. Cu alte cuvinte nu credeti ca este posibil ca regula jocului sa fie alta?

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 20, 2011, 07:33:49 PM


... Si eu sunt de acord ca eliminarea surplusului de regine se face dupa instalarea roiului in noua casa si dureaza ceva timp. N-am vazut niciodata lupte intre regine, in schimb nu a existat an in care sa nu vad cel putin la un roi secundar (neprimar) albine care atacau regine deasupra podisorului si dupa diafragma si chiar in spatiul de sub rame. Reginele nu ripostau, albinele le rodeau aripile si incercau sa le dea afara din stup la fel cum procedeaza de obicei toamna cu trantorii. Acest lucru ma pune pe ganduri si ma intreb daca luptele dintre regine nu sunt decat o faza din procesul de stabilire a noii regine. Cu alte cuvinte nu credeti ca este posibil ca regula jocului sa fie alta?

  Sigur mai sunt multe aspecte ale comprtamentului albinelor pe care nu le cunoastem. Putem merge pana la aspecte filozofice, chiar aplicabile si la societate. Este clar ca printr-un anume mecanism, roiul isi alege o regina si din acel moment se comporta cu celelalte cu ostilitate. Ce s-ar intampla daca albinele s-ar imparti in doua tabere si fiecare tabara ar ataca regina aleasa de tabara adversa? Asta se poate intampla cand se unesc (in timpul roirii) doi sau mai multi roi. Se poate ca albinele sa nu se bata in prima faza, sa-l asezi in lada fara probleme, dar pe masura ce incearca sa se organizeze apar dispute, albine intepate, batai in toata regula. Uneori poti gasi a doua zi roiul impartit in doua gheme in aceeasi lada, daca au loc. Se poate si ca una din cele doua tabere, deci unul din cei doi roi, sa iasa a doua zi din lada si sa se aseze iar in pom ca roi independent. Se poate si ca buna parte din albinele uneia din cele doua tabere sa se intoarca in stupul de origine, dupa ce regina sau reginele lor au fost omorate de rivale. Se poate insa si ca in aceste dispute sa fie omorate toate reginele si o parte insemnata de albine. Cele ramase orfane se vor intoarce partial in stupii de baza, iar roiul va ramane o mana de albine dezorientate, dupa ce initial era un superroi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 20, 2011, 07:33:49 PM
Cred ca a trecut ceva timp de cand ati vazut lupta asa ca nu va mai necajesc cu intrebari.  Cu alte cuvinte nu credeti ca este posibil ca regula jocului sa fie alta?
De multe ori reactioneaza surprinzator. Personal nu  sunt atat de interesat de aspectele biologice si comportamentale ale albinelor, cat mai ales de aspectul practic al acestora. Observatiile respective le-am facut din intamplare. Am o serie de adevaruri despre albine , care au fost verificate in timp, iar acum le iau de bune . Evident pot aparea si abateri de la regula generala. 
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

ma bag si eu in discutie
nu am vazut niciodata lupta intre doua matci,dar am vazut cum matca aleasa de familie ,rozand botci intodeauna lateral pe la mijlocul botcii pe unde o inteapa pe cea dinauntru. In cazul acesta albinele lasau matca ALEASA sa i-si faca treaba
am mai vazut matca tanara sau batrana care nu era lasata de albine sa se apropie de botca probabil ca era prima matca care trebuia sa eclozeze,sau urma sa roiasca a doua oara duoa caz
am mai vazut matca care nu era aleasa in ghem strans in general pe fundul stupului,deci nu era lasata sa se lupte cu matca care era preferata de familie . De aici eu trag o concluzie personala si anume famila de albine nu lasa matcile sa se lupte intre ele
sunt cazuri totusi cand noi intervenim in stup si in acel moment deranjam ordinea impusa de albine si este posibil sa se incaiere doua matci scapate nesupravegheate de albine ,dar eu nu am vazut inca asa ceva
In cazul schimbari linistite am vazut in stup si matca batrana (marcata ) si matca tanara inperechiata pontand amandoua
am avut cazuri cand matca batrana a convetuit cu cea tanara pana in luna martie a anului urmator,in aprilie disparuse

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

in clip se observa cum albinele forteaza matca batrana sa iasa cu roiul primar ramanand in stup matca ne fecundata care
urmeaza sa iasa cu roiul secundar sau nu va urma al roi si in acest caz va fi lasata sa-si omoare suratele in botci

antiopa din ardeal

Citat din: stefan1 din Noiembrie 21, 2011, 02:30:16 AM
..... Este clar ca printr-un anume mecanism, roiul isi alege o regina si din acel moment se comporta cu celelalte cu ostilitate. Ce s-ar intampla daca albinele s-ar imparti in doua tabere si fiecare tabara ar ataca regina aleasa de tabara adversa? ......

Imi doream sa aud asa ceva de la iubitorii de albine, in subconstient cred ca multi simtim ca ceea ce spuneti mai sus este conform cu realitatea.


antiopa din ardeal

Citat din: mape 48 din Noiembrie 21, 2011, 05:59:27 PM
.................... In cazul acesta albinele lasau matca ALEASA sa i-si faca treaba
am mai vazut matca tanara sau batrana care nu era lasata de albine sa se apropie de botca probabil ca era prima matca care trebuia sa eclozeze,sau urma sa roiasca a doua oara duoa caz
am mai vazut matca care nu era aleasa in ghem strans in general pe fundul stupului,deci nu era lasata sa se lupte cu matca care era preferata de familie . De aici eu trag o concluzie personala si anume famila de albine nu lasa matcile sa se lupte intre ele

Faptul ca si dv d-le mape 48 vorbiti despre " matca aleasa" ma incurajeaza sa aduc in discutie conceptii pe care sa le analizam sa vedem cat sunt de adevarate sau gresite. Ce voi scrie in continuare sunt doar supozitii sau banuieli, nicidecum  lucruri certe sau sigure, sau cum imi place sa le numesc sunt doar speculatii.
Intr-o prima faza va propun sa analizam si sa stabilim impreuna rolul fiecarui tip de individ care formeaza familia de albine in cadrul acesteia. Nu stiu daca in literatura de specialitate se gaseste asa ceva, daca da, sunt convins ca pharaonu75 sau alt pasionat de calculator ne va ajuta sa aflam aceste informatii. Aparent nu are legatura cu subiectul de mai sus si totusi eu cred ca are.

antiopa din ardeal

  Referitor la rolurile fiecarui tip de individ din familia de albine, eu cred ca in linii mari sunt urmatoarele (va rog sa ma corectati daca gresesc si daca am omis ceva sa ma completati) :
1)Trantorul
a)este masculul familiei de albine cu rol in perpetuarea speciei
b)ajuta albinele lucratoare la ventilatie pentru pastrarea in stup a temperaturii optime necesare
c)...

2)Matca sau regina
a)este femela familiei de albine care depune oua
b)realizeaza coeziunea, legatura intre albinele aceleiasi familii prin feromonul de matca
c)...

3)Albina lucratoare
a)face toate muncile necesare pentru existenta si buna functionare a familiei de albine
b)este cea care ia toate deciziile sau hotararile care privesc familia de albine
c)...