Unele Concepţii GRESITE drespre albine

Creat de apiardelean, Iulie 10, 2011, 11:03:24 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Si eu sunt de aceeasi parere si anume ca regina nu-si alege partenerii, selectia naturala lucreaza si asupra trantorilor deci exemplarele cele mai viguroase o sa-si transmita caracterele mai departe. Daca din postarea mea anterioara se intelege altceva va rog sa o considerati  greseala de exprimare.
  Alaiuri de nunta la albine am vazut si eu, s-a intamplat exact asa cum ati descris dv. In ce priveste mijloacele de comunicare la insecte altele decat cele cunoscute de om si eu cred ca exista. Cosangvinizarea cred ca nu mai este o problema acum cand in stupina se gasesc comasate multe familii de albine si omul muta pe distante mari efectivele de stupi. Dar albina exista cu mult timp inainte ca omul sa o foloseasca si nu cred ca existau asemenea "concentrari" de trantori incat matca sa nu fie nevoita sa se deplaseze pe distante mari. Oricum eu am dorit doar sa dau un exemplu care sa scoata in evidenta faptul ca o regina trebuie sa fie puternica, poate ca nu este cel mai fericit.

bucovineanu

Acum pe tvr2 un reportaj despre recuperarea unei familii de albine din scorbura.

pharaonu75

L-am vazut!
Tipul avea stupi din poliuretan, ca ai lui Florin Braileanul!

Sunt curios daca pana la urma albinele alea salbatice s-au batut cu cele din stup, sau daca le-a "luat de creieri" protofilul si s-au pupat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

antiopa din ardeal

 Cred ca a fost un reportaj interesant, bineinteles ca l-am ratat. Sunt curios daca este de gasit pe undeva prin internet, mi-ar placea sa-l vad.

johnysibiu

Riscand sa fiu off-topic...Referitor la "puterea" reginelor obtinute "artificial". As vrea sa va impartasesc din experienta mea de stupar.Acum doi ani vrut sa schimb reginele in luna august. Le-am achizitionat de la un producator cu experienta care le obtine dupa toate regulile artei, forumist, nu conteaza cine, irelevant.

Le-am introdus cu succes pe toate.Totusi una din ele nu ponta stralucit, nici familia , nici culesul nu era stralucit.La un moment dat nu am mai vazut oua proaspete de loc, nu m-am apucat sa caut regina desi era marcata, puiet capacit pe vreo patru rame.Am plecat pe litoral.

Cand m-am intors am facut o inspectie generala. Nu mare mi-a fost mirarea and am constatat ca in stupul respectiv aveam o regina nemarcata care ponta de mama focului.Morala: tot ceea ce fac ele(albinele lucratoare) este mai bun!

jonny_it

Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 08:35:26 PM
Riscand sa fiu off-topic...Referitor la "puterea" reginelor obtinute "artificial". As vrea sa va impartasesc din experienta mea de stupar.Acum doi ani vrut sa schimb reginele in luna august. Le-am achizitionat de la un producator cu experienta care le obtine dupa toate regulile artei, forumist, nu conteaza cine, irelevant.

Le-am introdus cu succes pe toate.Totusi una din ele nu ponta stralucit, nici familia , nici culesul nu era stralucit.La un moment dat nu am mai vazut oua proaspete de loc, nu m-am apucat sa caut regina desi era marcata, puiet capacit pe vreo patru rame.Am plecat pe litoral.

Cand m-am intors am facut o inspectie generala. Nu mare mi-a fost mirarea and am constatat ca in stupul respectiv aveam o regina nemarcata care ponta de mama focului.Morala: tot ceea ce fac ele(albinele lucratoare) este mai bun!

Morala 1: matcile transportate in conditii proaste dau rezultate proaste
Morala 2: matcile se cumpara din nucleul de imperechere, adica de la fata locului nu de la posta  :)
Morala 3: din matci de calitate rezulta matci de calitate .. spuneai ca "ponta de mama focului".
Morala 4: am fost pacalit si eu mult mai urat ..

johnysibiu

Nu cred ca am fost inteles. Reginele le-am ridicat personal din nucleii care erau la vreo sase km distanta de stupina mea. Le-am introdus cu colivii capac. In cazul in speta albinele au eliberat-o, au lasat-o sa ponteze vreo patru rame si au creat ele, regina lor .Cand aceasta din urma a fost gata au repudiat-o pe cea introdusa de mine. Am fost extrem de contrariat la cat de mult o familie poate sa-si apere genotipul.

bucovineanu

Nu e nimic anormal. Uneori o familie schimba si de doua ori regina intr-un sezon, fara interventia omului. Numai daca le marcam putem sa ne dam seama de acest lucru.De ce? Stiu ele mai bine. Noi doar putem sa banuim. In mod sigur regina schimbata avea un defect si de aceea a fost schimbata. Acea regina e crescuta din oule celei cumparate, asa ca nu are nici o legatura cu pastrarea genotipului. Sigur acea regina va da rezultate foarte bune in sezonul urmator.
Calitatea unei regine crescute artificial se vede abia la a doua generatie. Oricat de corect ar fi respectate etapele de crestere, rezultatul nu poate egala cresterea naturala.

johnysibiu

Domnule, va salut si va respect!  intotdeauna dati raspunsuri extrem de pertinente. M-ati luminat pe deplin asupra fenomenului care mi s-a intamplat.

Alutus

Ar mai fi o varianta dedusa din calculul numarului de zile necesar pt o schimbare linistita asa cum ar rezulta din expunere.
Se ia in considerare viteza optima a evenimentelor :
-  1 aug,introducerea reginei
-  3 aug, eliberarea reginei
-  4 aug,  prima  zi de depunere a oualor
-  20 aug, elcozionarea unei noi regine 
-  25 aug, imperecherea reginei
-  28 aug, prima zi de ponta a noii regine
-  20 sept, primii  faguri cu puiet capacit din ouale noii regine.
Ceva nu se potriveste. Daca datele expuse sunt exacte , mai degraba cred ca a cazut placuta de marcare a reginei ori in perioada de orfanizare albinele au crescut o botca bine ascunsa care a scapat distrugerii.
Sa nu uiti Darie!

johnysibiu

Proaspata regina am marcat-o (chiar tin minte ca am mazgalit-o cu markerul), inclin sa cred ca au avut un as in buzunar.

antiopa din ardeal

Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 08:35:26 PM
Riscand sa fiu off-topic...Referitor la "puterea" reginelor obtinute "artificial". As vrea sa va impartasesc din experienta mea de stupar.Acum doi ani vrut sa schimb reginele in luna august. Le-am achizitionat de la un producator cu experienta care le obtine dupa toate regulile artei, forumist, nu conteaza cine, irelevant.

Le-am introdus cu succes pe toate.Totusi una din ele nu ponta stralucit, nici familia , nici culesul nu era stralucit.La un moment dat nu am mai vazut oua proaspete de loc, nu m-am apucat sa caut regina desi era marcata, puiet capacit pe vreo patru rame.Am plecat pe litoral.

Cand m-am intors am facut o inspectie generala. Nu mare mi-a fost mirarea and am constatat ca in stupul respectiv aveam o regina nemarcata care ponta de mama focului.Morala: tot ceea ce fac ele(albinele lucratoare) este mai bun!

Mai este si posibilitatea unui accident nefericit, o miscare imperfecta a unei rame care sa duca la strivirea reginei (de exemplu) si albinele si-au tras urgent botci de salvare din ouale cele mai proaspete. Oricum un procent de reusita de 90% indica calitatea lucraturii atat pentru cel care a introdus reginele cat si a producatorului de matci. Si nu cred ca are sens sa va ganditi ca producatorul a vrut sa va pacaleasca. Cu siguranta matca a obtinut-o de la o familie recordista deci a avut parinti de calitate. Din pacate la fel ca la orice vietuitoare fratii rezultati din aceeasi parinti nu sunt la fel, pot sa apara intre acestia diferente majore. Din cate stiu producatorii de matci testeaza produsul obtinut inainte de livrare. Si gasesc rebuturi pe care le elimina. Este foarte posibil ca problema sa fi existat de la furnizorul de matci, dar cu siguranta fara intentie. In postarea mea care va urma o sa ma refer la acest subiect, dar inainte mai am ceva de spus sper sa nu va plictisesc.

johnysibiu

Cunosc producatorul foarte bine, respecta cu strictete toate regulile artei (colonii de trantori, arie de imperechere controlata, tehnica bine pusa la punct), regina am ridicat-o din nucleu.Pe scurt nu am dubii asupra calitatii reginei introduse.

Obombo

Citat din: johnysibiu din Februarie 19, 2012, 08:07:05 PMPe scurt nu am dubii asupra calitatii reginei introduse.
Tu nu, dar albinele se pare ca au avut niste dubii. La fel cum unele regine crescute prin metode naturale in stupina proiprie pot da rateuri, la fel si reginele de crescatorie, chiar daca sunt controlate.

johnysibiu