Metoda de hranire

Creat de apivasmob, Mai 08, 2011, 07:12:12 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Priviti si poate va este de folos in zilele acestea.


Sanatate tuturor apicultorilor

Traienel

 prima metoda  este ok dar a doua nu prea e indicata! :nebun:

filip

Cum procedez eu in acest timp:
La Roi formez cuibul,apoi pun folie peste rame cazuta in jos pe post de DIAFRAGMA.
Am doua modalitati de a ajuta roii ori stupii mai slabuti.
1 Ram dupa Diafragma{folie lasata printre rame pana aproape jos}
2 Asezarea peste cuib a unei magazii {intre cuib si magazie folie cu fanta de trecere}
De unde dau ram cu miere?
Din magaziile stupilor puternici,acolo se gaseste o cantitate de miere ce trebuie extrasa.Dar nu prea se merita sa ma obosec cu extragerea.
Avantaje:
Mierea in fagure nu miroasa precum siropul ori mierea varsata.Deci risc mic de furtisag
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

prima metoda e buna , dar a doaua nici nu o poti chema metoda de hranire ci metoda de starnit furtisag .
spor la treaba ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Nici a doua metoda nu e periculoasa. Se da miere, care doar trebuie trasa jos, nu are cum sa se produca furtisag atat timp cat roiul se afla pe atatea rame pe cate ocupa el, plus ca mierea se afla deasupra roiului si are acces doar printr-o fanta mica cat latimea unei rame.

marius_vfp

nu asi zice cai rea 100la % dar daca borcanele alea se plasau ceva mai la distanta de stupi totul era ok macar 20 metri undeva la umbra , in film eu am observat ce bataie se dadeau intre ele acolo .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Ps: eu ma refeream  la a 2-a metoda a domnului Filip.

marius_vfp

Citat din: bee_lover din August 28, 2011, 05:36:35 PM
Ps: eu ma refeream  la a 2-a metoda a domnului Filip.
idem , am inteles perfect la care dintre filme  te referi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

metoda din filmul nr.2nu se face nici la umbra nici la distanta .Parerea mea  ^:)^ ^:)^ ^:)^

Bistriteanul

Citat din: mape 48 din August 29, 2011, 11:42:05 AM
metoda din filmul nr.2nu se face nici la umbra nici la distanta .Parerea mea  ^:)^ ^:)^ ^:)^

SUBSCRIU.
Ce diferenta este intre atitudinea albinelor (starea lor) atunci cand isi iau frumos siropul din hranitor in interiorul stupului, si ce nebuneala se produce cand borcanul e in exterior.

Filmul demonstreaza inca odata ca,  NU toata informatia care exista pe internet este corecta  si de luat in seama.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

stupar

Nici din primul film nu-i de luat exemplu.Cuibul lasat neacoperit,pierde toata caldura.Daca punea folie deasupra ramelor,facea gaura pe folie numai la marimea vasului,peste folie ceva carpe,era alceva.In aer liber si la o distanta de 20 m pericol de furtisag si transmitere de boli. ^:)^