dece roiesc fam.de albine ?

Creat de dragos2006, Aprilie 16, 2009, 02:01:34 AM

« precedentul - următorul »

D006

SARBATORI FERICITE LE DORESC TUTUROR STUPARILOR DE PE ACEST FORUM

  Sint nou venit pe acest forum nu sint un CERTARET cum a binevoit un domn moderator de pe stuparitu sa i-mi zica (desi nu ma cunoaste ) am venit cu intentii bune si cred ca o sa ne intelegem bine ,mai ales ca aici e egalitate nu ca dincolo unde unul s-au doi indivizi vor sa detina puterea desi la capitolul apicultura stau destul de prost ,.
   Vreau sa dezbatem problema roitului ,nu mai este mult si probabil pentru uni va incepe marea batalie , ce putem face sa reducem pe cit posibil la minim ROITUL .

gudas valentin

La intrebarea asta se poate raspunde asa;Perpetuarea speciei,doar ca la ori ce rasa,mai precis omul,pe uni ii mananca mai tare iar pe alti mai de loc. :)  :limba:
Multumim de urari,la fel                       Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

"                      ... un instinct atât de van/
Ce le-abate şi la pasări de vreo două ori pe an./"
                                  (Eminescu - "Scrisoarea IV"
Roirea a fost modul de supravietuire a acestei specii si cred ca nu o putem suprima. Pentru a obtine productii bune de miere trebuie insa sa limitam acest fenomen.
Dupa parerea mea, principalul mijloc de a evita roirea este sa asiguri albinelor culesuri puternice si fara mari perioade de inactivitate. Alte conditii ce trebuiesc asigurate ar fi un spatiu suficient pentru deavoltare, o buna aerisire, posibilitatea de a construi si faguri. Rasa este foarte importanta, de asemenea varsta matcii.
  Sunt si alti factori mai greu de detectat, care favorizeaza fenomenul de roire. Stuparii stiu ca in unii ani exista o mai mare presiune de roire, fara a putea sa-si explice de ce.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)