tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Haide-ti sa va povestesc ce am facut pina la urma cu un stup ce mi s-a bezmeticit inca de la sal ll .
  V-am mai spus ca i-am pus de multe ori botci ,ieseau reg dar nu se imperchia .
Cind am venit acasa de la f s cu ei ,l-am aruncat in fundul gradinii , de mila ca venea ploaia  , am pus cutia aproape si toate s-au bagat in ea , dupa 2 zile iar l-am scuturat , tot acolo dar pe o folie ,seara pe la 9 fulgere ,tunete ,iar ma duc si-l iau dar il pun intr-un nucleu in care aveam 6 rame mici de 10 x10 cm fara foita ,  dupa 2,3 zile vad ca au inceput sa construiasca un pic de fagur ,le-am pus putin sirop si au inceput sa umple rama cu fagur.
  Pt ca tot am gasit citeva botci de schimb linistita la un stup ,i-am pus una si lui , prin 10 aug ,asa de bine s-a comportat ca  a scos matca ,au facut 6 faguri ,matca s-a imperechiat  si mi-a ouat pe 3 rame .
  Acum am un nucleu in toata regula din albine ce eu le tot aruncam .
   Am sa imbrac nucleul cu poliestiren si incerc sa-l trec iarna asta ,am sa-l bag si intr-o camera unde am atelirul ,dar nu la caldura  ci numai o protectie  de temp joase .
  Am 2 matci batrine (2009) ce tot a ouat si nu s-au scimbat linistit  ca celelalte , astazi am vazut ca  au incetat ouatul fata de cele tinere care tot mai oua .
  Acest nucleu va fi tocmai bun .
   Concluzia :  decit sa te chinui  o vara intreaga sa recuperezi un bezmetic , mai bine renunti si-ti orientezi energia de a-ti face altul .
  Poze
   
 

victor s

cu riscul de a va deranja postarea mea, as vrea daca se poate sa-mi spune-ti si mie caracteristicile remorcutei d-voastra, dimensiuni si sarcina maxima, daca a fost inscrisa la momentul achizitiei, sistemul de franare etc.
si eu sunt interesat in acest moment de achizitionarea unei remorci (identice, daca se poate) ca a d-voastra ! :thanks:
toate cele bune !
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

tassevasi

Chiar de nu erai prahovean dea-l meu iti raspundeam cu placere .
  Eu am cumparar-o de la cineva care a facut-o special pt transport 2 ATV uri ,  mai avea una cu 2 axe , neavind loc in garaj i-am propus sa o cumpar eu si asa a ajuns la mine .
Are 2,50m lungime 1,80m latime dar i-am mai pus 2 profile (de 30mm deci+ 6 cm=1,86m) pe lungime sa o fac mai lata sa-mi intre 4 rinduri de stupi si 5 pe lungime , mai ramine in spate 10 cm in afara ultimul rind de stupi .
Are bara de torsiune ,nu are sistem de auto frinare (inconvenient) si pot sa duc cu ea peste 1000de kg .
Am verificat cu nisipul ce l-am cumparat si cred ca la primul transport mi-a pus 1300 kg , ca nisipul era ud si nu mi-am dat seama , atingea rotile de aparatoarea rotii.
  Normal nu am voe mai mult de 760 kg cit o am inmatriculata .
  Are 2 ani vechime , cind am inscris-o  i-am facut si ITP si totul e in regula .
   Mai vorvim ca acum am putina treaba , numai bine .

banateanul

anexez pdf carte apicultura

pharaonu75

Multumiri domnului Chise!
Cartea o adaugam la Bibliografie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 18, 2011, 10:33:57 PM
Multumiri domnului Chise!
Cartea o adaugam la Bibliografie!

Si eu ii multumesc tare mult domnului Chise , a  incercat pe mail si nu s-a putut ,l-am rugat sa puna aici ,ma bucur ca a mers .
Avem forum f f tare , Bravo !!

tassevasi

  Si pentru ca am avut putin timp ,am terminat  si pus in functie masina de gaurit , mai trb sa-i fac suprtul (picioarele ).
   Mai am in plan sa fac o freza pe axul  unui motor , .....sa vad cum il lungesc pt a avea reglaj suficient .
  Sanatate sa avem ca restul se rezolva  .
  Numai bine .

tassevasi

  Daca tot am inceput aici ,sa va mai spun ca doamna mea nu m-a mai lasat pe terasa din foto , cu abrihtul ,circularul si alte scule prafuitoare , mi-a dat termen sa-mi fac alt adapost ,sa le mut .
  Asa am facut  si dupa cum vedeti m-am conformat  :P, ca nu mai aveam trai.
  Am facut aceasta polata cum spunem noi pe aici  in care pot baga la nevoe si masina in afara de sculele de timplarie ,sifonierul pt rame si corpurile  de rezerva .
  Tocmai am inceput cu lucrarile la caturi , acum fac slefuirea suprafetelor cu  SLAIFUL  montat  pe circular .
   Numai bine va doresc .

mape 48-petru manea

cam asa patesc si eu
cand fac investitii abinele sunt ale mele ---cand vindem miere banii sunt ai nostri  :sad:

tassevasi

 :rotfl: :rotfl: E bine , sa vad cum o fi la mine ,dar sigur tot asa va fi .
  Numai  bine .

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Noiembrie 29, 2011, 07:01:31 PM
cam asa patesc si eu
cand fac investitii abinele sunt ale mele ---cand vindem miere banii sunt ai nostri  :sad:

Asa este peste tot! =))
Cine nu recunoaste... :rusine: :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mape 48 din Noiembrie 29, 2011, 07:01:31 PM
cam asa patesc si eu
cand fac investitii abinele sunt ale mele ---cand vindem miere banii sunt ai nostri  :sad:

esti un MEGA fericit

la mine soata e propietara de albine, deci nu sunt ale mele  :yahoo_cry:
cand e de munca, transport, pastoral, extractie, e raspunderea mea si a ficei  :yahoo_cry:
cand e de bani, e gestiunea ei
si nici macar nu sunt angajat, ca are pfa si nu poate avea angajati  :yahoo_cry:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Las' ca te scoti tu altfel! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 29, 2011, 10:03:36 PM
Citat din: mape 48 din Noiembrie 29, 2011, 07:01:31 PM
cam asa patesc si eu
cand fac investitii abinele sunt ale mele ---cand vindem miere banii sunt ai nostri  :sad:

esti un MEGA fericit

la mine soata e propietara de albine, deci nu sunt ale mele  :yahoo_cry:
cand e de munca, transport, pastoral, extractie, e raspunderea mea si a ficei  :yahoo_cry:
cand e de bani, e gestiunea ei
si nici macar nu sunt angajat, ca are pfa si nu poate avea angajati  :yahoo_cry:



Mi se pare un lucru normal Florine ,diviziunea mumncii . :D
  Oricum iti sunt fiintele cele mai dragi . =D>
Numai bine  :hi:

orbanstefan64

Citat din: mape 48 din Noiembrie 29, 2011, 07:01:31 PM
cam asa patesc si eu
cand fac investitii abinele sunt ale mele ---cand vindem miere banii sunt ai nostri  :sad:
mai cunosc si pe altii  :rotfl: :rotfl: