tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

#585
Citat din: oroles din Ianuarie 03, 2016, 11:16:48 AM


Cum ti-au iesit ca si consistenta? Eu vreau sa pun miere mai multa si Protofil.

  Consistenta e  foarte  buna ,ca o plastilina sa zic asa , inportant e ca zaharul sa fie  f f fin macinat iar  miere nu treb multa  ca se subtieaza  ,  deasupra  ramelor e  temperatura  mai mare si se inmoae , dar daca se pune  dupa o perioada  mai mare  dupa  ce le-ai facut  mierea va cristaliza  si  va fi mai bine .

    :) Vad ca  cele spuse  de  mine  sunt  confirmate  si de Romikele  ce a postat  mai  rapid .

oroles

Ok. Am inteles! Am mai facut iarna trecuta de proba o cantitate mica dar nu mai stiu ce proportii am pus. Oricum le consumau bine albinele. Am o bormasina cu rotopercutor mare. Sper sa aiba forta sa o invarta. Am luat si malaxor de mortar bine sudat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: tassevasi din Ianuarie 03, 2016, 11:33:38 AM
  Consistenta e  foarte  buna ,ca o plastilina sa zic asa , inportant e ca zaharul sa fie  f f fin macinat iar  miere nu treb multa  ca se subtieaza  ,  deasupra  ramelor e  temperatura  mai mare si se inmoae , dar daca se pune  dupa o perioada  mai mare  dupa  ce le-ai facut  mierea va cristaliza  si  va fi mai bine .
Daca zaharul nu e foarte, foarte fin, compozitia desi va fi depozitata in rame, odata cu aparitia nectarului, va fi eliminata si va fi gasita pe fund sau in fata stupului.

tassevasi

      Aveti dreptate d-l Bucovineanu ,  in primii ani  cind  faceam  turte , asa  pateam , o mare parte o  gaseam pe  fundul stupului  ori afara , atunci  parca nu puneam nici  miere ,  acum e bine  si sunt  multumit  de  rezultat . :hi: :hi:

tassevasi

  Un pic  de zapada si pe la noi 10-15 cm .  Tocmai incepusem sa curat scindurelele de  zbor.

Eugen B

la mine asta e prima zapada pe iarna aceasta, dar nu cred ca e 2-3 cm.

dorindafi

Citat din: tassevasi din Ianuarie 04, 2016, 03:38:58 PM
  Un pic  de zapada si pe la noi 10-15 cm .  Tocmai incepusem sa curat scindurelele de  zbor.
:) sa sucit pamintul
la mine ca-i mai sus si nu trece de 5 cm
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

  :) Nu sa  sucit Dorine , a inceput  mai din S  si vine si pe la  voi, nu-ti facea  griji ca o sa avem iarna deacum .

tassevasi

#593
  Pe  aceste  meleaguri frumoase  m-am nascut  in 10 ianuarie  1956 .
   Comuna Aricesti-Zeletin  Prahova

tassevasi

#594
 Inca

pharaonu75

La multi ani, prahovene! Esti de-al meu! Leaganul copilariei mele este mai peste deal... La Drajna de jos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

   :)  Multumesc prahovene , daaa  mai peste  deal e si  mai frumos !

marian_6777

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2016, 09:17:40 PM
La multi ani, prahovene! Esti de-al meu! Leaganul copilariei mele este mai peste deal... La Drajna de jos!
Asa... spuneti tot. Eu am copilarit in Drajna de Sus, in Faget. Va salut Prahovenii mei! :hi:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

mape 48-petru manea

Bunicii si parintii mei s-au nascut in Maneciu Pamanteni ---eu m-am nascut in Banat ,dar ma consider Prahovean---fiul meu mi-a promis ca ma duce odata sa vad acele meleaguri atat de frumoase ( deocamdata astept )

tassevasi

  Ahaaa , daca  sunteti  din  Drajna de sus ,jos  si Maneciu Paminteni , pe  acolo  sunt  adevaratele  minunatii ale  peiajelor  subcarpatine !!
  Ma  bucur  sa ne  intilnim pe  acest forum  minunat .
    Si eu  va salut :hi: :hi: