tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Depinde de motor. Daca motorul este bobinat pentru 12v poate fi alimentat de la un acumulator auto, sau poate fi alimentat la 220v printr-un tansformator sau convertor.

tassevasi

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 31, 2015, 11:27:08 AMAş vrea să-mi spuneţi motorul dvs. se leagă doar la 220 V ?

Motorul este de 12v  , cred ca  majoritatea  motoarelor  la centrifugi  sunt la 12v , nu cunosc exact , se alimenteaza la priza  dar curentul e transformat pt  motor .
O pot folosi si la  bateria  de masina 12v , faptul ca eu am un panou  fotovoltaic  la 24v  mi-e  foarte simplu .
  Sper sa ma ajute bine  la  treaba si sa-mi usueze munca .
   La  multi ani  tuturor  colegilor  de pe  APIARDEAL !!

mape 48-petru manea

LA MULTI ANI SI SANATATE !!  :birthday:

roi_ag


relutu

La multi ani d-nu Vasile!

MirceaCalin

Urări de bine de sf. Vasile !!!

andreiu

       Multa sanatate si putere de munca, Vasile !!! La multi ani !!!

marian_6777

La multi ani sfinte Vasile ! Sa o folositi sanatos.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

tassevasi

Si tocmai acum nu mai merge netul , noroc cu tableta.
Va multumesc tare mult  pentru urarile dvs si eu vreau sa va doresc in anul acesta multe bucurii ,sanatate ,realizarea si indeplinirea tuturor proiectelor .
  Cu mult respect ,numai bine.

tassevasi

         Daca  tot  am macinat  un sac de  zahar acum citeva  zile , astazi  fiind  mai frig  am decis  sa incep cu  prepararea  turtelor  energetice in galeti de  lavabila  cu scula ce-o  foloseam la prepararea  mortarului  pt gresie si faianta , sa stiti ca  merge  f  bine  cu conditia  sa ai  bormasina  tare.
   Am pus 10 kg zahar , 2 kg miere poliflora  si o concentratie de  ceai  din  mai  multe  plante  cam 1 l /10 kg .
  Zaharul  fiind  foarte bine  macinat(fin)  rezulta o pasta  excelent de fina .

MirceaCalin

Sper că o să postaţi în continuare şi poze cu pasta pusă apoi în pungi, nu ?
:hi:

tassevasi

#581
 :) Da , am uitat sa  fac  poze cu pungile , mi-au iesit 60 de pungi la 500-550 g.

Vroiam sa  arat ca  se pot  face turte  si cu alte  scule  in afara de  betoniera , pentru  cei cu un nr  mai mic de  stupi (pina la 80-100)

tassevasi

  Uitati si poza cu turte.

oroles

Si eu ma gandisem la aceasta metoda. Am mai intrebat in trecut daca se pot face turtele cu amestecatorul de mortar sau bormasina si cativa colegi au zis ca se poate. O voi face sper, saptamana viitoare.
:D

Cum ti-au iesit ca si consistenta? Eu vreau sa pun miere mai multa si Protofil.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Turta din zahar si miere iese cu o consistenta ideala respectand proportiile 4 parti zahar cu o parte miere.
Mai multa miere va face ca turta sa iasa prea moale.