tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Ce acte au cerut aia de la RAR pentru omologare? Intreb pt ca trebuie sa trec si eu (sper in primavara ) pe la ei cu un camion din asta...
Merci!
Sa stapanesti sanatos pavilionul!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

tassevasi

        "Sa o stapaniti cu placere! Taxa de mediu se plateste daca o omologhezi apicol?"
Da taxa de  mediu se plateste si daca o ai apicola ,ca tot  poluiaza .

    "Ce acte au cerut aia de la RAR pentru omologare? Intreb pt ca trebuie sa trec si eu (sper in primavara ) pe la ei cu un camion din asta...
Merci!
Sa stapanesti sanatos pavilionul!!! "

Ei nu cer decit  cartea masinii ,talonul  , buletinul +1380 pt omologare ,ei fac un dosar cu anumite  masuratori, al trimit la Bucuresti si apoi te chiama  sa-ti ridici actele  la 3-4 zile lucratoare .
  Numai bine  si va  multumesc.

tassevasi

  Va salut dragi colegi !
La noi a nins  f  bine ,am avut mari probleme cu reteaua de curent ,nu a fost  ieri curent de la 3 noapte pina la 15,30 ,vad ca se anunta  alt val de frig ,sper sa fie mai bine .
  Am citeva poze ,sunt la limita  ca marime  sa vad daca le primeste , am si un filmulet dar nu vrea sa-l postez , alta data a mers  acum vad ca nu mai vrea .
  Am incercat de pe  tableta sa pun un filmulet dar nici cu ia nu am reusit ,stiu ca eu sunt de vina ca nu ma pricep ,nu am avut timp sa-mi insusesc si acestea .

tassevasi

#498
Si filmuletul.
Nu vrea .
Pun citeva poze sa vedeti prin ce am trecut eu .
  In prima poza se vede pina unde a fost apa .
  In a ll-a unde se vede cotetul ciinelui rasturnat, agatat in remorca (ce nu se vede ) mai in spate trebuia sa am stupii , dar am avut  noroc mare ,nu ai aveam acasa,   au ramas la ultima floare .

Pustu

Albinutele cum sunt ? Bine ?
Multa sanatate si numai bine .

tassevasi

#500
  Da  albinutele sunt bine , am uitat sa pun poza cu ele .
  Multumesc pt urare .

mape 48-petru manea

poti pune orice poze ca marime ca Romikele a facut o smecherie si le micsoreaza
SARBATORI FERICITE !

tassevasi

                                                                                                                 Da asa o fi, are dinsul multe smecherii, :)  dar eu am avut mai mari de 2048kB si nu a vrut ,astea vad ca sunt exact de 2048.
E mai rau cu filmuletele , nu vrea sa le descarce ,a-mi spune ca depaseste  2048kb.
   :)  Treb sa apelez la cineva mai priceput ,sa ma invete cum sa le descarc  si aici. .Numai bine .

popik50

Sa o stapaniti sanatos. Aveti stupii verticali sau folositi orizontali in pat cald pe masina? Arata bine masinuta :)

tassevasi

  Multumesc Popicule ,am supi verticali ,cu posibilitatea de a pune pe ei 2 caturi de 1/2 , cat  3/4 ori corp intreg  , poate dupa o perioada treb sa o vind si cel care o vrea ,sa auba mai multe  posibilitati.
  Numai bine .

bio

Citat din: tassevasi din Noiembrie 11, 2014, 06:53:47 PM
    ....

    "Ce acte au cerut aia de la RAR pentru omologare? Intreb pt ca trebuie sa trec si eu (sper in primavara ) pe la ei cu un camion din asta...
Merci!
Sa stapanesti sanatos pavilionul!!! "

Ei nu cer decit  cartea masinii ,talonul  , buletinul +1380 pt omologare ,ei fac un dosar cu anumite  masuratori, al trimit la Bucuresti si apoi te chiama  sa-ti ridici actele  la 3-4 zile lucratoare .
  Numai bine  si va  multumesc.

Cind a-ti fost cu masina la omologare??..//..avea-tzi in interior confectionate stelajele pentru stupi ??..

stelajele au fost confectionate in regie proprie sau este obligatoriu la firma autorizata..?

tassevasi

  Cind am fost cu masina la omologare ,aveam facut in interior stelajul pt supi , au fotografiat si au consemnat ,daca nu aveam stelaj  nu mi-o omologa ca stupina,i-mi faceau numai identificarea ,ce are un cost  ...fiind cu omologarea la pachet  zic ei  ar fi mai putin , acum eu nu stiu asta , stiu ca am dat aproape 1500lei.
  Stalajele  au fost facute de mine in regie proprie, fiind  duba si nu am depasit caracteristicile  lor.
O informare de tinut  cont , daca se achizitioneaza o masina   fara duba (cu obloane,prelata ,altceva ) treb  facut un proiect de un inginer  recunoscut, atestat  de RAR ,treaba asta zic ei, sa nu se depaseasca   gabaritul din constructie , de altfel daca se schimba duba , motor etc  , treb sa fie montate de  firma autorizata  cu factura .
   Multe lucruri se aranjeaza  cu spaga ,facturi  false etc doar  traim in tara tuturor posib.
   Altceva inportant , in timp de 30 zile de la achizitie treb sa o iregistrati la primarie  , dar pt identificare si omologare  stupina  te duci cind termini  treaba in interior .
   Numai bine .

tassevasi

Poate  reusesc sa pun filmuletul .
    Remorca a ramas  ca amintire  :)
http://youtu.be/E4yHYg2mSl4

iulian61


dan sebastian

Asa trebuie sa modific si eu halangaru. Ati fost precaut si ati taiat pomii. Zapada nu-i mai rupe acum. Camionul e mai mare de 7,5 tone ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.