tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

facem pariu ca nu le dau marfa lor shi nu ramin cu ea nevinduta
ca slava domnului sunt destui care cumpara marfa cu pretzul mult mai bun shi legal [ cu acte ]   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Martie 22, 2013, 09:41:22 PM
Citat din: dorindafi din Martie 22, 2013, 05:22:05 PM
...
marfa noastra nu e perisabila  :hi:

Dar laboratoarele de analiza sunt la ei! Facem pariu ca daca vor, iti resping marfa chiar si pe motiv ca este prea curata/naturala?

  Daca ai sti cita dreptate ai .......! :)

marianpitesti

In una din postarile anterioare afirmati ca aveti matci negre si matci galbene .Poate ne spune-ti cite ceva despre ele caci ati avut timp sa le testati .Deasemenea spunea-ti ca unele sunt de schimbare linistita .Eu de mult i-mi doresc o revolutie in stupina dar nu ma indur sa schimb linia de matci chiar daca uneori le caut prin pomi .I-mi doresc deasemenea matci cu ponta lunga pina toamna tirziu .Ale mele de cind se instaleaza seceta (jumatatea lui august) daca nu stau cu sirop pe ele gata imputineaza puietul substantial .A-m abordat acest subiect pentru ca a-m vazut pozele cu desvoltarea familiiior din martie 2013 .Ale mele au 2-3 rame de puiet avind o desvoltare exploziva deabia dupa rapita.In fiecare an rapita a-m facut-o cu familii modeste.

orbanstefan64

Citat din: mape 48 din Martie 21, 2013, 07:10:46 AM
Cine stie ---stie   :hi:
si cine nu stie sau stie mai putin citeste ce scrieti dvs  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Martie 24, 2013, 02:51:04 PM
Citat din: mape 48 din Martie 21, 2013, 07:10:46 AM
Cine stie ---stie   :hi:
si cine nu stie sau stie mai putin citeste ce scrieti dvs  :hi: :hi: :hi:
D-l Petrica este un bun pedegog  cu multa experienta . :hi:

tassevasi

 Despre matci Mariane , inca sunt sub o atenta observare , iar cu dorinta ta de a  avea matci  care  sa aiba ponta cit mai mult in toamna tirziu ,nu sunt de cord.
   Aici este cred  secretul unei dezvoltari  f  bine in primavara  a familiilor ,  stimularea  intensa , seara de seara  in cantitati mici  pe tot parcursul  lunii  august  inca din primele zile .
  Atunci  ele-si  formeaza  corpul gras  necesar  trecerii  perioadei de iernare ,  gaseste inca polen in natura ,  fata de  mai tirziu  cind treb  adugat  inlocuitori .
  Anul trecut toata lumea s-a  vaitat de  aceiasi situatie , nu esti singurul , speram ca anul  acesta sa fie mai bine , dar cum se anunta  vremea , sa nu cumva sa fie mai rau , doamne fereste .
  Numai bine Mariane . :hi: :hi:

marianpitesti

Daca e secret nu insist .Daca a-s fi vreun incepator(novice)iarasi  nu ar fi nici o rusine .Daca postarile mele v-au deranjat va cer scuze ca m-am bagat in seama si nu mai scriu 

tassevasi

Citat din: marianpitesti din Martie 24, 2013, 03:41:54 PM
Daca e secret nu insist .Daca a-s fi vreun incepator(novice)iarasi  nu ar fi nici o rusine .Daca postarile mele v-au deranjat va cer scuze ca m-am bagat in seama si nu mai scriu

Cum sa fie  secret Mariane ,ponteaza  f bine  cele galbene  ce le am din prahova ,acum inca nu am o concluzie f clara  si de aceia  mai sunt inca in observare.
  Nu ai de ce sa-ti ceri scuze , nu ma deranjeaza absolut nimic si chiar ma bucur pt postarile tale  f  corecte  .
    Numai bine si sanatate . :hi: :hi:

relutu

Buna seara d-nu Vasile,stiu ca au trecut ceva pagini de cand s-a discutat subiectul,dar m-am hotarat sa imi fac o freza.Ati putea sa imi dati si mie daca le stiti fara sa masurati dimensiunile axului.?

tassevasi

Citat din: relutu din Martie 24, 2013, 08:34:55 PM
Buna seara d-nu Vasile,stiu ca au trecut ceva pagini de cand s-a discutat subiectul,dar m-am hotarat sa imi fac o freza.Ati putea sa imi dati si mie daca le stiti fara sa masurati dimensiunile axului.?
Am sa mai pun citeve poze in care sa-ti explic  cam despre ce e vorba .
   Axul meu practic  e o brosa ,nu stiu la ce a folosit  dar e de turatie mare , am montat-o pe o sanie  ce pot regla f simplu si precis  pe  verticala , am  pus-o pe o masa metelica  pe care am facut  un blat din parchet ,ce nu prea-mi place , dar sper  sa  pun ceva din aluminiu .
  Axul  are grosimea de fi 20 , prins in 2 rulmenti in acea brosa ,demontabila .
Am freze cu interiorul  de fi 30 si mai mici  dar am facut la strung  adaptari pt axul ce-l am .
  In acest moment am motorul la bobinat ( l-am avut ars)  si inca nu am folosit-o ,saptamina viitoare sper sa-l iau , sa termin  cu ia de constuit si sa o pun la treaba .
   Cam atit .
   

relutu

Axul este din otel sau fier?Si eu tot asa am la freze si am facut bucse la strung ca sa ajung la cota de la ax.Am lucrat pana acum cu freze montate pe capatul de la abric,dar mi-se pare cam periculos de facut unele frezari si de aceia vreau sa faca una verticala.Multumesc si scuze de deranj.

tassevasi

  Axul  nu e din otel pt scule ,dar nici fier mort  cred , nu am incercat cu pila :)
  E mult mai bine sa ai freza separat  si verticala ,iar de  deranj  nu mai vorbi.
  Numai bine  si spor la treaba . :hi:

relutu


marianpitesti

Scuze pentru postarea anterioara dar m-am simtit un pic luat peste picior (cine stie stie cine nu citeste ce ai scria tu....)acum imi dau seama ca nu a fost o ironie .Nu sunt un sensibil    dupa aceea am inteles ca nu asta a fost intentia  Eu am inceput sa scriu  pe aceste forumuri in urma cu4ani si in toate postarile mele am incercat sa  pun bun simt si cumpatare pina unul din apicultorii cu notorietate m-a pus un pic la colt in mod nemeritat atunci am inteles ca pe linga beneficiile acestor discutii pe forum (si nu doar pe acesta)se afla si terenul de lupta al marilor orgolii (care e mai mare mai bogat mai destept).De atunci nu mai intru in polemici decit daca sunt consructive sii iarasi daca si numai daca nu deranjez pe nimeni .Eu am un crez de viata : intimplarile nu sunt intimplatoare ci ne sunt date pentru a invata anumite lectii din ele .Daca nu inveti situatia se va repeta pina intelegi.....Scuzati polologhia poate nu -si are locul pe un forum de apicultura dar o astfel de gindire ma defineste.

tassevasi

 Hai ca acum ne-a lamurit ,confuzii de ambele parti si gata , :) 
   Sa fim sanatosi ca restul decurge normal.  :hi: :hi:
   Sa pun si o poza cu  ce ne-am trezit de dimineata  , pina la ora asta am facurt pirtie pe alei .
    Numai bine .