tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Cristiane, descarca si tu filmul, adauga-i o subtitrare in romana, pune-l pe youtube si dau si eu o  :beer: ca nu ma doare gura! =))

La franceza pe care o stiu eu, inteleg doar vreo 60-70 %, asa ca de restul  :beer: :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

 :)  Hai sa va vad ,care-i mai istet si-l pune titrat !

filip

Filmuletul e genial,urmariti cu atentie faza de la min 3,cat de perfect imita regina.
http://www.youtube.com/watch?v=TA1TEYqPNlw&feature=player_embedded#
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristian bh

Citat din: pharaonu75 din Martie 17, 2013, 12:37:54 PM
Cristiane, descarca si tu filmul, adauga-i o subtitrare in romana, pune-l pe youtube si dau si eu o  :beer: ca nu ma doare gura! =))

La franceza pe care o stiu eu, inteleg doar vreo 60-70 %, asa ca de restul  :beer: :beer:
Daca as putea s -o fac la freza sau abricht era si facuta subtitrarea  =)) =)) da la alte ,,utilaje,,nici intr-un caz ca -mi prind urechile :) da mai in gluma mai in serios s-ar putea scrie fraza cu fraza si intervalul secundelor de film si subtitrarea sa o faca cine e meserias la asa ceva
Oricum daca ai inteles 65%din el e destul, da stiu ca vrei si pt ceilalti si chiar e interesant
BERE este si pe aici da o feteasca alba(citez> curata tata) de care dadea sefu la meseriasii lui n-ar fi de indarat ca ai mei trec prin Slobozia calare pe volvourile  fratilor Micula.
Ca de altfel si prin Ramnicul Sarat :yes:

tassevasi

 Astazi timp excelent de frumos si de facut control in  cuib .
   Eu  vroiam sa mai resting  la toti cuibul ,dar  nu am avut cum la marea majoritate , ca  aveam puiet pe 4 rame  si chiar aproape  completa ,numai putina coronita .
  Am scos numai citeva rame  unde aveau mincare f multa .
Peste 2 saptamini treb sa  incep cu largire  cuibului  :)
  Dezvoltarea  f, f buna , condens f putin , consum f mic , mortalitati  lipsa .
  Sper la rapita sa  am 6-7 ram de puiet .
 
 

Marius-ursulakhe

Nea tase frumoase poze  =D> si frumoase familii de albine  ^:)^     :hi:

bucovineanu

 Trebuie sa fim foarte atenti cu largirea cuiburilor deoarece acum populatia familiilor e in regres. Urmeaza schimbarea generatiilor de albine. Daca o facem prea devreme avem de pierdut. Daca vremea se strica imediat ce am largit, reginele inceteaza ponta si familia regreseaza. In legatura cu largirea cuibului eu ma ghidez dupa natura. Largesc cuiburile odata cu inflorirea primilor pomi fructiferi. Trebuie sa spun ca nu stimulez in primavara, dar am in zona multa salcie, alun si arin.

tassevasi

 Aveti dreptate  d-l  Bucovineanu ,multa grija la largirea cuibului ,peste 2-3 saptamini eu sper sa avem primavatra  adevarata  :) si la sfirsitul lui april  vom merge la rapita ,deja  treb sa am culegatoare suficiente .
  Va trece si frigul acesta ,matca se va opri  dar  o inpulsionam  noi ca  de regula fac stimulari  seara de seara pina la plecare .
 
  Multumesc ursulake , anul acesta sunt  f f bine ,ceia ce  doresc la toata lumea .
   Numai bine .

mape 48-petru manea

Cine stie ---stie   :hi:

tassevasi

 :) Da stiu ca treb sa plec cu ei   :) nu ca dvs  ,stati ca boerul acasa si le mulge-ti .
  Pina-n august tot o sa muncim ,la-ncarcat -descarcat , cit om mai putea ...acum .
   D-l  Petrica sa fi-ti sanatos , alaturi de familie si de  frumoasa   stupina , sunt convins ca vremea va ajuta mult in acea zona  , va  invidiez dar ma si bucur pt dvs .
  Numai bine  :hi: :hi:

marianpitesti

Sa traiti dl Tasevasi dupa o lunga perioada de absenta am revenit pe forum.Va admir si va respect cu atit mai mult cu cit suntem si vecini .Una din vetrele de stupina o am pe strada balotesti in Bascov peste drum deReal      .Mi-ar placea sa luam si noi argesenii exemplul apicultorilor  din Rimnicu sarat sa ne cunoastem sa participam la diverse tirguri sau activitati cu profil apicol si neapicol  Poate cind timpul va va permite ne vom cunoaste personal mi-ar face placere Si sa stiti ca nimic nu e intimplator in viata   Faptul ca v-a iesit in cale aceasta oportunitate de a lucra cu albinele o sa va aduca multe satisfactii in primul rind sufletesti  .  Am vazut ca mai sunt pe forum apicultori din arges si imprejurimi era cineva din Mioveni altcineva din Curtea de arges Costesti.....poate cu timpul ne vom stringe cumva caci doar impreuna ne putem ridica intr-o vreme cind guvernantii pun impozite pe gaini pe caruta pe albine dar nu se planteaza nimic iar culturile agricole fara irigatii da productii tot mai mici   

marianpitesti

Dupa scandalul laptelui a carnii de cal a celei de curcan poate urmam noi sa gaseasca cine stie ce prin miere la comanda vreunui concern cu interese pe piata

tassevasi

  Sigur ca vom avea in curind piedici in toata  activitatea noastra ,intersele sunt mari si manipularea din ce in ce mai prezenta .
  Inca de la culturile modificate si pina la "microciparea  albinelor"  :finger: si  multe alte inventii stupide ce ne asteapta .
   Numai bine si sanatate . :hi: :hi:

dorindafi

Citat din: marianpitesti din Martie 22, 2013, 09:20:31 AM
Dupa scandalul laptelui a carnii de cal a celei de curcan poate urmam noi sa gaseasca cine stie ce prin miere la comanda vreunui concern cu interese pe piata
=)) n-au decat sa-hi dea cu fundul de pamint
marfa noastra nu e perisabila  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Citat din: dorindafi din Martie 22, 2013, 05:22:05 PM
...
marfa noastra nu e perisabila  :hi:

Dar laboratoarele de analiza sunt la ei! Facem pariu ca daca vor, iti resping marfa chiar si pe motiv ca este prea curata/naturala?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube