tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Daca ai spatiu poti manevra ,debita  si obti la fiecare 4m o latura mica , deci faci econonie ,nu-ti mai ramin capete de bagat pe foc .
  Numai bine .

tassevasi

    Astazi  fiind f cald  am facut un control  prin sondaj sa vad cum stam cu hrana si condensul in cutii, le am acoperite total cu folie .
     Sunt in experiment anul acesta cu folie  anti condens , UITATI  CE SURPRIZA AM .
   Peste folie o bucata de vatelina 7-8mm ,o buc de covor si va mai urma tot vatelina cind e ger .
   Doua diafragme st dr  si dupa poliestiren ext , hranitor .
  Se observa picaturile de apa ce au aparut la unele margini pe folie  dar numai deasupra ,exact ceia ce-mi doream cu experimentul .
   Unde vatelina a atins bine folia s-a umezit .
  Se observa cum la fiecare inpletitura a aparut picaturi ,unele f fine .
  Dezavantajul acum e ca nu mai vad in ei ,dar prin feb  intentionez sa pun transparenta , acum sa mai analizez .
  Eu nu sfatuesc pe nimeni sa faca  asa , ii am sub observatie tot timpul ca sunt la 2 pasi de mine , dar daca merge treaba ,sigur am rezolvat o mare problema cu condensul, deaceia  am postat ,ca puteam f bine sa nu arat .
   Putem dezbate .
  Numai bine .
Poze

romikele

De ce vatelina, izmenele flausate, d`alea chinezesti, nu-s bune?  =))

tassevasi

    ""De ce vatelina, izmenele flausate, d`alea chinezesti, nu-s bune?  ""


:rotfl: :rotfl:        Pai ce sa fac ,am luat de la ro-ag si el a cumparat de la Vilcea un val mare ,se foloseste la antifonatul masinilor ,cred ca e cea mai buna solutie pt inpachetat .
   Cred ca sunt bune si izmenele ,dar.... sa ramin numai in izmene si din magazin nu a-si cumpara pt stupi chinezarii :)
  Sa fiti sanatos  si numai bine .

dorindafi

 :hi: vecine
nu am vazut daca ai aerisire la fundul stupilor ori nu
uite cum a fost la mine-  la cutiile pe 12 rame am 4 gauri in partea din spate shi gratie la urdinish
impachetarea - tot ca la tine
peste cutie -folie de nailon , polistiren , capac
dupa 4 saptamani am gasit la 4/5 familii putzin condens
am indoit un coltz de nailon in partea din spate shi sa rezolvat situatzia
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

O gaura mare face mai mult ca 4 mai mici  :wink2:  :hi:

dorindafi

e foarte posibil
la mine e prima iernare in acest fel , asha ca la primavara  vad eu
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi




  ""  vecine
nu am vazut daca ai aerisire la fundul stupilor ori nu""

Te salut Dorine ,nu am sita pe funduri ,le am detasabile si iernez cu catul jos si cuibul sus.
   Anul trecut am avut ce zici tu si tot am avut putin condens deasupra  cuibului restrins ,cu toate ca am lasat o palma folia indoita .
   In situatia de acum vad ca trece prin folia anticondens ,exact ceia ce-mi doream .
    Acum sa vad cum se comporta si la temp  sub - 10g ,ca inca nu avem iarna .
   Numai bine  si sanatate . :hi: :hi:
   

orbanstefan64

mai lasati infofolitu......maninca prea mult  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 01, 2012, 08:07:03 PM
mai lasati infofolitu......maninca prea mult  :hi: :hi: :hi:


:) :) Eu le infofolesc  ......n-ai vazut canadianul ce le face ,ca sa nu consume mult ?
    Facem si noi cum putem sa le reducem consumul si sa eliminam condensul .
  Numai bine Stefi   :hi: :hi: :hi:

dorindafi

     ,,le am detasabile si iernez cu catul jos si cuibul sus.''

:hi:  tase
asha ierna shi nenea Gica .  numai ca peste cuib avea podishorul , ziar shi capac
   sanatate shi virtute         :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Nea Costica din Buzau

Citat din: tassevasi din Noiembrie 30, 2012, 06:41:18 PM
   
]

Vasilica  :hi:

Eu am inteles, ca ai pus doua diafragme [stanga -dreapta cuib] din polistiren, ca ai acoperit ,,casuta'' cu plastice, nu am inteles pe unde expira cuibul [ghemul]??  :hi:


Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Decembrie 02, 2012, 09:25:14 PM
Citat din: tassevasi din Noiembrie 30, 2012, 06:41:18 PM
   
]

Vasilica  :hi:

Eu am inteles, ca ai pus doua diafragme [stanga -dreapta cuib] din polistiren, ca ai acoperit ,,casuta'' cu plastice, nu am inteles pe unde expira cuibul [ghemul]??  :hi:

  Costi ,nu ai citit decit ce te-a convenit  :)
  Eu  am spus ca am acoperit stupul experimental cu FOLIE  ANI CONDENS ("plastice") in totalitate  , nu e tot  una cu folia transparenta ,care face ca vaporii de apa (condensul ) sa ramina in stup sub folie , pe rame si mucegaesc .
   De aceia am pus foto cu folia si picaturile aparute  pe exterior , asta inseamna ca stupul respira f bine prin porii foliei ,iar picaturile apar acolo unde e mai rece (spre N).  Eventual  indoi un colt ,dar nu e nevoe acum .
  Anul trecut am avut numai folie transparenta si paturicile, doar pe cuib, lasind o palma pt aerisire si tot  am avut putin condens sub folie  la 2 si am fost nevoit sa pun si ziare .
   Numai bine .

Nea Costica din Buzau

Vsilica  :hi:
E...aici e hiba [a mea], nu stiu de folie anticondens, stiu doar de folie, si vorbesc foarte serios  :smile:.
Ce-i drept lumea a evoluat.
Eu primesc marfa din multe zone ale Europei,  care are intre ambalaj si produs folie antisoc[cu basici de aer, si altfel], dar langa produs cateva pernute de silicagel.
Chiar sunt curios si interesat sa vad cum arata si cum reactioneaza in cazuri de umiditate oscilanta [folia anticondens], sunt convins ca ai studiat inainte de a o folosi.
Numa bine  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

  Costi, acea folie lasa sa treaca numai intr-un sens umiditatea .
  Casele acoperite cu LINDAB  si imitatii de tigla ,care sunt din fisii late de tabla presata cu model de tigla ,are sub  ia ,deci direct pe aseriala acea folie  care se gaseste la dep de constuctii si e obligatoriu sa fie pusa ,la astfel de invelitori.
   La acasta folia m-am gindint cunoscindu-i modul special de functionare .
  Deci se gaseste la magazine , dep de constuctii si mat pt acoperis.
  Numai bine .